Ponedeljek, 10. 6. 2013, 9.06
7 let, 1 mesec
Otroci našega časa – zaradi revščine oropani za enake možnosti
Prikrajšani so za osnovne dobrine, spodbude in opremo za življenje. Vse več otrok in mladih nima več ustrezne prehrane, ki bi jim zagotavljala zdrav razvoj. In vse več jih je, ki ne zmorejo udeležbe na številnih šolskih in obšolskih dejavnostih ter tistih, ki nimajo potrebnih učnih pripomočkov, ki ne zmorejo plačila prevoza do šole ... V revščino je ujetih vse več in mnogo preveč otrok ter mladih Slovenije.
V projekt Botrstvo v Sloveniji so vključeni otroci in mladi od rojstva do 18. leta, izjemoma pa tudi starejši, če so v izobraževalnem procesu in imajo zdravstvene ali druge razvojne težave. Predloge za vključitev otrok v botrstvo posredujejo šolske svetovalne službe, centri za socialno delo, zdravstveni domovi in drugi strokovni delavci, ki poznajo družinske in druge razmere otroka ali mladostnika, pa tudi lokalne Zveze in društva prijateljev mladine po Sloveniji. Predlogi so posredovani Komisiji za humanitarna vprašanja ZPMS ali Komisiji za nadzor delovanja projekta in porabo sredstev Botrstva v Sloveniji, ki deluje pri ZPM Ljubljana Moste-Polje.
Izbor otrok opravi Komisija za humanitarna vprašanja in pri tem upošteva številne prednostne kriterije, kot so število otrok v družini, različne bolezni, družinske tragedije, izključenost otrok, slabi družinski in bivalni pogoji otrok, ki jim starši ali skrbniki ne morejo zagotavljati ustreznih pogojev za osnovno preživetje (hrane, plačljivih zdravil in terapij ter zdravniških pregledov, sanitetnega materiala, invalidskih pripomočkov, izobraževanja, šolskih potrebščin, oblačil in obutve, preživljanja prostočasnih dejavnosti). Med prednostno obravnavanimi otroki za vključitev v projekt Botrstvo so tudi bolni in otroci ter mladi z motnjami v razvoju, ki potrebujejo dodatne spodbude za svoje zdravje in napredovanje, otroci, ki živijo v revščini in socialni izključenosti, ter vzgojno zanemarjeni otroci, ki so hkrati prikrajšani tudi za druge življenjske spodbude.
Kot pravna oseba torej lahko botrujete na dva načina – postanete boter enemu ali več otrokom ali pa enkratni znesek donirate v sklad botrstva. Če se boste odločili za botrovanje, je priporočljivo, da sklenete donatorsko pogodbo, ki je tudi temelj za oprostitev DDV-ja. V takem primeru pišite na elektronski naslov info@zpmmoste.net ali ZPM Ljubljana Moste-Polje pokličite na številko 01 544 30 43 in dogovorili se boste o načinu botrovanja, ki vam najbolje ustreza.
Več o projektu si lahko preberete na spletnem naslovu: www.boter.si.