Ponedeljek, 3. 5. 2010, 21.17
9 let, 2 meseca
Matija Vojsk: Začenja se novo obdobje

Kako dobro poznate zapuščino gospoda Jara Kalana oziroma področje, s katerim se boste s prvim junijem spopadli? Prav gotovo ne tako dobro, da bi lahko pred začetkom dela komentiral. Tako je vselej. A o sedanjih vse dobro. Tako posamezniki, ki jih omenjate, kot tudi vsi drugi, od predstavnikov klubov prek amaterjev in navsezadnje vse do delavcev v tovarnah, ki skrbijo za razvoj opreme, so v različnih merah zaslužni za uspešnost zimskega športa. Gre za uspešne panoge z velikim ugledom. Z gospodom Kalanom se poznam že daljše obdobje, zato sem prepričan, da se bova pogovorila o stvareh, za katere ocenjuje, da so potrebne, jaz pa da so nujne za spoznavanje. Po drugi strani pa se začenja novo obdobje. Korektni predaji sledi odgovorno delo. Jasno, gre za delo v ekipi, v kateri posameznik ne more premikati stvari. Nekateri se, kot vse kaže, niso ujeli z načrtovanimi spremembami, bodisi po osebni bodisi po konceptualni plati. Jaz pri tem doslej nisem sodeloval. V prihodnje pa naj bi bil v celoti odgovoren za poslovni del, vključno s sklepanji pogodb o zaposlitvi in samim poslovanjem. To sem tudi pričakoval in zastavil za okvir svojega delovanja. Poudarjam, da so pomembni ekipa, odgovornost, zaupanje in skrb za dobro ime zveze kot blagovne znamke.
Govorite o ekipi, a na sestavo večjega dela vsaj v prvem delu ne boste imeli neposrednega vpliva … Zakaj ste takšnega mnenja?
Verjetno je kopica pogodb podpisanih, dogovori sklenjeni, ljudje pa kot zaposleni členi vključeni v ustroj zveze … Pogodbe so pripravljene z različnimi pogoji. Marsikaj bomo uredili na novo. Verjamem, da se bo za vse, ki bodo želeli dobro delati in konstruktivno prispevati k nadaljnjemu razvoju zveze, našlo mesto. A to ni problem trenerja, ki pride na postavljeno ekipo. To vam lahko zagotovim.
Se torej obetajo korenite spremembe? Le tiste, ki bodo potrebne. O vsem skupaj v tem trenutku še težko govorim. Z gospodom Kalanom bova sedla za mizo, seveda to velja tudi za vse ostale. Z večino delujočih na zvezi se poznam do te mere, da bomo hitro našli ključne točke za analizo stanja.
Kako pa bi se opredelili do kritik, ki so bile v zadnjih sezonah namenjene vašim predhodnikom? O tem ne želim govoriti. Še celo mnenja si ne želim oblikovati. Človek mora sam pri sebi vedeti, kakšne so vrednote. O drugih je lažje govoriti kot o sebi.
Vaš življenjepis je prežet z delom v številnih velikih podjetjih. Lahko povlečete vzporednice med delom v gospodarstvu in športni organizaciji? Sami ste namignili, da razlike obstajajo. Gre za civilno-družbeno organizacijo. Tukaj so ljudje drugačni. Drugačno je predvsem njihovo poreklo. V marsičem so celo bolj zagnani, po drugi strani pa niso imeli priložnosti do enakega šolanja. Cenim zagon, ki ga imajo ljudje v takšnih organizacijah, zato bomo vse razlike vzeli kot spodbudo za nadaljnje delo.
Smučarska zveza je že vrsto let neke vrste zveza zvez, saj pod svojim okriljem združuje dokaj avtonomne panoge, ki pa se med seboj razlikujejo. Kakšen bo vaš odnos do tistih panog, ki se pogosto pritožujejo nad zapostavljenostjo? Gre za zvezo zvez. Gre za športne panoge, s katerimi se številni ljudje v Sloveniji ukvarjajo. Poleg tekmovalnih rezultatih, po katerih bodo sicer ljudje zvezo in njeno poslovodstvo tudi ocenjevali, pa gre še za marsikaj drugega. Govorim o množičnem športu. Če izvzamem skoke in polete, ki imajo v slovenski družbi drugačen položaj, lahko hitro ugotovim, da zveza združuje športe, s katerimi se ljudje radi rekreativno ukvarjajo. Tem športom so predani in jih označujejo za zdrave. To so tudi športi, s katerimi se lahko ukvarjamo v slovenski naravi. Prav zato menim, da je to nekoliko drugačen odnos. Vsi si zaslužijo svoje mesto. Jaz športom ne bom dajal prednosti. Osnove so dobre.
Verjetno pa bo najtrši oreh iskanje pokroviteljev? Jasno je, da gre za pomembno področje. Virov je več. To niso le pokrovitelji. Možnih je več metod. Glede na poslovne možnosti v slovenskem gospodarstvu bo na eni strani za skupno znamko treba storiti marsikaj in pridobiti skupne pokrovitelje. Če pa na posameznih področjih ne bo možna enotnost, bomo skušali definirati tudi nekonkurenčne neposredne pokrovitelje, ki bi podprli zvezo.
Proračun? Višji bo, bolje bo za vse nas. No, seveda pa bo obstajala tudi spodnja meja.