Sreda, 8. 2. 2012, 19.03
8 let, 9 mesecev
Pomoč pri izbiri opreme za smučarski tek
Poznamo več vrst tekaških tehnik, katerim so prilagojene tudi smuči in ostala pripadajoča oprema. Lahko se odločite za klasično ali drsalno tehniko, proizvajalci pa niso pozabili niti na avanturiste in pohodnike, ki uživajo v teku po celem snegu ali v smučanju.
Smuči
Za pomoč pri izbiri prave opreme smo povprašali Igorja Jesenovca, učitelja smučarskega teka v podjetju Nordijc, kjer si lahko opremo tudi izposodite ali jo kupite. ''Smuči za klasično tehniko so 20 do 25 centimetrov daljše od višine tekača, pri čemer pa je pomembna tudi teža. Prav glede na težo je zaradi primerne trdote in elastičnosti smuči izbira najbolj pomembna. Smuči za drsalno tehniko so krajše in nekoliko trše kot za klasično tehniko. Naj bodo približno 10 centimetrov daljše od višine tekača, ponovno pa ne smemo zanemariti teže. Za začetnike je celo priporočljivo, da so smuči še nekoliko krajše od tega merila. Pohodne smuči so nekoliko širše in lahko krajše kot smuči, ki se uporabljajo izključno za tek v smučini, turne smuči pa so namenjene za hojo po celem snegu in terenih v visokogorju. Te smuči so širše, z jeklenimi robniki in primerne tako za vzpone kot tudi smučarske izzive,'' je dilemo glede izbire smuči razjasnil Jesenovec.
Vezi
Tekaške vezi so na smuči pritrjene bodisi z vijaki, bodisi so pritrjene na posebno ploščo, kjer vijačenje ni potrebno. Vezi za klasično in prosto tehniko se bistveno ne razlikujejo, vezi za pohodnike in turne smučarje pa so ojačane in prilagojene za posebne smučarske čevlje. ''Pri izbiri vezi je pomembna kompatibilnost s čevlji, saj proizvajalci nudijo različne sisteme vpenjanja čevlja na vez,'' še opozarja Jesenovec.
Palice
Pozorni moramo biti tudi na višino palic, ki je prav tako odvisna od tehnike teka, ki jo bomo izbrali ter seveda od višine tekača. ''Palice za klasično tehniko so krajše, nekje do višine ramen. Njihovo dolžino lahko izračunamo tudi tako, da telesno višino pomnožimo z 0,85. Pri drsalni tehniki pa uporabljamo daljše palice, ki naj bodo nekje do brade oziroma zmnožek telesne višine z 0,9. Za začetnike in šibkejše tekače so lahko palice za obe tehniki tudi nekoliko krajše od priporočljive dolžine,'' svetuje Jesenovec ter v zvezi s palicami še dodaja: ''Priporočljivo je, da imajo palice ročaj iz plute ter zanko, ki je določena za levo in desno roko. Krpljice so prilagojene za tek, zato smučarske palice niso primerne. Tekaške palice iz aluminija so nekoliko težje od karbonskih in so primerne za začetnike in nižje tekače. Za boljše in višje tekače pa je priporočljivo, da uporabijo palice, ki vsebujejo določen odstotek karbona. Karbonske so namreč lažje in trše ter se zato ne zvijajo med tekom.''
Tekaški čevlji
Čevlji za smučarski tek so prilagojeni tehniki teka, pri čemer so čevlji pri klasični tehniki nižji, pri drsalni tehniki pa višji. Polvisoki čevlji, s katerimi lahko tečemo obe tehniki, so primerni zlasti za začetnike. Boljši tekači, oziroma tisti, ki se odločijo zgolj za eno od tehnik, pa naj uporabijo tehniki primeren čevelj.