Četrtek, 17. 12. 2015, 22.38
8 let, 7 mesecev
Kosi po pomoč k Filipu Flisarju
Medtem ko bosta v središču pozornosti tekem v Val Gardeni Aksel Lund Svindal in Kjetil Jansrud, pa slovenski tabor stavi predvsem na Boštjana Klina in Klemna Kosija.
Potem ko je dobil oba smuka na severnoameriški turneji in ob tem slavil še superveleslalomsko zmago v Lake Louisu, vlogo prvega favorita pred hitrostnim dvojčkom v Val Gardeni prevzema Aksel Lund Svindal. Norvežan, ki bo skušal na progi Saslong s pravšnjim točkovnim plenom ujeti Avstrijca Marcela Hirscherja na prvem mestu skupnega seštevka svetovnega pokala, je vlogo favorita "upravičil" z najboljšima časoma na uradnih treningih.
Da pa vrhunskost na treningih še ne prinaša zmag, je lahko rojaku kaj hitro pojasnil Kjetil Jansrud, ki je blestel na treningih v Severni Ameriki, na tekmah pa nato zrl tekmecem v hrbet. Vseeno velja oba Norvežana uvrstitvi v najožji krog favoritov tako na petkovem superveleslalomu kot tudi sobotnem smuku. Predvsem v zadnjem pa bo proti vrhu zanesljivo meril tudi Američan Steven Nyman, ki kot po pravilu vedno zablesti na progi Saslong.
Kosi bo štartal med prvimi
Brez svojega specialista za Val Gardeno pa je pred dnevi ostala slovenska reprezentanca, saj je Rok Perko pristal v bolnišnici. Glavna aduta trenerja Petra Pena, ki se lahko tokrat zanaša tudi na pomoč Andree Massija in podporo Tine Maze, bosta zatorej znova predvsem izjemno stabilni Boštjan Kline in pa Klemen Kosi, ki si je izboril štart med najboljšo trideseterico, žreb pa mu je ob tem namenil ugodno številko pet.
Mladi Mariborčan pred tekmo vseeno deluje rahlo nesamozavestno, bržčas tudi zaradi neprepričljivih smukaških treningov. "Na enem treningu sem bil hiter v zgornjem, na drugem v spodnjem delu. Zdaj moram to združiti. Zavedam se, da moram biti za dober rezultat hitrejši. Prav zaradi tega moram biti bolj prepričljiv na številnih grbinah. Na treningu sem bil več v zraku kot pa na tleh. Mislim, da bom za nasvet poklical kar Filipa Flisarja, ki mi bo znal pojasniti, kako se lotiti valov," se je v svojem slogu pošalil Kosi in se ob tem začudil podatku, da bo Flisar prav te dni tekmoval v bližnjem Innichenu.
Kline pripravljen na korak naprej
V precej večji meri je progo začutil Boštjan Kline, ki pa je kljub vsemu v napovedih še vedno zelo previden. "Dobro se počutim. Na vsakem treningu sem poskušal stopnjevati ritem, na določenih odsekih pa sem preizkušal svojo agresivnost. Čutim, da sem dorasel tej progi. Obeh tekem se zatorej zelo veselim," pripoveduje Kline, ki se že eno leto redno uvršča med dobitnike smukaških točk, v tej sezoni pa je nase opozoril s 14. mestom na superveleslalomu v Lake Louisu.
Po ocenah strokovnjakov je zdaj zrel tudi za dodaten rezultatski preboj. "Vem, da bo do tega preboja prišlo. Lahko bi že, morda bo zdaj. Ne vem. Dejstvo je, da se mora poklopiti več stvari," ostaja potrpežljiv nekdanji dvakratni mladinski svetovnih prvak in eden od osrednjih upov za svetlejšo slovensko smučarsko prihodnost.
Špornova grobost
Nič kaj navdušena pa po dveh treningih nista bila Andrej Šporn, ki bo sicer nastopil na obeh tekmah, in pa Martin Čater. Z izjemno valovito progo se nista uspela spoprijateljiti, zato lahko upata zgolj na preskok na sami tekmi. "Vem, da sem pregrob. Tudi tehničnih napak je v mojem smučanju še preveč. Priznam, občutek je bil v Beaver Creeku in Lake Louisu boljši. Še vedno pa trdim, da lahko vsaj do točk pridem kjerkoli. Cilji so seveda še višji," pravi Šporn, na katerega velja računati predvsem v sobotnem smuku.
"Čeprav smukaška treninga v celoti nista bila najboljša, pa sem bil na ključnih odsekih dober. Občutek imam, zdaj bo ključna osredotočenost," pa pred tretjim superveleslalomom sezone razmišlja Čater, ki je v Beaver Creeku spretno izkoristil ugodne razmere in se zavihtel na 18. mesto. "Ta rezultat mi je vlil kar nekaj samozavesti. Vseeno ostajam realen. Ne merim na zmago, zadovoljen bom z dvajseterico," pravi 23-letni Celjan.