Četrtek, 25. 10. 2012, 19.15
9 let, 2 meseca
Eklektični domovi so bolj duhoviti

Kako je v oblikovalskem jeziku smiselno zastaviti eklektičnost notranje opreme? Kako preplesti sodobne oblikovalske kose s starejšimi, zgodovinskimi? Kako v stanovanje umestiti predmete, ki smo jih nabrali na potovanjih, ali tiste, ki so narejeni po načelu naredi sam, ter jih postaviti v dialog s pohištvom in dodatki za dom različnih oblikovalskih imen?
Eklekticizem. Gre za način opremljanja stanovanja, kjer se prepletajo slogi različnih časovnih obdobij (sodobno, retro, klasika, stilno pohištvo), etnični slogi (afriški, mediteranski, arabski, skandinavski, orientalski), različne barve, vzorci, materiali in teksture ... In to na način, ki se na prvi pogled zdi nezamisljiv. Seveda je velika spretnost sestaviti tako različne elemente v homogeno celoto, ki sestavlja prijeten in udoben bivalni prostor, o prepletanju v notranji opremi pravita Igor Hočevar in arhitektka Ana Kosi iz salona notranje opreme Elementare. "Če pa nam uspe doseči pravo ravnovesje med vsemi temi elementi, so zmerno 'eklektični' ambienti z naskokom najbolj zanimivi, duhoviti, individualni in z največ duše," še pravita strokovnjaka za opremljanje.
Kako ustvariti uravnotežen ambient? Najlepši interjerji, ki so mešanica različnih slogov, barv, materialov in podobno, nastajajo skozi čas. Pohištveni kosi in dodatki za dom v stanovanje prihajajo z različnih potovanj, obiskov bolšjih sejmov, skozi družinske generacije, obdarovanja … Kombiniramo jih s kultnimi retro oblikovalskimi kosi, s sodobnim pohištvom ali z že odpisanimi elementi notranje opreme, ki smo se jih odločili prenoviti in jim s tem povrniti življenje.
Igor Hočevar in Ana Kosi podajata nekaj osnovnih nasvetov pri oblikovanju interjerjev, v katerem prepletamo sloge, oblike in barve:
‒ Če želimo prostor napolniti z več kosi različnega sloga, morajo ti slediti določeni barvni shemi in obliki. ‒ Če so kosi pohištva, ki vizualno močno izstopajo večji, naj jih bo v prostoru le nekaj, da lahko "dihajo" in s tem ne obremenijo vsega ambienta. ‒ Če se odločimo za barvno in vzorčasto bogat interjer, naj ta sledi določeni barvni lestvici. Če so odtenki močni in kontrastni naj vzorci pripadajo isti "oblikovni družini" (geometrični, rožasti, organski). ‒ Naj vas ne bo strah prepletanja tradicionalnih in sodobnih materialov (na primer lesa z umetnimi masami in betonom). Tako ambient postaja bolj raznolik in zanimiv. ‒ Še posebej zanimivi so kosi pohištva, ti imajo obliko, ki izhaja iz zgodovinskih obdobij (na primer baroka), narejeni pa so iz sodobnih materialov (umetne mase). Ali pa stilno pohištvo, ki ga prebarvamo v živo barvo, pri tem pa še vedno ohranja klasično obliko.
V eklektičnih ambientih moramo zelo paziti, da vse elemente povezuje skupna rdeča nit. Tako preprečimo oblikovalski kaos.
Pri ustvarjanju te vrste interjerja je največji izziv v tem, da ni nobenih pravil. Za vse, kar se lahko opremi, potrebujemo občutek za estetiko in bogate izkušnje. Doseči je treba uravnoteženost barv, oblik in volumnov. Prav zato je priporočljivo, da se pri opremljanju eklektičnih interjerjev posvetujete z nekom, ki se profesionalno ukvarja z opremljanjem prostorov in ima na tem področju bogate izkušnje.