Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sreda,
11. 8. 2010,
13.58

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 8. 2010, 13.58

9 let, 1 mesec

Oblak in Popivoda: Potrebujemo večji štadion

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na eni strani razočaranje zaradi propadajočega objekta za Bežigradom, na drugi zadovoljstvo zaradi novega štadiona, ki ga je glavno mesto potrebovalo. Vsaj po mnenju Branka Oblaka in Danila Popivode.

Nekdaj nepogrešljiv dvojec v dresu Olimpije, ki je navduševal na Centralnem štadionu za Bežigradom, nato do potankosti uigran par v izbrani vrsti Jugoslavije, kasneje oba v različnih trenerskih vlogah tesno povezana s slovensko reprezentanco, pa tudi ljubljanskimi ''zeleno-belimi'' ... Srečevala sta se tudi na nemških prvoligaških zelenicah, kjer sta uživala v zavetju modernih štadionov. V slovenski prestolnici sta ga pogrešala vrsto let. Vse do novega lepotca v Stožicah, ki je Ljubljani znova vrnil (v družbi Maribora) častni naziv slovenske nogometne prestolnice.

Majčkeno premajhen?

''Vesel sem, da je zgrajen novi štadion. Županu Jankoviću je vendarle uspelo, čeprav je imel ogromno nasprotnikov. Bil je edini, ki si je sploh to upal narediti,'' je zaupal Sportalu Branko Oblak, pred leti izbran za najboljšega slovenskega nogometaša v zadnjih petdesetih letih. Na štadionu v Stožicah se je že mudil. ''Zelo mi je všeč, je pa mogoče majčkeno premajhen. Vsaj zame osebno. Tak objekt se mora graditi za sto, ne pa za 20 let. Za štadion je bilo porabljeno namreč veliko denarja, sprejel pa bi lahko več kot 16.000 gledalcev,'' je podal ''edino'' kritiko novi pridobitvi slovenskega nogometa, ki bo drevi prvič odprla vrata gledalcem na slavnostni prijateljski tekmi med Slovenijo in Avstralijo.

Popivoda: Potrebno ga bo napolniti

Podobnega mišljenja glede premajhne kapacitete je tudi njegova nekdanja ''desna roka'' na igrišču, Danilo Popivoda. ''Ljubljana je potrebovala novi štadion. Županja Potočnik ga je na sprejemu po uvrstitvi na EP 2000 resda obljubila, a ni ona nič kriva. Pač, za realizacijo potrebuješ pomoč in prispevek mesta in države. Hvala bogu, da se je našel nekdo kot Zoran Janković in vzel stvar v svoje roke. Če ne bi bilo njega, bi bilo vprašanje, kdaj bi sploh dočakali štadion. Objekt v Stožicah sem si ogledal. Je krasen, ga bo pa potrebno napolniti. To bo večji problem,'' je prepričan Črnogorec s slovenskim potnim listom, ki je mnenja, da je Ljubljana z vprašanjem štadiona malce zamudila. Kaj malce, kar veliko.

''Morala bi ga dobiti že po EP 2000, pa bi bila povsem druga slika, saj bi lahko na prijateljske tekme pripeljali velike ekipe, zdaj pa jih nimaš kje gostiti. Pred tem štadionom v Stožicah smo imeli le Celje in Maribor. Če bi imeli denimo lani na razpolago štadion za 50.000 gledalcev, bi bil na tekmi z Rusijo poln. Zagotovo.''

Umetna travnata podlaga?

Če je bilo v pogovoru o stožiškem objektu zaslediti pri sogovornikih zadovoljstvo in navdušenje, je omemba Plečnikove podrtije za Bežigradom naletela na dosti bolj otožen odziv. ''Kar se tiče Bežigrada, še vedno upam, da se bodo dokončali načrti Pečečnika in da se bo Olimpija preselila na ta štadion. Ne bi pa želel, da tu zrastejo kakšne stolpnice. Mora ostati nekakšen hram, v skladu s spomeniškim varstvom,'' je dejal Oblak, njegov veliki prijatelj in nogometni znanec pa je dodal: ''Ko grem mimo štadiona, mi je sploh težko pogledati v smeri štadiona, kaj šele, da bi stopil notri. Raje se obrnem. Ne vem, kaj se bo zgodilo, niti ne vem, kakšna je politika Joca Pečečnika, ampak po mojem mnenju Ljubljana ne potrebuje dveh štadionov. Je pa tudi res, da od 'viška' glava ne boli. Bo pa potrebno take objekte vzdrževati. To pa je že druga pesem,'' razmišlja Popivoda. Nekdanji selektor Slovenije, ki je sedel na klopi tudi na zadnjem uradnem srečanju za Bežigradom, ko so se njegovi izbranci s tekmeci iz nekdanje Srbije in Črne gore razšli brez zmagovalca (1:1), je šel še korak dalje in predlagal ''novost'' na prenovljenem bežigrajskem objektu. ''Zanj bi bila idealna umetna trava in to najvišje kategorije. Če bi imeli to, bi bilo to odlično za priprave tudi čez zimo, ko sicer nogomet v Sloveniji nekaj mesecev miruje.'' Nekdanji as Olimpije, Hajduka, Schalkeja in Bayerna je za Bežigradom prvič nastopil leta 1966 in v dresu ljubljanskega prvoligaša prebil šest sezon, nato pa ga je pot ponesla v Split.

''Bil sem selektor na zadnji tekmi Slovenije za Bežigradom. Od takrat dalje je štadion zanemarjen. Je pa drugače idealen štadion, saj lahko prideš nanj peš iz centra Ljubljane. Bi pa dodal še to. Smisel nogometa ni samo v dobri, ampak tudi v slabi igri. Če je poln štadion, igre postanejo namreč dobre. Nobeden se ne more šaliti, če je preveč občinstva. Taka igra prinaša gledalce, prazen štadion pa je smrt za nogomet. In ravno to se obeta Olimpiji, ki ima slabo začrtano pot. Upam, da bo kaj boljše, mora pa postati nekaj, kar je nekoč že bila. Pravi akademski klub,'' je zaupal večkratni trener Olimpije (nazadnje na začetku minule sezone), ki se je iz Ljubljane preselil v Koper.

Ne spreglejte