Petek, 8. 3. 2019, 13.17
5 let, 8 mesecev
Uefa odgovorila na očitke
Uefa ima dovolj: Sodniki so svoje delo opravili brez napak
Čeprav je od tekem lige prvakov minilo že nekaj dni, se polemike okoli tehnologije VAR in odločitev sodnikov kar ne poležejo. Najglasnejši so seveda privrženci Real Madrida, Rome in PSG, ki se ne morejo sprijazniti z izpadi svojih ljubljencev iz najelitnejšega evropskega tekmovanja. Zdaj se je oglasila tudi Uefa, ki je s pojasnili protokola videotehnologije VAR razložila, da so sodniki v vseh spornih situacijah ravnali pravilno.
Ali je bila žoga zunaj igrišča?
Prva sporna situacija na tekmi med Ajaxom in Real Madridom se je zgodila v 62. minuti tekme, ko ni bilo povsem jasno, ali je žoga prešla v avt ali ne, iz protinapada pa je Dušan Tadić vodstvo Ajaxa povišal na 3:0. "Z vseh mogočih kotov je bilo videti, da žoga ni v celoti zapustila igrišča, zato se je stranski sodnik pravilno odzval, ko ni prekinil igre in pustil igro teči naprej," so v obrazložitvi zapisali pri Uefi.
Was this ball in play or out of play? After a 3 minute review, the referees ruled that the ball remained in play and let an Ajax goal stand. pic.twitter.com/81PwY9Csz3
— Horrible Officiating In Sports (@exposingallrefs) March 5, 2019
Enajstmetrovka za Porto
V 116. minuti srečanja med Romo in Portom je sodnik portugalskemu klubu prisodil najstrožjo kazen, ki je znova vzbudila deljena mnenja. "VAR je potrdil, da napadalec Porta ni bil v prepovedanem položaju. Glavni sodnik je nato stranskega sodnika vprašal, ali je videl kakršnokoli napačno oviranje branilcev Rome nad napadalcem Porta, in ta je odgovoril, da dogajanja ni dobro videl, zato se je glavni sodnik odločil za uporabo VAR. Po ogledu posnetka se je glavni sodnik prepričal, da je branilec Rome nepravilno zaustavljal napadalca Porta, in pravilno dosodil enajstmetrovko," so zapisali pri Uefi.
Situacija, zaredi katere je Porto dobil najstrožjo kazen.
Priložnost za Romo
Veliko polemik je vzbudil tudi dogodek iz 121. minute obračuna med Portom in Romo, ko se sodnik ni odločil za pregled dogodka s tehnologijo VAR. "Sodnik je bil dovolj blizu dogajanja na igrišču, da je sam presodil, da prekrška ni bilo. Kljub temu se je odločil ustaviti igro in sodnike pri tehnologiji VAR prositi, da dogodek pregledajo z različnih kotov. Iz različnih posnetkov so nato sodniki po pregledu presodili, da ni bilo nobene napake in da ni bilo potrebe, da posnetek pregleda tudi glavni sodnik," so bili jasni pri združenju evropskih nogometnih zvez.
Enajstmetrovka Manchester Uniteda
Največ dilem je zagotovo vzbudila enajstmetrovka Manchester Uniteda v 90. minuti tekme s PSG. "Sodniki pri VAR so po pregledu posnetka z različnih kotov priporočili glavnemu sodniku, da si tudi sam ogleda posnetek in pregleda dogodek, ki se je zgodil v kazenskem prostoru PSG. Glede na to, da glavni sodnik med tekmo igranja z roko ni opazil (v protokolu VAR je to označeno kot resna napaka), je bil opravljen pregled dodatnih posnetkov. Po pregledu dogodka na posnetku je sodnik potrdil, da razdalja, na katero je potovala žoga, ni bila kratka in bi lahko vplivala na potek igre. Roka branilca ni bila pri telesu in je ustavila žogo, ki bi potovala v smeri gola, zato se je sodnik odločil za dosojeno enajstmetrovko," so še zapisali pri Uefi.
if you make your body bigger in moment ball is shot to block it.. is a penalty all day round .. SIMPLE ....#bbcfootball #Manchester_United @themichaelowen pic.twitter.com/7KnsGOESFw
— shwanchalabi (@shwanko1) March 6, 2019
Preberite še:
3