Sreda, 30. 6. 2010, 16.01
9 let, 1 mesec
Slovenski prijatelj iz Malija na drugem mestu

V južnoafriškem časniku Sowetan je moč zaslediti članek o desetih največjih sodniških spodrsljajih na letošnjem svetovnem prvenstvu. Na neslavnem vrhu lestvice se je, to je bilo tudi za pričakovati, znašel urugvajski stranski sodnik Mauricio Espinosa, ki se mu je v zadnjih dneh zaradi številnih angleških psovk, izrečenih na račun njegove napačne ocene, češ da žoga po strelu Franka Lamparda na dvoboju med Anglijo in Nemčijo (1:4) ni prečkala golove črte, zagotovo kolcalo.
Visoko drugo mesto zaseda Malijec Koman Coulibaly, ki je razveljavil tretji zadetek ZDA, čeprav posnetek dogajanja v slovenskem kazenskem prostoru po predložku Američanov ni razodel konkretnejšega razloga. Novinarji Sowetana mu začuda niso očitali tudi preblagega kriterija, ki je prišel do izraza že v 19. sekundi, ko jo je po grobem udarcu s komolcem skupil Zlatan Ljubijankič.
Rosetti šele na četrtem mestu
Po Malijcu, ki je po dvoboju na Ellis Parku zaključil s svetovnim prvenstvom, je na vrsto prišel francoski delivec pravice Stephane Lannoy, ki je na srečanju med Brazilijo in Slonokoščeno obalo prestrogo izključil Kakaja, pri zadetku Luisa Fabiana pa je ostala njegova piščalka navkljub dvakratnemu igranju z roko brazilskega napadalca nema.
Četrto mesto je rezervirano za Italijana Roberta Rosettija, ki je moral z ''moralnim mačkom'' priznati zadetek Argentine, čeprav ga je Carlos Tevez dosegel iz očitnega nedovoljenega položaja, v kar so se po nerodnosti osebe, zadolžene za objavljanje posnetkov na uradnem semaforju, kaj kmalu prepričali prav vsi gledalci na štadionu, vključno z glavnimi akterji. A poti nazaj ni bilo več. Zgornjo polovico največjih sodniških napak zaključuje Nemec Wolfgang Stark, ki je ob edinem zadetku na tekmi med Argentino in Nigerijo (1:0) spregledal prekršek Argentinca v napadu, ko je afriškega tekmeca v nasprotju z dovoljenimi pravili vlekel in držal za dres.
Spornih izključitev ne manjka
V nadaljevanju sledi še spomin na rdeči karton Miroslava Kloseja, ki si ga je prislužil na tekmi s Srbijo, čeprav ni bilo zaznati posebne sledi o prekršku, omenjata se še sporni izključitvi Francoza Yoanna Gourcuffa (na dvoboju z JAR) in Avstralca Tima Cahilla (na tekmi z Nemčijo), zadetek Novozelandca Shaneja Smeltza, ki je zatresel italijansko mrežo, a iz nedovoljenega položaja, lestvico desetih neposrečenih sodniških odločitev pa je sklenila še ena predčasna pot v prho, Čilenca Marca Rodrigueza, ki naj bi namerno oviral Španca Fernanda Torresa, čeprav je posnetek pokazal povsem drugače in naj bi do njunega trka prišlo naključno.
Preveč velikih napak za sklenjeni del tekmovanja pred zadnjimi osmimi obračuni? Predsednik Fife Joseph Blatter se je sicer javno opravičil Angležem in Mehičanom. Bi se moral tudi ostalim oškodovancem?