Sobota, 31. 1. 2015, 12.19
9 let
Italijanski gost pokvaril popolno slovensko pravljico na Rogli

Medtem ko je ameriški deskar v ruskem dresu Vic Wild, sicer dvakratni olimpijski prvak iz Sočija, v velikem finalu paralelnega veleslaloma na zasneženi Roglu ugnal Italijana Mirka Felicettija, pri dekletih pa je zmago slavila Avstrijka Marion Kreiner, je tretjeuvrščeni Žan Košir v primežu novinarjev in tržiških navijačev iskal izgubljene delce, ki so ga ločili od boja za zmago. Sanj o tej je bilo konec v polfinalu, kjer ga je izločil omenjeni Italijan, sicer usoden tudi za Roka Marguča.
Košir ostaja prvi v svetovnem pokalu
''Z novo uvrstitvijo na stopničke ostajam prvi v svetovnem pokalu, a vem, da bi danes lahko dosegel več. Usoden je bil moj polfinalni nastop, kjer sem nekoliko zamudil na štartu, nato pa ubral napačno linijo. Neposredno deskanje ob količkih, ki je v kvalifikacijah prinašalo hitrost, v ključnem trenutku ni bilo več najbolj učinkovito,'' je po skoku na tretjo stopničko dejal najboljši slovenski deskar, sicer lastnik dveh olimpijski kolajn in eden od junakov pravkar končanega svetovnega prvenstva. Je tudi na dobri poti k malemu globusu, v želeni zbirki pa mu še naprej manjka domača zmaga.
Košir je bil sicer pred tem prepričljivo najboljši v kvalifikacijah, v osmini finala je gladko ugnal Kanadčana Jaya Jaseyja Andersona, v četrtfinalu pa mu je v hrbet gledal tudi Švicar Nevin Galmarini, ki je že krepko pred ciljem videl, da je brez moči. Po polfinalnem porazu proti Felicettiju je nato v tekmi za tretje mestu ''odpihnil'' Švicarja Kasparja Fluetscha. ''Razočaran sem, ker nisem dosegel še več. No, sem pa preizkušnjo vsaj končal z zmago. To je tudi nekaj,'' je dodal Košir.
Rok Marguč: Priložnost zamujena …
Visoko uvrstitev pa si je na domačem smučišču obetal tudi specialist za svetovna prvenstva Rok Marguč, ki je bil po polovici kvalifikacij odličen drugi, v izločilne boje pa se je podal kot četrti. A zataknilo se mu je že na prvi stopnički, torej v osmini finala, kjer ga je pričakal tudi Koširjev ''rabelj'' Felicetti. Ta si je do strmine priboril drobno prednost, zato je Marguč povečal stopnjo tveganja, storil napako in izgubil del hitrosti za zadnji del.
''Sezone še ni konec, tudi ta izpad ni tragedija. Hitro si bom nadel vesel izraz na obraz. Mi je pa žal zapravljene priložnosti predvsem zaradi obetavnih voženj v kvalifikacijah in vseh navijačev. Vem, da bi danes lahko prišel do dobrega rezultata. Morda sem ključno napako storil pri izbiri proge,'' je po izpadu proti Italijanu dejal Marguč, tokrat drugi najboljši Slovenec. Vsi preostali so deske pospravili že po kvalifikacijah.
Izločilne tekme brez Slovenk
Praznih rok pa je ostala tudi slovenska ženska vrsta na čelu z olimpijko Glorio Kotnik, ki je bila na rdeči progi sicer štirinajsta, a je na modri pristala v snegu. ''Sem razočarana, čeprav si prav veliko ne smem očitati. Napadla sem na vso moč. Žal ni šlo. Podobno pravzaprav velja za vso sezono. Voženj s treningov mi preprosto ne uspe prenesti na tekme,'' je po izpadu še pred izločilnim delom dejala 25-letna Štajerka, sicer navdušena nad organizacijo.
Najboljša slovenska deskarka je namreč poudarja, da se Rogla lahko kosa z vsemi najboljšimi organizatorji tekem svetovnega pokala. ''Po moji oceni spada Rogla med najboljše tekme. Tudi tekmice se tu odlično počutijo, predvsem pa je proga vedno zelo dobro pripravljena,'' je organizatorje pohvalila Kotnikova.
V petek metež, v soboto pravljica
Kotnikova pa še zdaleč ni bila edina deskarka, ki je pohvalila prireditelje. Ti so imeli največ dela v petek, ko je Roglo zajelo močno sneženje. Organizatorji so vse do noči odstranjevali novozapadli sneg in deskarjem tako zagotovili dovolj čvrsto podlago. Svojevrstno nagrado za vloženi trud so prejeli s pomežikom narave. Rogla se je namreč v soboto prebudila v sočno jutro brez oblaka. Predvsem v jutranjem delu so deskarji tako nastopali pred pravljično zimsko kuliso, med sveže zasneženimi smrekami in pod modrim nebom. To so v izločilnih dvobojih obiskali oblaki, ki so napovedali novo fronto, a niso pokvarili prijetnega navijaškega vzdušja, ki se je stopnjevalo s Koširjevim napredovanjem in končnim tretjim mestom.