Torek, 22. 1. 2008, 22.23
8 let, 7 mesecev
Drago kot dragulji
Ko se sprehajaš po Stavangerju, se sicer na zdi, da je tako drago, kot v resnici je. A že ko stopiš v restavracijo s hitro prehrano, ti je jasno, da se bo tvoja denarnica precej stanjšala. Običajen kebab na primer stane slabih 10 evrov, velika pizza denimo že 20 evrov.
Da ne govorimo o kakšni "normalni" restavraciji, kjer bi lahko pojedel tudi bolj "domačo" jed, juho ali zrezek. Za brezalkoholno pijačo odšteješ med dvema in tremi evri, da o pivu ali kakšni drugi alkoholni pijači ne izgubljam besed.
Sicer pa to ni nič nenavadnega, saj naj bi povprečna norveška plača presegala 4000 evrov. Standard je visok, vozni park bleščeč. Gre za najbogatejšo evropsko državo, ki pa ni članica Evropske unije. Norvežani so na referendumu namreč dvakrat zavrnili vstop v EU. Zakaj pravzaprav bi? Nimajo pravega razloga. Na Norveškem namreč prekipevajo od črnega zlata. Nafte in zemeljskega plina je na pretek, gre za tretjo svetovno izvoznico nafte za Savdsko Arabijo in Rusijo. Predstavljajte si, popolno zadoščenje in samozadostnost.
Črnogorski levi
Tako kot se navadiš na visoke cene, smo se navadili tudi na temo, v katero se prebujamo. Dan namreč traja tja nekje od pol desete ure zjutraj pa do četrte popoldan. Zato je na ulicah v tem času mnogo ljudi, ki vsaj malce uživajo v svetlobi in nekaj sončnih žarkih, ki posijejo.
Sonce je posijalo tudi za Črnogorce, ki so se ob prvem nastopu na kakršnemkoli tekmovanju po razglasitvi samostojnosti prebil v drugi krog in izločili takšno velesilo kot je Rusija. V njihovi državi so ponoreli. Mediji so jih takoj razglasili za narodne simbole, jih poimenovali levi, na naslovnicah pa jasno napovedali boj za olimpijske igre. A slavje jim je preprečila Slovenija …..
V Stavangerju se je sicer začela "norišnica", potem ko so se semkaj iz skupine B preselili dve skandinavski ekipi z malim morjem novinarjev in ponorelimi navijači. Postalo je zelo živahno, glasno in zabavno. V kotu dvorane so si Norvežani in Danci postavili svoj ogromen televizijski studio. Kako popularen pa je rokomet v Nemčiji, govorijo številke. Srečanje med Španijo in Nemčijo (zmaga prve s 30:22) si je ogledalo kar 5,37 milijona gledalcev pred televizijskimi zasloni.