Planica 2023, smučarski tek, sprint v klasični tehniki (M in Ž)

Eva Urevc in Miha Šimenc do četrtfinala, zlati medalji branilcema naslovov

1

Planica 2023, 1. dan, smučarski teki, sprint klasika | Eva Urevc (desno) je  bila daleč od nastopa v polfinalu. | Foto Grega Valančič/Sportida

Eva Urevc (desno) je bila daleč od nastopa v polfinalu.

V izločilne boje na današnjem sprintu v klasilčni tehniki na svetovnem prvenstvu v nordijskih športih v Planci sta se prebila tudi slovenska predtavnika Eva Urevc in Miha Šimenc, a sta s tekmo končala že po četrtfinalu. Urevčeva je bila v svoji skupini zadnja, šesta ter zasedla 27. mesto, Šimenc pa je bil skupno 22., potem ko je bil udeležen v padcu in v svoji skupini zasedel peto mesto. Naslova svetovnih prvakov sta ubranila Švedinja Jonna Sundling in Norvežan Johannes Heosflot Klaebo.

Eva Urevc
Sportal Spraševala se je, zakaj to sploh govori

Eva Urevc je v peti četrtfinalni skupini za zmagovalko Švedinjo Johanno Hagström je zaostala 6,4 sekunde in bila daleč od nastopa v polfinalu najboljših 12 tekmovalk. V kvalifikacijah je bila 27-letnica iz Gorij sicer 19. Na startu so bile še tri Slovenke Anja Mandeljc, Anita Klemenčič in Klara Mali. Kvalifikacije so končale na 45., 46., oziroma 58. mestu.

V ženskem finalu so popolnoma zavladale švedske tekačice, ki so zasedle prva štiri mesta. Zlato kolajno je osvojila branilka naslova svetovne prvakinje iz Oberstdorfa 2021 Jonna Sundling, bila je 87 stotink sekunde hitrejša od Emme Ribom in 4,45 sekunde od Maje Dahlqvist. Četrta je bila Linn Svahn, na petem in šestem mestu pa sta končali Norvežanki Kristine Stavaas Skistad in Tiril Udnes Weng. Za Švedsko je bila to tretja zlata kolajna v ženskih sprintih. Leta 2005 je slavila še Emelie Öhrstig.

Fotogalerija s tekme (Grega Valančič/Sportida):

1 / 71

Klaebo razred zase, smola za Miho Šimenca

Sedemindvajsetletni Miha Šimenc je z 21. mestom v kvalifikacijah izpolnil cilj ter se uvrstil v izločilne boje. V četrti od petih skupin je bil nato Logatčan po padcu peti, skupno pa na koncu 22. Šimenc je imel nesrečo, potem ko je pred njim padel Norvežan Havard Solas Taugböl, slovenski tekač pa se mu ni mogel izogniti.

Miha Šimenc se je prebil do četrtfinala. | Foto: Grega Valančič/Sportida Miha Šimenc se je prebil do četrtfinala. Foto: Grega Valančič/Sportida

V kvalifikacijah so nastopili še trije Slovenci. Vili Črv je bil 37., Anže Gros 52., Boštjan Korošec pa 63.

V moškem finalu je premoč potrdil norveški šampion Johannes Heosflot Klaebo, ki je za 2,22 sekunde ugnal rojaka Paala Goldberga, ta pa je bil za vsega dve stotinki sekunde hitrejši od Francoza Julesa Chappaza. Norvežani bi bržčas slavili trojno zmago, če se ne bi v polfinalu po padcu poslovil Erik Valnes, ki je bil sicer najboljši v kvalifikacijah.

Prvi favorit Klaebo je tako še tretjič zapovrstjo postal svetovni prvak po letih 2021 in 2019. Ob tem ima še eno bronasto kolajno iz Lahtija 2017 in dve zlati olimpijski kolajni iz Pjongčanga 2018 ter lanskega Pekinga.

Šestindvajsetletni norveški zvezdnik smučarskega teka je bil razred zase, drugouvrščenega rojaka Golberga je ugnal kar za 2,22 sekunde, Chappaz pa je zaostal še dve stotinki sekunde več. Za Norveško je to skupno sedmi naslov v posamičnih sprintih, le Klaebo pa je bil prvak več kot enkrat.