Nedelja, 6. 1. 2019, 16.21
5 let, 11 mesecev
Zagreb, slalom (moški)
Avstrijsko-hrvaški praznik s stransko slovensko vlogo
Medtem ko Štefan Hadalin in Žan Kranjec brez finala nista popravila slabega sobotnega vtisa Slovenk, pa je na Sljemenu nad Zagrebom, kjer so kot gostitelji in tekmovalci navdušili tudi Hrvati, novo slalomsko zmago svetovnega pokala dosegel Marcel Hirscher.
Potem ko je na dveh zaporednih tehničnih tekmah ostal brez stopničk, je daleč najboljši alpski smučar zadnjega desetletja Marcel Hirscher na slalomski preizkušnji na Sljemenu znova prišel na svoj račun. Tokrat njegov največji tekmec ni bil večno drugi Norvežan Henrik Kristoffersen, ki se je moral zadovoljiti s petim mestom, temveč je bil to kar sam sebi. Na prvi progi, ki je bila, v nasprotju s sobotno tekmo deklet, nekoliko manj ledena, je tekmecem še prepustil nekaj stotink in namenil nekaj upanja. To je izkoristil predvsem njegov rojak Marco Schwarz, ki je celo vodil. V drugo je veliki Hirscher stvari postavil na svoje mesto.
Zmaga št. 64
Res je, nekajkrat se je močno pokadilo izpod njegovih smuči. Trikrat se je reševal na repih smuči. A to je bil znova suvereni Marcel Hirscher. Takšen, ki zaradi svoje prevlade tekmecem pogosto jemlje voljo. V silovitem napadu je postavil najboljši čas drugega nastopa. V skupnem seštevku je Francoz Alexis Pinturault za njim zaostal šest desetink sekunde. Še dve stotinki sekunde počasnejši pa je bil Manuel Feller. Vodilni Schwarz je hitro odstopil, Hirscher pa se je lahko veselil že svoje 64. zmage v karieri, še šeste v tej zimi, s katero je okrepil vodstvo tako v skupnem kot tudi slalomskem seštevku svetovnega pokala.
Ponovitev črne slovenske sobote: brez točk
Še drugi dan zapored pa je boj za zagrebške točke v finalu potekal brez slovenske udeležbe. Tako Štefan Hadalin kot tudi Žan Kranjec sta namreč ostala praznih rok. Medtem ko je Kranjec sicer zadovoljil z nastopom in bil, če gre soditi po vmesnih časih, na dobri poti proti finalu, a je odstopil tik pred ciljem, pa Hadalin v sebi znova ni prebudil zanj značilnih agresivne napadalnosti in učinkovite odzivnosti. V zgoščeni konkurenci je bil zaostanek 2,90 za najhitrejšim po prvi vožnji premalo za finale. Od tega je bil na 39. mestu oddaljen 66 stotink sekunde, zaradi česar ob ekspresnem slovesu od ciljne arene ni skrival poklapanosti.
Razočarani Štefan Hadalin: brez finala in tehtnega komentarja.
Hadalin: Slabo, zelo slabo
"Slabo, zelo slabo. Še sam ne vem, kako bi vse skupaj komentiral. Na ogrevalni progi sem se še dobro počutil, na tekmi pa … Nimam besed. Ne iščem zunanjih izgovorov. Slab sem bil. To je vse, kar vam lahko povem, saj moram za karkoli drugega ohladiti glavo," je v zanj neobičajnem slogu jezo in razočaranje krotil Hadalin. Kranjec je po drugi strani obžaloval napako, a vendarle našel tudi nekaj pozitivnih zaključkov. "Določeni odseki so bili dobri. Je pa na tako 'dirkaški' progi težko poiskati pravo linijo. Jasno, na vsaki slalomski tekmi želim vsaj v finale. Ne gre pa za črn dan. Dal sem vse od sebe," je pristavil Bukovčan.
Klemen Bergant ni mogel biti zadovoljen. Bergant: Imamo težavo
"Če smučaš slabo, je temu primeren tudi čas," pa je bil prvi odziv trenerja Klemna Berganta na Hadalinov nastop. Dodal je tudi, da mu je reprezentančni sotekmovalec Kranjec pokazal, da se je dalo napadati.
"Žan se zaveda, da mu s tako visoko štartno številko preostane le tveganje. To je počel vse do konca, a je žal zaradi napake pred ciljem ostal brez finala. Štefan pa se bo moral zamisliti nad tem, da je dvakrat slabo tekmoval. Težava se ne skriva v njegovi smučarski tehniki. Na tekmovalni dan se ne zna pripraviti tako, da bi tekmoval, kot zna. Imamo težavo," je ob kratki analizi prvega teka, med katero je omenil tudi izstopajoče dosežke smučarjev na Atomicovih smučeh, dejal Bergant.
Domače navijače je navdušil predvsem Istok Rodeš. Veselje Hrvatov
Medtem ko so Slovenci opremo pospravljali že po prvem teku, pa je bilo vzdušje precej bolj vedro v domačem taboru in med deset tisoč navijači. Kar trije hrvaški smučarji so se namreč prebili v finale. Na koncu je bil Istok Rodeš celo odličen sedmi, Matej Vidović 15., varovanec Anteja Kostelića Elias Kolega pa 20.
Mimogrede, Slovenija je imela nazadnje tri dobitnike slalomskih točk na eni tekmi pred devetimi leti, ko so se v Kranjski Gori med trideseterico prebili Mitja Valenčič, Bernard Vajdič in Mitja Dragšič. "Z vsemi Hrvati smo v zadnjem obdobju več časa trenirali, pa ni nihče med njimi niti enkrat prehitel Hadalina," je skozi slovensko prizmo uspeh gostiteljev komentiral Bergant in s tem še enkrat dregnil najboljšega slovenskega slalomista. Ta ostaja na treningih v Zagrebu, zadnjo pripravo pred selitvijo v Adelboden pa bo opravil v Kranjski Gori.
V soboto je ženski slalom v Zagrebu dobila Američanka Mikaela Shiffrin.
Zagreb, slalom:
Vrstni red v svetovnem pokalu:
Skupno (18):
1. Marcel Hirscher (Avt) 756
2. Henrik Kristoffersen (Nor) 421
3. Max Franz (Avt) 408
4. Aleksander Aamodt Kilde (Nor) 392
. Alexis Pinturault (Fra) 392
6. Aksel Lund Svindal (Nor) 369
7. Dominik Paris (Ita) 366
8. Beat Feuz (Švi) 353
9. Vincent Kriechmayr (Avt) 336
10. Mauro Caviezel (Švi) 327
...
22. Žan Kranjec (Slo) 189
60. Klemen Kosi (Slo) 58
70. Štefan Hadalin (Slo) 45
75. Martin Čater (Slo) 36
87. Boštjan Kline (Slo) 25
114. Miha Hrobat (Slo) 11
Slalom (5):
1. Marcel Hirscher (Avt) 336
2. Daniel Yule (Švi) 246
3. Marco Schwarz (Avt) 235
4. Henrik Kristoffersen (Nor) 209
5. David Ryding (VBr) 184
6. Michael Matt (Avt) 181
7. Manuel Feller (Avt) 154
8. Alexis Pinturault (Fra) 153
9. Ramon Zenhäusern (Švi) 136
10. Andre Myhrer (Šve) 132
...
24. Štefan Hadalin (Slo) 45
30. Žan Kranjec (Slo) 24
Preberite še:
5