Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
1. 1. 2016,
0.55

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 1. 1. 2016, 0.55

9 let

Zgodovina NK Rudar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Po letu 1945 se je začelo športno življenje v Velenju ponovno oživljati. Avgusta 1948 so zaradi velikega zanimanja s pomočjo sindikalne organizacije Rudnika lignita Velenje ...

... ustanovili NK Rudar Velenje. Nogometni klub je v svoji dolgoletni zgodovini zamenjal kar štiri igrišča. Za začetek so nogometaši našli primeren prostor za nastop na igrišču ''pri hrastih''. Na travniku med škalskim hribom in starim jaloviščem so takrat namreč rasli hrasti. Ko je klub nastopal v okviru celjske nogometne podzveze, so se nogometaši preselili na novo igrišče v Pesju. Bilo je že prave velikosti in obdano z leseno ograjo. Na igrišču, ki je ležalo vzhodno od današnje podružnične osnovne šole, so nogometaši igrali do leta 1950.

Ob napredku kluba se je začelo iskanje primernejše lokacije za nogometno igrišče v Velenju. Našli so jo zahodno od železniške postaje, na območju današnjega Gorenja. Okoli igrišča je bilo nekaj lesenih klopi za gledalce in lesena baraka, ki je služila za garderobo. Od leta 1950 do 1955 so tam igrali tekme v okviru celjske nogometne podzveze ter NZS - vzhod. Klub je v tem obdobju dosegel veliko uspehov, saj je v Velenju izgubilo kar nekaj takrat priznanih slovenskih klubov, kot so trboveljski Rudar, mariborski Železničar in Aluminij iz Kidričevega.

Tretji julij 1955 je bil prelomen dan za razvoj nogometa v Velenju. Takrat so namenu izročili lep štadion Ob jezeru, na katerem Rudar igra še danes. Štadion je bil zgrajen s pomočjo Rudnika lignita Velenje ter s prostovoljnim delom občanov. Postal je pravi ponos mesta. Klub se je v sezoni 1952/53 uvrstil v Vzhodno slovensko ligo, v kateri je uspešno nastopal do leta 1957. Po prvem krajšem kriznem obdobju se je klub v sezoni 1961/62 uvrstil v prvo slovensko ligo, vendar v klubu še niso bili popolnoma pripravljen za nastop med najboljšimi. Po letu 1966 je spet nastopil vrhunec in takoj za tem drugo krizno obdobje, ko se je Rudar že drugič uvrstil v prvo slovensko nogometno ligo in ponovno izpadel.

Ponovni povratek v prvo slovensko nogometno ligo je NK Rudar uspel leta 1970, žal je kmalu sledil ponovni izpad. V sezoni 1974/75 so v klubu zaposlili profesionalnega trenerja in upali na boljše igre. Načrtno delo je prineslo rezultate že v naslednji sezoni 1975/76: Velenjčani so se uvrstili nazaj v I. slovensko ligo, že naslednjo sezoni so dosegli velik uspeh z uvrstitvijo v II. Zvezno nogometno ligo, kjer so uspešno nastopali nekaj sezon. Po nekaj povprečnih sezonah je leta 1986 nastopila tretja kriza, ki je bila končana v sezoni 1990/91, ko je Rudar postal slovenski nogometni prvak.

Po osamosvojitvi Slovenije se je klub kmalu uvrstil v prvo nogometno ligo. V sezoni 1997/98 je Rudar dosegel svoj največji uspeh, ko je osvojil slovenski nogometni pokal. V finalu je bil boljši od Primorja iz Ajdovščine. Prvo tekmo v gosteh je Rudar sicer izgubil z 1:2, drugo, pred domačimi gledalci, pa zmagal s 3:0. To je bil lep uspeh ob 50-letnici delovanja kluba. V tem času je Rudar nekajkrat nastopal tudi v evropskih pokalih (Intertoto in UEFA), pomeril se je tudi z londonskim Tottenhamom. V sezoni 2002/03 je klub izpadel iz prve lige, v naslednjih dveh sezonah (2003/04 in 2004/05) je igral v drugi ligi in obakrat postal prvak. V sezoni 2007/08 je osvojil prvo mesto v drugoligaški konkurenci, se nato prebil do tretjega mesta in nastopa v Evropi, v sezoni 2009/10 pa mu je mesto v evropskem tekmovanju spolzelo z rok v zadnjih krogih. Postal je stalni prvoligaš, v sezoni 2012/13 je osvojil sedmo mesto.

Ne spreglejte