Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
19. 1. 2008,
22.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 1. 2008, 22.17

8 let, 7 mesecev

Sloni, črne zvezde ali kdo drug?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Trenerji po Evropi bi radi, da ga sploh ne bi bilo, navijači in nogometaši pa ga naravnost obožujejo. Tako bi lahko na kratko povzeli dejstva, povezana s tekmovanjem ...

Gre za 26. afriški pokal narodov v nogometu, ki ga bo gostila Gana. Naslov najboljšega na črni celini pa brani Egipt. Tekmovanje se bo začelo v nedeljo in trajalo do 10. februarja.

Za nejevoljo trenerjev po evropskih klubih je krivo predvsem to, da po zimskem premoru ne morejo računati na številne afriške nogometaše, ki se prav takrat podajo na priprave svojih reprezentanc za najuglednejše afriško nogometno tekmovanje. Strategi po bogatih evropskih kolektivih morajo tako približno mesec dni svoje najboljše enajsterice sestavljati brez takšnih asov, kot so Kamerunec Samuel Eto'o, Didier Drogba iz Slonokoščene obale in Ganec Michael Essien.

Anelka namesto Afričanov

Tudi zato se mnogi klubi odločajo za okrepitve v tem času, saj hočejo zapolniti nastale vrzeli. Eden najbolj "ekstremnih" primerov je prav Essienov in Drogbajev Chelsea, ki je ostal tudi brez Nigerijca Johna Obija Mikela in Salomona Kalouja iz Slonokoščene obale, saj se je za krpanje luknje v napadu odločil nameniti veliko vsoto denarja za francoskega napadalca Nicolasa Anelko. A Chelsea je le eden izmed klubov s takšnimi potezami, ki jih med drugim narekujejo na denar vezani uspehi.

Toda vse to afriških navijačev trenutno ne zanima prav dosti. V treh tednih bodo namreč imeli priložnost v Akri, Sekondiju, Kumasiju in Tamaleju gledati največje mojstre z afriške celine. Največ bo seveda domačih gledalcev, ki upajo, da bodo Ganci prišli še do svojega petega naslova prvaka. Zadnjega so osvojili že leta 1982, a tokrat so med favoriti, tudi na stavnicah kotirajo le za Slonokoščeno obalo. Gana, ki bo močno pogrešala kapetana Stephena Appiaha, bo igrala v skupini A skupaj z Marokom, Gvinejo in Namibijo.

Branilci naslova brez Mida

Precej težja je skupina B, kjer so ob prvih favoritih iz Slonokoščene obale še vedno močni Nigerijci s kapetanom Nwankwom Kanujem na čelu, neugodni Malijci in "outsider" Benin. "Sloni" morda ne bodo dobili Drogbaja v najboljši izvedbi, saj se vrača po poškodbi, toda imena, kot so Kalou, Abdul Kader Keita, Arouna in Bakari Kone, Yaya in Kolo Toure ter Emmanuel Eboue, jih upravičeno postavljajo med favorite. Skupaj z Nigerijo bi morali brez težav v nadaljevanje tekmovanja.

Favorita sta jasna tudi v skupini C. Kamerun, ki se je že štirikrat veselil naslova afriškega prvaka, bo na krilih Samuela Eto'oja vsekakor prvi favorit skupine, Egipt pa bo naslov moral braniti brez napadalca Mida in vezista Hossama Ghalyja. Ob tem ima še kar nekaj težav s poškodbami, a mu preboj v drugi krog ne bi smel uiti. Kakšno točko v skupini bosta skušala ujeti Zambija in Sudan.

Izenačena skupina D

Zelo izenačena je skupina D s Tunizijo, Senegalom, Angolo in gostiteljico svetovnega prvenstva leta 2010 Južnoafriško republiko. Glavni favorit naj bi bil Senegal s kapetanom El Hadjijem Dioufom, Papejem Boubo Diopom, Diomasnyjem Kamarajem in Mamadoujem Niangom. Senegalci so doslej najdlje prišli do finala, leta 2002 so po streljanju enajstmetrovk klonili proti Kamerunu. Med preostalimi tremi naj bi si napredovanje zagotovila še Tunizija.

Še pred začetkom prvenstva pa so se že oglasili nezadovoljni gostje in novinarji, saj so se cene hotelskih nastanitev nenadoma povišale tudi za 300 odstotkov, kar je dodobra osiromašilo turistično dejavnost v Gani. Vsi pač hočejo s prvenstvom nekaj zaslužiti. "Niti malo jih ni sram, da imajo ene cene za afriško prvenstvo in druge za preostanek leta. Če za najslabšo hotelsko sobo zahtevajo 120 dolarjev na noč, potem si ne upam niti pomisliti, koliko stane prenočitev v kašnem boljšem hotelu," je bil zgrožen eden izmed novinarjev, ki pa je želel ostati neimenovan. Sicer pa je podobno tudi z restavracijami, taksiji in drugim, saj so vsi močno povišali ceno svojih storitev. Vse v želji, da v štirih tednih zaslužijo toliko kot ponavadi v vsem letu.

Ne spreglejte