Sreda,
30. 10. 2024,
16.30

Osveženo pred

20 ur, 50 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,70

Natisni članek

Natisni članek

Napoli Neapelj rojstvo obletnica Diego Armando Maradona

Sreda, 30. 10. 2024, 16.30

20 ur, 50 minut

Ob obletnici rojstva Diega Armanda Maradone

Neapelj skozi objektiv: v mestu, kjer je Maradona tudi po smrti še kako živ #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,70
Diego Maradona | Diego Armando Maradona je v Neaplju, kjer je živel med letoma 1984 in 1992, še vedno prisoten na vsakem koraku. | Foto Ana Kovač

Diego Armando Maradona je v Neaplju, kjer je živel med letoma 1984 in 1992, še vedno prisoten na vsakem koraku.

Foto: Ana Kovač

Na današnji dan pred 64 leti se je v Lanusu, siromašni soseski Buenos Airesa v Argentini, rodil Diego Armando Maradona, človek, ki ga marsikje, še posebej v Neaplju na jugu Italije, častijo kot božanstvo, odrešenika in kot simbol upanja. V tamkajšnji Španski četrti skorajda ni stene brez grafita, posvečenega nogometnemu velikanu. Neapeljčani, ki so mu oprostili vse njegove grehe, verjamejo, da je imel legendarni Argentinec, ki jim je kot sin, "prste" pri vseh treh naslovih državnega prvaka, ki jih je osvojil Napoli. Dvakrat kot nogometaš (v letih 1987 in 1990) in tretjič (leta 2023) kot nekdo, ki je nad klubom bedel z nebes. Sprehodite se skozi fotogalerijo iz Neaplja in začutite duh pokojnega Maradone.

Diego Maradona | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač Maradona je v Neaplju še vedno bog. Ljudje ne bodo pozabili, da je leta 1984 s prihodom v klub mestu prinesel upanje. Zanje je bil odrešenik. Do njegovega prihoda dokaj povprečno ekipo Napolija je leta 1987 popeljal do prvega naslova v Serie A in leta 1990 uspeh ponovil, z Napolijem je osvojil še pokal UEFA (1989), Coppa Italia (1987) in Supercoppa Italiana (1990). Na 188 tekmah v dresu Napolija je zabil 81 golov, kar ga je ustoličilo za klubsko legendo.

Fotogalerija: Maradona in Neapelj, 1. del (foto: Ana Kovač/Siol.net)

Fotogalerija
1
 / 15

A v očeh domačinov to ni bilo najbolj ključno za to, da so ga tako vzljubili. Še precej več jim je pomenila njegova naravna sposobnost povezovanja z ljudmi, poroča britanski Guardian. Prebivalci mesta so ga sprejeli za svojega. V njem so videli rešitelja, ki je regiji, ki jo je prevladujoča italijanska družba pogosto marginalizirala, vrnil ponos. Ta vez se je še poglobila, ko se je Maradona asimiliral v lokalno kulturo, se učil narečja in sodeloval pri pobudah skupnosti, vključno z dobrodelnim delom za revne otroke.

Diego Maradona | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač Čeprav je Maradona Neapelj zapustil leta 1992, potem ko je dopinški test pokazal, da je užival kokain, kar mu je prineslo 15-mesečno prepoved nastopanja, in se preselil v klub Seville, mesto še danes živi in diha z njim. In verjetno bo tako ostalo za vedno. To je, roko na srce, dobra novica tudi za domačine in turistične delavce, ki z njegovim spominom zelo dobro zaslužijo.

Z vsake stojnice v mestnem središču "skačejo" artikli z njegovo podobo, od nogavic, majic, pa skodelic, magnetov, šalov in še bi lahko naštevali. Tudi turistična vodenja po poteh Maradone so običajno razprodana. Večina jih vodi v Špansko četrt, kjer v osrednjem kraju čaščenja Maradone, Largu Maradona, izstopa ogromna poslikava na fasadi stanovanjskega bloka, pod njim pa je na mestu nekdanjega parkirišča komercialni bazar vsega mogočega s pečatom Maradone. 

Fotogalerija: Maradona in Neapelj, 2. del (foto: Ana Kovač/Siol.net)

Fotogalerija
1
 / 17

Ko živiš v obrazu Diega Armanda Maradone

In prav ta poslikava skriva zanimivo ozadje. Ko sva s fotografinjo Neapelj junija obiskali kot turistki, nas je vodička posebej opozorila na dejstvo, da je obraz Maradone naslikan na lesenih polknih, ki zakrivajo okna kopalnice, katere lastnik je 51-letni Ciro Maiello.

Gospod se je po poročanju britanskega Guardiana v blok preselil leta 2006, torej 16 let po tem, ko je lokalni umetnik Mario Filardi v čast drugega osvojenega "scudetta" v zgodovini Napolija na fasadi bloka upodobil Maradono. 

Maradona kolaž | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Umetnina je nekaj ​​let po nastanku začela propadati. "Ta freska je simbol Neaplja," je v pogovoru za Guardian povedal priznani pisatelj Roberto Saviano, ki zaradi groženj mafije, užaljene zaradi njegove knjižne uspešnice Gomora, zadnja leta zaradi varnosti živi pod policijskim nadzorom. Izpostavil je, da je poslikava začela propadati, medtem ko je v soseski, ki je bila revna in zanikrna, potekal spor med klani Camorre, tako kot je propadal Neapelj.

Diego Maradona | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač "Potem se je nenadoma zgodilo nekaj neverjetnega," pravi Saviano. "Neapelj je z vso svojo lepoto izstopil iz osame. Zato je ta freska simbol mesta. Ker se je tudi ta, zbledela in uničena, nenadoma vrnila lepša kot prej."

Oživljanje stenske poslikave se je začelo leta 2016, ko se je še en umetnik iz soseščine, Salvatore Iodice, odločil, da jo obnovi. Preslikavo obraza je zaupal argentinskemu uličnemu umetniku Franciscu Bosolettiju.

"Nekega dne se je v hiši pojavil moški," se spominja Ciro Maiello. "Rekel je, da namerava prebarvati stensko poslikavo in predelati obraz Maradone, ki bi bil narejen na oknu moje kopalnice. Rekel mi je, da lahko odprem okno, kadar hočem. Vendar smo se vseeno odločili, da bo skoraj vedno zaprto."

Maradona zajem zaslona | Foto: zajem zaslona/Guardian Foto: zajem zaslona/Guardian

Kot poroča Guardian, je Maiello naredil le eno izjemo, in sicer 3. maja 2023, na dan tretje zmage Napolija na italijanskem državnem prvenstvu. Ves objokan od sreče je odprl okno in pogledal na trg, kjer je na stotine ljudi kričalo od veselja, medtem ko je po mestu izbruhnilo noro praznovanje, ki je trajalo vse do jutra. "Bilo je nepopisno!" se tega trenutka spominja Ciro. "To ni bila samo športna zmaga. To je zmaga celega mesta, ki se po desetletjih v temi končno ponovno rojeva."

Evforija ob obisku Maradone v Neaplju leta 2005:

Neapelj doživlja turistični preporod tudi po zaslugi knjižnih del italijanske avtorice Elene Ferrante (Genialna prijateljica, Neapeljski cikel), svoj del obiskovalcev pa je v srce južne Italije prinesel tudi film z naslovom Bila je božja roka (It Was the Hand of God), ki si ga lahko ogledate na Netflixu.

Maradona je za posledicami zastoja srca v še vedno nepojasnjenih okoliščinah umrl 25. novembra 2020 v 61. letu starosti. A za prebivalce Neaplja bo živel večno. 

Maradona v Neaplju uživa status božanstva:

Preberite še:

Sportal V božjih čevljih Diega Maradone
Maradona 1986
Sportal Dražba Maradonove zlate žoge ustavljena
Diego Maradona
Sportal Zaradi neustreznega zdravljenja ovadili zdravnike Diega Maradone