Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
2. 2. 2008,
12.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 2. 2. 2008, 12.25

8 let, 7 mesecev

Nova pravila pri prestopih nogometašev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mednarodno športno razsodišče (CAS) je ugodilo zahtevi škotskega nogometaša Andyja Websterja v sporu okrog njegove zamenjave kluba in dodobra razburilo Mednarodno nogometno zvezo (FIFA).

"V zvezi smo mnenja, da bo imela odločitev CAS globoke in pogubne posledice za nogomet," so zapisali pri FIFA. CAS je odločil, da je Webster leta 2006 upravičeno prenehal z igranjem za Heart of Midlothian in odšel k Wigan Athleticu in to kljub temu, da je imel s prvotnim klubom sklenjeno veljavno pogodbo. Nogometaš bo moral le vrniti del pogodbenega zneska, okrog 200.000 evrov, ki bi jih še moral zaslužiti glede na pogodbo s prvotnim klubom.

Pri FIFA se bojijo, da se bo z odločitvijo CAS povsem spremenil sistem prestopov v nogometu. CAS je v svoji odločitvi namreč preučil pravilnik FIFA, v katerem je v 17. členu prvega odstavka zapisano, da nogometaš po zaščitni dobi, ki traja največ tri leta za nogometaše do 28. leta starosti oz. dve leti za starejše, lahko odidejo v drug klub na lastno iniciativo, plačajo pa le v pogodbi določen znesek in ne več zahtevane odškodnine s strani kluba. FIFA pa si ta člen razlaga popolnoma drugače kot CAS in je sprva odločila, da ima prav klub. Predsednik FIFA Joseph Blatter je odločitev označil celo kot Pirovo zmago za nogometaše.

Sistem je poguben za klube

FIFA je v svojem postopku nogometaša najprej kaznovala z denarno kaznijo milijon evrov, a je Škot iskal pravico na CAS. Kasneje so kazen znižali na 200.000 evrov. Njegovo moštvo Heart of Midlothian pa je za prestop zahtevalo celo pet milijonov evrov in prav tako vložilo tožbo na CAS, a je CAS odločil, da ima prav klub. Po dobrih 12 letih in sprejetju takoimenovanega Bosmanovega pravila se torej spet povečujejo možnosti nogometašev za zamenjavo sredine. Klubi po novem pri dolgoročnih pogodbah, daljših od treh let, ne bodo imeli več možnosti, da se pogajajo o višini odškodnine za svoje varovance. "Sistem je poguben za klube. Pridobili bodo le posredniki igralcev, ki bodo z velikim dobičkom lahko ponujali svoje varovance klubom."

"CAS ni upoštevala posebnosti športa. S to nesrečno odločitvijo je bilo zrušeno načelo stabilnosti pogodbe, ki smo jo leta 2001 uskladili z evropsko komisijo in spet uvedli red v prestope. CAS je tokrat podprl kratkoročne interese vpletenih nogometašev," je še dejal Blatter. Pri FIFA namreč poudarjajo, da so se marca 2001 vse vpletene strani, torej predstavniki igralcev, klubov, FIFA in predstavniki Evropske komisije po dolgotrajnih pogajanjih dogovorili za nov pravilnik o prestopih. Tudi takrat pa je bilo po mnenju FIFA sklenjeno, da enostranska prekinitev pogodbe brez pravega razloga, ne glede na to, za koliko časa je pogodba sklenjena, pomeni kršitev pogodbe.

Pri FIFA bodo zdaj natančno preučili odločitev CAS, posebej možne posledice za nogomet. Obenem pa so napovedali, da bodo počakali, ali bodo tovrstne odločitve postale stalna praksa CAS, in v skladu s tem sprejeli ustrezne ukrepe.

Stefanovič: Nogometaši so bili skoraj brez pravic

Povsem drugačnega mnenja pa so predstavniki igralcev oziroma sindikata. Slednji menijo, da so nogometaši naredili majhen, a zelo pomemben korak, da okrepijo svoj položaj. "Vsi poznamo pravilnik FIFA in CAS je le potrdila, kar je v njem zapisano. Zavedati se je treba, da so bili nogometaši do pred kratkim v klubih skoraj brez pravih pravic, zdaj se to počasi izboljšuje, saj je klub v vseh dialogih z nogometašev še vedno v veliki prednosti, nogometaši pa so si zgolj povečali možnosti v karieri. Seveda pa ima klub v vsakem trenutku pravico, da se dogovarja z igralcem in s tem začne že prej kot po preteku treh let," pa je dogajanje pokomentiral predsednik SPINS Dejan Stefanovič.

Ne spreglejte