Četrtek, 19. 7. 2012, 6.11
9 let, 1 mesec
Ob 0:1 so vedeli, da bodo zmagali

Prvi evropski tekmi, pa že tako pomembni. Če bodo Mariborčani preskočili prvo oviro, bodo odigrali šest evropskih tekem. Tisti bolj optimistični se spogledujejo z dvanajstimi, kot so jih vijoličasti odigrali že v minuli sezoni. Še bolj optimistični sanjajo celo v ligi prvakov. Toda po prvem polčasu prve tekme drugega kroga kvalifikacij za ligo prvakov proti Željezničarju so se uresničili strahovi tistih, ki so se bali najhujšega. Tistega, kar bi mejilo na pravcato katastrofo. Zgodnjega izpada iz Evrope, ki bi pomenil, da bi se morali Mariborčani že julija osredotočiti zgolj še na domače tekme. Tam pa so, to je tako ali tako že jasno, brez prave konkurence.
Tavares: Nič še ni odločeno
''Hvala Bogu, da smo že na začetku drugega polčasa izenačili. Zadeli smo v pravem trenutku. Potem je steklo in dokazali smo, da smo boljši. Klub zaostanku je bilo ob polčasu v naši garderobi zelo mirno. Trener in športni direktor sta nam dejala le, naj smo pozitivno naravnani in garamo, tako kot smo pred tem. To se je zgodilo in v drugih 45 minutah smo prišli do visoke zmage,'' je povedal Marcos Tavares, ki je iz garderobe s širokim nasmeškom izstopil med prvimi. ''Pohvalil bi navijače. Navijanje je bilo res vrhunsko. Tudi gostujoči navijači, ki jih ni bilo malo, so pristavili svoj delež, da je bilo na tribunah Ljudskega vrta danes glasno. Lepo je bilo igrati v takšnem vzdušju. To so prave nogometne tekme,'' je še povedal mariborski kapetan, ki je najprej izsilil enajstmetrovko, tik pred koncem tekme pa postavil končni izid, in opozoril: ''Čeprav smo zmagali z visokim rezultatom, ni še nič odločeno. V Sarajevu nam ne bo lahko. Željezničar ima močne, visoke igralce. Tudi njihovi navijači bodo tam zagotovo še trikrat bolj glasni, kot so bili tokrat. Ne bo nam lahko, a se bomo potrudili, da tudi v gosteh zmagamo.''
Berić: Zadeli smo v idealnem trenutku
Jasno je, kdo je bil v sredo zvečer najboljši. Vsi navijači so enakega mnenja. Junak tekme je bil Robert Berić, dvakratni strelec in podajalec za zadnji gol Maribora.
Mladi napadalec je v minuli sezoni zabijal redkeje od pričakovanj, na prvih dveh tekmah te sezone je igral vsega 22 minut, tokrat pa nastopil v začetni enajsterici in dokazal, da lahko nadomesti Etiena Velikonjo, ki odhaja na Otok. ''Vesel sem, ker sem tudi jaz končno začel zadevati. Vedel sem, da bom igral, saj mi je trener to povedal že pred časom. Dobro sem se pripravil na tekmo in k sreči tokrat zablestel,'' je povedal nogometaš, ki ima veliko prvoligaških izkušenj, čeprav je šele pred mesecem dni dopolnil 21 let. Predvsem v prvem polčasu se je izgubil v povprečni igri Maribora, a sam pravi, da je bil vselej optimist. ''Imeli smo odlično podporo s tribun, bili smo pripravljeni na boj od prve minute, a nato so gostje srečno prišli do vodstva, kar nas je malce 'presekalo'. A že v zadnjih 15 minutah prvega polčasa se je marsikaj spremenilo. Začeli smo igrati bolje in imeli pobudo. Imeli smo tudi nekaj priložnosti in videli, da lahko. Potem smo zadeli v idealnem trenutku in v nadaljevanju povsem 'razbili' nasprotnika,'' se je razgovoril napadalec slovenskih prvakov.
Mezga: Dokazali smo, da smo velika ekipa
Tisti, ki je Maribor popeljal v vodstvo, ko je sredi drugega polčasa z enajstih metrov rutinirano zadel za 2:1, je bil Dejan Mezga.
''Ko sem pristopil k žogi, nisem razmišljal o ničemer. V zadnjem času pač zelo dobro izvajam enajstmetrovke in srečen sem, da sem bil tudi tokrat uspešen,'' je po tekmi mirno razlagal Hrvat, ki je še v zaključku prvega dela igre dodobra ogrel dlani gostujočega vratarja, ko je s prostega strela mojstrsko meril pod prečko. ''Res je bil dober strel, zadel sem odlično, a očitno ne dovolj dobro, da bi premagal vratarja,'' se je spomnil. Tudi on je bil ob polčasu, podobno kot vsi Mariborčani, optimist in je kljub zaostanku verjel v preobrat. ''Dejstvo je, da nam ni bilo ugodno, saj smo zaostajali z 0:1, a smo bili mirni in smo se dogovorili, da bomo morali začeti igrati hitreje. Da bodo priložnosti že prišle. Da moramo igrati mirno in bomo zagotovo zadeli. Tako je tudi bilo. Pokazali smo, da se lahko izvlečemo iz neugodnega položaja. To je lastnost, ki jo imajo le velike ekipe. Zasluženo smo zmagali, zabili štiri gole in imamo pred povratno tekmo visoko prednost. Izšlo se je tako, kot smo si želeli,'' je z mirnim glasom še dodal eden izmed ključnih mož mariborske ekipe.
Handanović: Vseskozi sem vedel, da bomo zmagali
Za konec še nekaj besed vratarja Jasmina Handanovića, ki je iz prve roke opisal, kaj se je dogajalo pri vodilnem golu gostov.
''To je bil splet nesrečnih okoliščin za našo ekipo. Eden izmed gostujočih igralcev je prišel pred našega, potem ko se mu je žoga po sreči odbila na nogo. Streljal je, jaz pa sem reagiral in žogo preusmeril v vratnico. Od tam se je odbila na noge njihovemu napadalcu, ki mu ni bilo težko zadeti. Pač, se zgodi. Nismo imeli sreče. A najbolj pomembno je, da nas ta gol ni ustavil. Zavedali smo se, kaj moramo narediti in to smo tudi naredili,'' je povedal slovenski reprezentant, ki je bil vseskozi prepričan v zmago. ''Niti enkrat nisem pomislil, da nam ne bo uspelo. Tudi, ko smo zaostajali, sem bil prepričan, da nam bo. Vztrajali smo pri svoji igri, kar se nam je obrestovalo,'' je še dodal 34-letni vratar, ki je med navijači vse bolj priljubljen in odšel domov. K svoji družini. Časa za proslavljanje ni. Mariborčane že v naslednjih dneh čakajo nove, težke preizkušnje. No, pa saj starejši izmed bratrancev Handanović tako ali tako nikoli ni slovel kot nogometaš, ki bi si privoščil kaj takega. Velik profesionalec, ki bi si ga v svoji ekipi želel vsak trener.