Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Viškovič

Torek,
2. 2. 2010,
9.10

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 2. 2010, 9.10

9 let, 2 meseca

Siromašna zimska nogometna tržnica

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Če je bilo poleti kljub slabim ekonomskim časom, ki vladajo v svetu, na nogometni tržnici zelo pestro, je bilo pozimi v najboljših petih evropskih ligah povsem obratno.

Poleti smo bili priče astronomskim prestopom v režiji najboljših angleških, španskih, nemških in italijanskih klubov, ki so trgovali z zvenečimi imeni (Cristiano Ronaldo, Kaka, Zlatan Ibrahimović, Arjen Robben, Karim Benzema, Carlos Tevez, Emmanuel Adebayor, Diego, Wesley Sneijder…).

Pozimi je bilo povsem drugače. Imena, ki krojijo vrh lestvice najdražjih prestopov pravkar zaključenega zimskega prestopnega roka, nogometnim laikom ne povejo veliko. Dejan Lovren, Adam Johnson, Eduardo Salvio in še nekateri zagotovo niso igralci, ki sodijo med najboljše na svetu.

Najdražji zimski prestop je vreden osem milijonov evrov, kar je ''drobiž'' v primerjavi z astronomskimi vsotami, ki so jih poleti odštevali najboljši evropski klubi (94 milijonov evrov je Real odštel za Ronalda, 65 za Kakaja, skorajda 70 je bil vreden Ibrahimović, 30 je Bayern München plačal za Maria Gomeza, 29 Manchester City za Teveza in enako vsoto za Adebayorja…).

Veliko bolj zveneča so imena nogometašev, ki so prestopali iz enega v drug klub brez odškodnin (kot posojeni ali igralci brez pogodb). Omeniti velja predvsem angleškega zvezdnika Davida Beckhama, ki se je spet preselil v Milano iz ZDA.

V vrste Milana je iz mestnega tekmeca Interja prišel Brazilec Mancini, medtem ko se je Inter okrepil z Makedoncem Goranom Pandevom, ki je prišel iz rimskega Lazia. Ne smemo pozabiti niti na italijanskega reprezentanta Luco Tonija, ki po novem nosi dres Rome – na Apeninski polotok se je vrnil po nekaj letih, ki jih je prebil v Nemčiji -, iz Italije pa se je v Anglijo vrnil izkušeni Francoz Patrick Vieira, ki bo odslej igral za Manchester City.

Zanimivo je, da so najmanj za zimske nakupe porabili Španci, ki so poleti predvsem po zaslugi Reala Madrida, ki je pod vodstvom novega predsednika Florentina Pereza za okrepitve odštel več kot 250 milijonov evrov, blesteli.

Na Iberskem polotoku je najboljših 20 klubov skupaj pozimi odštelo le osem milijonov, medtem ko so poleti za nakupe namenili okrogle pol milijarde evrov.

Največ denarja so pozimi zapravili Italijani, dobrih 40 milijonov. Sledijo jim Angleži s slabimi 30 milijoni, na tretjem mestu so Francozi (nekaj manj kot 18), četrti pa Nemci z nekaj manj kot 14 milijoni, ki so jih zapravili za nove okrepitve. In koliko so našteti porabili v zadnjem poletnem prestopnem roku? Veliko več. Italijani 447, Angleži 548, Francozi 254 in Nemci 226 milijonov evrov. Nova potrditev, da se v nogometu trguje predvsem poleti.

Ne spreglejte