Sreda, 7. 1. 2015, 13.40
9 let
Štajerci kopičijo sneg in evre

Ker je Mariborskemu Pohorju s tradicionalnim veleslalomom in slalomom svetovnega pokala v koledarju sezone 2014/15 tokrat pripadel četrti februarski konec tedna, takoj po svetovnem prvenstvu v Beaver Creeku, v organizacijskem odboru Zlate lisice še ni zaznati klasične januarske mrzlice. Toda zaradi širše problematike smučarskih naprav nad drugim največjim slovenskim mestom in skorajda kroničnih težav s pomanjkanjem snega, zaradi katerih je Štajercem v zadnjih štirih letih uspelo tekmovanje zgolj enkrat gostiti na Pohorju, v zadnjih osmih letih pa je izkupiček polovičen, organizatorji še zdaleč niso povsem mirni.
"Proračun v višini 1,1 milijona evrov je že skoraj povsem zagotovljen, pri čemer si 70 odstotkov obetamo iz naslova televizijskih pravic in marketinga, za kar skrbi podjetje Infront, preostali del pa krpamo s pokrovitelji in prodajo vstopnic ter drugimi aktivnostmi. Osnovna želja je torej tekmo organizirati pri nas v Mariboru. Morda gre še za zadnjo priložnost, da na naši tekmi pozdravimo Tino Maze. Skušali ji bomo omogočiti, da pred domačimi navijači pokaže, kaj zna," pripoveduje Srečko Vilar, dolgoletni sekretar organizacijskega odbora Zlate lisice.
Slalomišče (še) zaprto
A če je na administrativni ravni Vilar s sodelavci lahko ostal na starih tirnicah, pa nekaj več novosti prinaša delo na smučišču, kjer za naprave po stečaju Športnega centra Pohorje in selitvi pod okrilje slabe banke po novem skrbi javni zavod Marprom. To je že omogočilo začetek turistične sezone, zasneževanje ob hladnem koncu leta pa je deloma potekalo tudi z mislijo na Zlato lisico. Na terenu, kjer poteka zgornji del veleslalomske proge, je tako smuka že mogoča, premalo snega pa je v spodnjem delu, torej na slalomski progi od trikotne jase do snežnega štadiona ob hotelu Arena.
"Čeprav smučanje tam še ni mogoče, pa se sneg, ki se proizvaja, kopiči v deponijah. Če bo vreme dopuščalo, ga bodo delavci kmalu razgrnili in tako uredili še spodnji del proge. Dolgoročne vremenske napovedi so relativno ugodne. Mesec in pol pred tekmami pa je seveda nemogoče napovedovati, kaj nam bo narava namenila pred 51. Zlato lisico. Storili bomo vse, da odločilne dneve pričakamo dobro pripravljeni," pojasnjuje Vilar.
V Kranjski Gori v nizkem štartu
Dodatne tri tedne več časa za pripravo pa imajo v Kranjski Gori in Podkorenu, kjer bo 14. in 15. marca že 54. pokal Vitranc. "Termin je sicer res še nekoliko poznejši kot v preteklih sezonah, a v zadnjih letih tudi v tistem obdobju ni bilo težav s snegom. Poleg tega je tisti termin ugodnejši za gledalce," pravi generalni sekretar pokala Vitranc Srečko Medven, zadovoljen z dozdajšnjim delom priprav in polnjenem proračunske malhe, v kateri pričakuje 1,25 milijona evrov. "Smo tudi v sklepni fazi podpisovanja pogodb z vsemi dobavitelji in priprave načrta del na tekmovalni strmini. Vse poteka brez težav," iz nizkega štarta sporoča Medven.
Tekmovalni poligon, ki že vrsto let gosti najboljše (vele)slalomiste svetovnega pokala, je medtem že prekrit z dovolj debelo snežno odejo, ki omogoča rekreativno smučanje. "V kratkem bo zasnežena tudi proga pod sedežnico, tako da bo Podkoren na voljo za treninge. Pripravili bomo tudi nekaj dodatnih zalog snega, nato pa bomo spremljali gibanje temperatur in razmere na smučišču ter se ustrezno odzivali," dodaja alfa in omega pokala Vitranc.