Pjongčang 2018 olimpijski hokejski turnir

Četrtek, 15. 2. 2018, 15.16

OLIMPIJSKE IGRE, PJONGČANG, HOKEJSKI TURNIR, MOŠKI (2. DAN)

Korejci namučili Čehe, aktualni prvaki visoko zmagali

Kanada Švica hokej OI | Foto Reuters

Drugi dan hokejskega turnirja za moške na olimpijskih igrah v Pjongčangu so tekme potekale v skupinah A in C. Aktualni olimpijski prvaki Kanadčani so s 5:1 odpravili Švico, Južna Koreja je namučila Češko, Finci so pričakovano zmago dosegli nad Nemci, podprvaki iz Sočija in aktualni svetovni prvaki Švedi pa so brez težav odpravili Norvežane. Slovenci so v četrtek počivali, nova tekma jih čaka v petek ob 8.40 proti Rusiji, ki je včeraj presenetljivo izgubila s Slovaško.

Kanadčani so povedli že v tretji minuti in nato nadzirali potek srečanja, ki se je končalo s 5:1. Po dva zadetka sta v statistiko vpisala Rene Bourque in Wojtek Wolski, odlično delo pa je opravil Ben Scrivens, ki je v vratih zaustavil 28 strelov od 29 (Švicarji so sprožili strel več).

Južna Koreja je proti Čehom vodila, na koncu pa izgubila z 1:2. | Foto: Reuters Južna Koreja je proti Čehom vodila, na koncu pa izgubila z 1:2. Foto: Reuters

Na drugi popoldanski tekmi so imeli Čehi precej težav z Južno Korejo, ki je v zadnjih letih naturalizirala nemalo Američanov in Kanadčanov. Gostitelji so v osmi minuti celo povedli prek Min-Ho Choja, a so nato Čehi do 17. minute obrnili potek srečanja in na koncu slavili s tesnih 2:1. Korejci so šele minuto pred koncem poskušali brez vratarja, odličnega Matta Daltona (39 obramb), in z dodatnim igralcem v polju, a se jim načrt ni izšel.

Finski mladenič blestel, Fast zaklenil vrata

18-letni Eeli Tolvanen je zablestel ob zmagi nad Nemčijo. | Foto: Reuters 18-letni Eeli Tolvanen je zablestel ob zmagi nad Nemčijo. Foto: Reuters Finci, tretji na zadnjih dveh izvedbah olimpijskih iger v Sočiju in Vancouvru, so se udarili z Nemci. Eden od ključnih hokejistov ob zmagi je bil komaj 18-letni Eeli Tolvanen.

Član Jokerita je sodeloval pri štirih od petih zadetkov. Podpisal se je pod zmagovitega in vknjižil še tri podaje.

Na jutranji tekmi v skupini C je skandinavski obračun med Norveško in dvakratno olimpijsko prvakinjo (1994 in 2006) Švedsko, ki je v Sočiju pred štirimi leti osvojila srebrno kolajno, lani pa postala svetovna prvakinja, prepričljivo pripadel trem kronam. Švedi so zadeli štirikrat, vratar Viktor Fasth pa je zaustavil vseh 17 strelov Norvežanov.

Risi nad Ruse Slovenci v petek ob 8.40 nad Rusijo. | Foto: Stanko Gruden, STA Slovenci v petek ob 8.40 nad Rusijo. Foto: Stanko Gruden, STA

Slovensko hokejsko reprezentanco po zgodovinski zmagi nad ZDA druga tekma turnirja čaka v petek ob 8.40 po slovenskem času. Takrat se bo pomerila s papirnatimi favoriti za olimpijsko zlato Rusi, ki so si v sredo privoščili spodrsljaj. Proti Slovakom so po štirih minutah vodili z 2:0, nato pa izgubili z 2:3 in še nimajo točke.

Ruski selektor Oleg Znarok je krivdo za napake prevzel nase in napovedal, da bo tudi proti Sloveniji branil Vasilij Košečkin, ki proti Slovakom ni bil najbolj zanesljiv. Rusi si želijo predvsem boljšo igro ob igralcu več, saj niso izkoristili niti enega od petih power-playev. Že ob 4.10 se bosta v slovenski skupini B srečali ekipi ZDA in Slovaške.

Sistem olimpijskega turnirja

Na moškem olimpijskem hokejskem turnirju sodeluje 12 reprezentanc, razdeljenih v tri skupine. Zmagovalke skupin in najboljša drugouvrščena reprezentanca po skupinskem delu napredujejo neposredno v četrtfinale. Preostale reprezentance se, glede na vrstni red po skupinskem delu, med seboj pomerijo za preostale štiri četrtfinalne vstopnice (po sistemu 5. z 12., 6. z 11., 7. z 10. in 8. z 9.).

Hokejski olimpijski turnir, moški (2. dan)

Za potek kliknite na tekmovalni par in na incidents, za postavo na lineups.