Sydney McLaughlin-Levrone Kenneth Bednarek Letsile Tebogo Noah Lyles Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre atletika

Četrtek, 8. 8. 2024, 21.10

Olimpijske igre, atletika, 8. avgust

Lyles premagan na 200 m, prvo zlato za Botsvano

Pariz 2024 atletika Letsile Tebogo | Letsile Tebogo je za zlato na 200 metrov premagal favorizirana Američana. To sta bila Noah Lyles in Kenneth Bednarek. | Foto Reuters

Vrhunec atletskega tekmovanja je bil finale na 200 metrov za moške. Ameriški zvezdnik Noah Lyles ni osvojil dvojčka zlatih kolajn v obeh šprinterskih disciplinah, premagala sta ga zlati Botsvanec Letsile Tebogo in srebrni rojak Kenneth Bednarek. Izkazalo se je, da Lyles ni bil stootstoten, nastopil je bolan, pozitiven na covid.

Kristjan Čeh, Pariz 2024
Sportal Kristjan Čeh brez odličja, z olimpijskim rekordom presenetil Jamajčan

Pariz 2024 atletika Letsile Tebogo Kenneth Bednarek Noah Lyles | Foto: Reuters Foto: Reuters Bocvanec Letsile Tebogo je nekoliko presenetljivo osvojil zlato medaljo v teku na 200 metrov. S časom 19,46 je postavil nov afriški rekord in osvojil sploh prvo zlato olimpijsko medaljo za Bocvano. Američana Kenneth Bednarek (19,62) in Noah Lyles (19,70) sta osvojila srebro in bron.

Enaindvajsetletni Tebogo je z zlatom osvojil sploh prvo olimpijsko kolajno. Z drugim velikih tekmovanj pa jih že ima, na lanskem svetovnem prvenstvu je v teku na 100 metrov osvojil srebro, v teku na 200 metrov pa bron. Lyles je takrat dvakrat osvojil zlato. Pred štirimi dnevi je Tebogo v teku na 100 metrov tekel za šesto mesto. Tako kot v Tokiu pred tremi leti sta Bednarek in Lyles osvojila srebro in bron. Olimpijskemu prvaku na 100 m Lylesu tako ni uspel dvojček zlatih medalj na obeh razdaljah.

Lyles pred finalom pozitiven na covid

Noah Lyles si je po finalnem teku nadel masko. | Foto: Reuters Noah Lyles si je po finalnem teku nadel masko. Foto: Reuters In zakaj je bil Lyles premagan? Takoj po teku je povsem izmučen obsedel. Marsikdo je pomislil na poškodbo. A so iz ameriške reprezentance kmalu sporočili, da je zbolel, še več: pred finalom je bil pozitiven na covid. Tako je karizmatični Američan ostal brez želenega trojčka zlatih kolajn (na 100, 200 in 4x100), kar je doslej uspelo le štirim.  To so bili Jesse Owens (1936), Bobby Morrow (1956), Carl Lewis (1984) in Usain Bolt (2012 in 2016).

"Res imam covid. V torek zjutraj sem bil pozitiven okoli 5. ure zjutraj. Sredi noči sem se zbudil z mrzlico, bolečino in vnetim grlom," je dejal po teku. "Testirali so me, rezultat je bil pozitiven in hitro smo šli v karanteno v hotel blizu olimpijske vasi. Skušal sem zaužiti čim več zdravil, da je telo ostalo v pogonu," je dejal Lyles. "Hotel sem teči na vsak način. Držal sem se stran od vseh in v finalu dal vse od sebe," je pojasnil šprinter in dodal, da je bolezen zagotovo vplivala na njegovo predstavo.

McLaughlin-Levrone zlata s svetovnim rekordom
Sydney McLaughlin-Levrone | Foto: Reuters Sydney McLaughlin-Levrone Foto: Reuters Američanka Sydney McLaughlin-Levrone je v olimpijskem teku na 400 metrov z ovirami postavila nov svetovni rekord in osvojila zlato medaljo. Slavila je s časom 50,37. Druga je bila še ena Američanka Anna Cockrell (51,87), tretja pa Nizozemka Femke Bol (52,15). McLaughlin-Levrone, ki je podrla lasten svetovni rekord (50,65), je postala prva ženska v zgodovini, ki je osvojila dve zaporedni zlati olimpijski kolajni v tej disciplini. Olimpijsko zlato je osvojila tudi v Tokiu pred tremi leti.Zmaga je utrdila njen status najboljše ženske v teku na 400 m z ovirami vseh časov, 25-letnica pa je s prvim mestom še podaljšala petletni niz neporaženosti.

PAriz 2024 golf Pia Babnik
Sportal Vodišek še brez kolajne, izvrstna Janja Garnbret, pa tudi Pia Babnik

Trikratni svetovni prvak še olimpijski zmagovalec

Grant Holloway | Foto: Reuters Grant Holloway Foto: Reuters Američan Grant Holloway je postal olimpijski prvak v teku na 110 metrov z ovirami. V Parizu je tekel 12,99 in bil hitrejši od rojaka Daniela Robertsa ter Jamajčana Rasheda Broadbella, ki sta imela čas 13,09.  Šestindvajsetletni Holloway, znan tudi pod vzdevkom flamingo, je sicer trikratni svetovni prvak, na zadnjih igrah v Tokiu pa je bil drugi. Drugo mesto je po ogledu fotofiniša pripadlo Robertsu, ki je skozi cilj prišel tri tisočinke sekunde pred Broadellom.

Davis-Woodhall slavila v skoku v daljino, Nadeem z olimpijskim rekordom pa v metu kopja

Američanka Tara Davis-Woodhall je osvojila zlato v skoku v daljino na olimpijskih igrah v Parizu. Skočila je 70,10 m. Druga je bila Nemka Malaika Mihambo s 6,98 m, tretja pa Američanka Jasmine Moore s 6,96 m.

Pakistanec Arshad Nadeem je novi olimpijski prvak v metu kopja. S tem je Pakistanu zagotovil prvo posamično zlato medaljo na poletnih olimpijskih igrah. V Parizu je danes kopje vrgel 92,97 m, kar je novi olimpijski rekord. Srebro je osvojil Indijec Neeraj Chopra (89,45 m), bron pa Grenadčan Anderson Peters (88,54 m).

Šok za Jamajčane: štafeta 4 x 100 metrov brez finala OI

Jamajčani so ostali brez finala 4 x 100 metrov. | Foto: Reuters Jamajčani so ostali brez finala 4 x 100 metrov. Foto: Reuters Svetovni in olimpijski rekorderji Jamajčani so v kvalifikacijah doživeli velik šok, saj se jim ni uspelo prebiti v finale moške štafete 4 x 100 metrov. Prvaki iz Londona 2012 in Ria 2016 so bili četrti v drugi skupini, ki je bila precej počasnejša od prve, tako da se niti po izidu niso uvrstili naprej. Jamajška ekipa, v kateri je tudi olimpijski podprvak iz Pariza Kishane Thompson, se je zapletla med drugo in tretjo predajo štafetne palice ter izgubila ritem.

Medtem je štafeta ZDA gladko napredovala z najhitrejšim časom 37,47 sekunde. Olimpijski prvak na 100 metrov  Noah Lyles je počival v kvalifikacijah pred večernim finalom na 200 metrov, a bo skoraj zagotovo nastopil v petkovem finalu štafete.

Roje Stona
Sportal Se bo presenetljivi olimpijski prvak preselil v drug šport?
Nina Kennedy, Pariz 2024
Sportal Nina Kennedy zlata v skoku s palico, Maročan ubranil naslov, Američan novi olimpijski prvak