Nedelja, 19. 10. 2025, 17.07
2 uri, 41 minut
Biatlon, ekshibicijski super sprint
Francosko-italijansko zmagoslavje, Vidmar sezono odprl z devetim mestom

Anton Vidmar
Biatlonci so se v olimpijskem parku v Münchnu pomerili na ekshibicijskem super sprintu. Med Slovenci se je ob odsotnosti Jakova Faka z nastopom v finalu najboljših 15 in devetim mestom najbolje odrezal Anton Vidmar. Uvrstitev bi bila lahko še višja, če na zadnjih dveh streljanjih ne bi pridelal po ene strelske napake.
Rolkarska tekma v Münchnu, Loop-One-Festival, je imela posebno težo, saj gre za novo prireditev Mednarodne biatlonske zveze (Ibu), ki je namenjena promociji biatlona in prihodu tekmovalcev v velika mestna središča. Že v soboto so v bavarski prestolnici tekmovali mlajši biatlonci, v nedeljo pa še po 60 tekmovalk in tekmovalcev svetovnega pokala v super sprintu.
Osnovna želja mednarodne zveze je privabiti mlade navijače v biatlon, ki se jim ob športu ponudi obilo zabave, in z 11.000 gledalci so bili danes pri Ibuju zadovoljni. Drug vidik so podnebne spremembe in kaj lahko, da bo v prihodnje vse več mestnih rolkarskih tekem. "Vesel sem, da Ibu na novo premišljuje o biatlonu," je to pokomentiral norveški zvezdnik Sturla Holm Laegreid. "Izjemno vzdušje in zelo dobrodošla tekma, le morda jaz še nisem pripravljena za tovrsten format," je bila nad super sprintom na rolkah zadovoljna tudi Anamarija Lampič.
Najmočnejši je bil 24-letni Francoz Eric Perrot, ki je z orožjem naredil tri napake. Enak strelski izkupiček je imel dve leti mlajši Norvežan Isak Frey in zaostal 4,7 sekunde, le enkrat pa je bil nenatančen Nemec Justus Strelow, ki je zaostal 8,9 sekunde.
Eric Perrot
Vidmar je bil pred zadnjim strelskim postankom še na šestem mestu, 1,6 sekunde oddaljen od tretjega, a v boju za stopničke zgrešil še drugo od skupaj 20 tarč. "Povsem nekaj novega za nas biatlonce. Kratek krog in hitro streljanje, kar meni navadno ne gre dobro, tokrat pa sem dobro opravil. Ob progi je bilo izjemno vzdušje," je po tekmi povedal Vidmar.
"Čestitke Toniju za preboj v finale, kjer se je tudi dobro odrezal. Pri puncah mi je škoda Polone Klemenčič, ki ji je zmanjkalo eno mesto. Sicer so vsi dobro tekmovali, a so nekateri preveč grešili, kar je v tem formatu zelo pomembno. Sicer pa sem nad tekmo navdušen, prišlo je veliko ljudi in želel bi si več takšnih prireditev v prihodnosti," pa je bil zadovoljen tudi slovenski glavni trener Janez Marič.
Ostali Slovenci so obtičali v kvalifikacijah. Vidmar je v svoji zasedel drugo mesto za Perrotom, Miha Dovžan in Lovro Planko pa sta v isti skupini zasedla osmo in 12. mesto. V finale so se iz štirih skupin uvrstili po najboljši trije ter trojica najboljših po doseženem času.
Lisa Vittozzi.
Slovenke so ostale brez finala. Polona Klemenčič je bila v svoji predtekmovalni skupini peta, Anamarija Lampič in Lena Repinc sta osvojili deveti mesti. V finalu je zmagala Italijanka Lisa Vittozzi.