Sreda, 19. 8. 2009, 12.21
8 let, 7 mesecev
Svetovna gospodarska klima v tretjem četrtletju boljša
Kazalec se je zvišal predvsem zaradi boljših pričakovanj za naslednjih šest mesecev. Poleg tega je prvič po jeseni 2007 Ifo zaznal tudi rahlo izboljšanje ocene trenutnih gospodarskih razmer. Gospodarska pričakovanja so se izboljšala v večini glavnih regij, še posebej v Severni Ameriki in Aziji, optimizem v pričakovanju za naslednjih šest mesecev pa je zaznati tudi v zahodni Evropi, Rusiji in Latinski Ameriki.
Medtem pričakovanja za naslednjih šest mesecev ostajajo negativna v srednji in vzhodni Evropi, kljub temu da je Ifo v primerjavi s prejšnjim četrtletjem v obeh regijah zaznal rahlo izboljšanje. Po drugi strani so v vseh regijah, najbolj pa v srednji in vzhodni Evropi, v evrskem območju in v Rusiji, še vedno negativno ocenili trenutno gospodarsko stanje. Kljub temu je povprečna ocena trenutnih gospodarskih razmer višja kot v prejšnjem četrtletju.
Kazalec svetovne gospodarske klime za tretje letošnje četrtletje se je glede na drugo zvišal s 64,4 na 78,7 točke, kar je več kot v tretjem četrtletju lani, ko je znašal 73,4 točke. V drugem letošnjem trimesečju se je kazalec sicer zvišal prvič po tretjem četrtletju 2007.
Kazalec trenutnega gospodarskega stanja se je za tretje četrtletje zvišal na 42 točk, medtem ko je bil v drugem pri 38,4 točke. Kazalec pričakovanj se je zvišal s 89,5 točke v drugem četrtletju na 114 točk.
V luči umiritve inflacije gre po napovedih Ifo pričakuje tudi stabilizacijo ravni ključnih obrestnih mer. Dolgoročne obrestne mere naj bi se po drugi strani v naslednjih šestih mesecih postopoma zviševale.
Strokovnjaki, ki so sodelovali v raziskavi, še ocenjujejo, da je sedanja vrednost tečaja po apreciaciji v zadnjih mesecih evra nekoliko precenjena. Tečaj britanskega funta, ameriškega dolarja in japonskega jena pa so na drugi strani ocenili kot nekoliko podcenjen.
V raziskavi, ki jo Ifo pripravlja od leta 1981, je julija sodelovalo 1049 strokovnjakov iz 92 držav.