Nedelja, 21. 3. 2010, 19.11
9 let, 2 meseca
Matjaž Zupan: Odvisno bo, kako se bo piramida sestavila

Za vami je svetovno prvenstvo v poletih v Planici. Ste zadovoljni z dosežkom v posamični konkurenci ter na ekipni tekmi? Naredili smo vrhunski rezultat na posamični tekmi. Bili smo tik pod stopničkami. S takšnim rezultatom moramo biti zadovoljni in ga moramo spoštovati. Vedeli smo, da lahko posežemo kako mesto višje, saj je dogajanje skozi sezono nakazovalo na to. Na koncu nam ni uspelo narediti tistega pol koraka, da bi se uvrstili na stopničke. Na ekipni tekmi smo si želeli priti med pet. Bolj kot to, da smo bili šesti, sem nezadovoljen s skakanjem. Res, da je bilo v nedeljo malce težje, ker ni bilo vzgonskega vetra, vendar bi morali tudi ostali, če izvzamemo Kranjca, poleteti bolje. En polet Hrgote se še lahko šteje zraven, sicer pa nismo izpolnili zahtev, ki smo si jih zadali.
Od naših je v tej sezoni praktično izstopal le Robert Kranjec. Korektno se je v svetovni pokal vključil mladi Peter Prevc, bistvene pomoči od ostalih pa ni bilo … Peter je bil zelo dobra osvežitev. Kar nekaj je tekmovalcev, ki bi morali dati več v svetovnem pokalu. Bolj bi se morali priključiti. Mežnar je naredil korak naprej, Peter Prevc pa še posebej. Osebno sem si želel širše ekipe. Več pomoči. Videli smo, da smo lahko šibki. To se je pokazalo v nedeljo, čeprav smo v tej sezoni dokazali, da bi se lahko na nekaterih tekmah borili tudi za tretje mesto. Ampak očitno kot ekipa še nismo zreli, da bi se dopolnjevali, če koga izgubimo.
Od katerih skakalcev ste pričakovali več? Ne bi izpostavljal negativnih stvari. To je bolj naša interna stvar.
Na katere tekmovalce boste računali v prihodnji sezoni? Na te, ki so bili v ekipi že letos. Sestavo moštva vam v tem trenutku ne morem povedati. Bo pa potreben kakšen razgovor več z nekaterimi tekmovalci. Želimo priti v svetovni vrh. Za to je potrebno dati srce in biti stoodstotno pri stvari. Mogoče celo več, kot si nekdo misli, da je sposoben delati. Sicer ne bomo prišli v vrh. Sistem nas še ne odnaša proti vrhu kot Avstrijce in še katero reprezentanco. Zato moramo dobro delati, mogoče še bolj kot drugi. Za uspeh je potrebno ogromno vlaganja, trdo delo, potrebno pa je tudi verjeti v način dela.
Jernej Damjan je dejal, da obstaja možnost, da zaključi samostojno pot in se vrne v ekipo. Bi lahko uspešno sodelovala? Slovenija potrebuje tekmovalce. Ne moramo se kar igrati, saj jih primanjkuje. Pred leti nam je ušel Rok Benkovič. Ob dobrem sodelovanju so vrata vedno odprta. Verjetno si je s samostojno potjo želel več. Ni bila takšna pot, kot jo ima denimo Tina Maze. Konec koncev je Jernej naš tekmovalec in za vsakega je potrebno skrbeti. Skupaj smo že dosegali dobre rezultate in medalje. Želim mu, da se bo čim bolje dogovoril za naprej in da bo Slovenija močna ekipa.
Kaj bi izpostavili v tej sezoni? Vladavino Simona Ammanna? Simon je postavil nova merila za vse. Z zadnjim delom sezone je deklasiral celotno karavano. Narediti bo potrebno nekaj analiz, zakaj toliko bolj odstopa od vseh. Čeprav mislim, da je s sproščenostjo in stabilnostjo naredil razliko od ostalih. Morali se bomo posluževati več specialnih zadev, kot je vetrovnik. V zadnjem letu nam je slednji dokazal, zakaj je konkurenca toliko napredovala. Imela je vso potrebno infrastrukturo za takšno delo.
Ali ima Slovenija zaledje v mladih? Pri mladih se dobro dela. Želim si svežo kri. Vedet moramo, da je potreben pravi čas, kdaj se vključi mladega v svetovni pokal. Videti moramo, kdo skače z moderno tehniko. Prevca lahko enačim z Ammannom po podobnosti leta. Leban je tudi tak skakalec, bo pa potrebno narediti veliko pogovorov z mladimi in ostalimi. Včasih smo v Sloveniji pretogi za spremembe, prepočasi se odzovemo. To je dejstvo. S tega vidika sem nezadovoljen. Morali bi hitreje sprejeti spremembe in se jih lotiti ter učinkovito delati. Mogoče imamo premajhen 'dobiček', v kar vlagamo.
Pred vami je nov olimpijski ciklus. Pričakujete, da boste še naprej delovali kot glavni trener? Pred nami so nove volitve. Za dobro delo morajo biti pravi temelji in takšni ljudje, ki verjamejo v vizijo. Če se bo to zgodilo, bo lažje delati za prihodnost in se bom odločil za to pot. Želim si, da bi bil še naprej trener, vendar bodo morali biti temelji pravi, da se bo lahko delalo. Kako bo šlo naprej, ni več od nas odvisno. Odvisno je, kako se bo piramida sestavila.
Po koncu minule sezone je bilo kar nekaj polemik s strani odbora na vaše delo. Pričakujete tudi letos burno debato? Lani je bilo veliko kritik. Nekatere so bile tudi upravičene. Zavedamo se pomanjkljivosti. Težko je pričakovati, da bodo glave hladne in da se bo verjelo vsem, če se zadeve tolikokrat premečejo, kakor se je v preteklosti. To vpliva tudi na tekmovalce. Slednji se morajo navaditi na nov sistem dela. Potem je pa od njih odvisno. Nekateri se hitreje, drugi počasneje.