Nedelja, 15. 11. 2020, 22.40

Liga narodov, 5. krog

Slovenija v sodnikovem dodatku do zmage nad Kosovom!

24

Slovenija Kosovo Jasmin Kurtić | Slovenija je po zmagi zadržala dve točki prednosti pred Grčijo. | Foto Grega Valančič / Sportida

Slovenija je po zmagi zadržala dve točki prednosti pred Grčijo.

Slovenska nogometna reprezentanca je v tekmi 5. kroga lige narodov v Stožicah z 2:1 premagala Kosovo in zadržala dve veliki točki pred Grčijo, ki je danes brez težav slavila v Moldaviji (2:0). Srečanje v Stožicah je globoko v sodnikovem dodatku z bele točke odločil Josip Iličić.

Jan Oblak
Sportal Selektor pojasnil, zakaj je manjkal Jan Oblak

Pomemben obračun proti nabrušenemu Kosovu se ni začel po željah. Že pred tekmo se je na ogrevanju poškodoval slovenski kapetan Jan Oblak, ki ga je med vratnicami zamenjal Vid Belec. Slovenci so celotno srečanje nadzorovali potek srečanja, kljub temu pa so prvi zadeli gostje. V 58. minuti sta se skozi slovensko obrambo sprehodila Bernard Berisha in Vedat Muriqi, ki je pokazal, zakaj je bil za tako veliko vsoto denarja pripeljan v rimski Lazio. Na hladen tuš so se slovenski nogometaši dobro odzvali. Po lepi podaji Josipa Iličića je sam proti vratom gostov prodrl Petar Stojanović, nato pa nesebično podal do Jasmina Kurtića, ki je le podstavil nogo in poskrbel za izenačenje na 1:1.

Fotogalerija s tekme v Stožicah (Grega Valančič in Matic Kanšek Velej / oba Sportida):

1 / 52

Ko je že kazalo, da v Stožicah ne bomo videli zmagovalca, je glavni sodnik Bartosz Frankowski v 93. minuti v kosovskem kazenskem prostoru videl igro z roko Fidana Alitija in pokazal na belo piko. Odgovornost je prevzel Iličić in Slovenijo popeljal do nove zmage. Slovenci so pred zadnjim krogom ohranili prednost dveh točk pred Grki, s katerimi se bodo v sredo v Atenah udarili za prvo mesto v skupini. Kekovi četi zadostuje že remi.

Belgijci boljši od Angležev, nova zmaga Italije

Kaj se v nedeljo dogajalo še v drugih skupinah? Belgijska nogometna reprezentanca je v Heverleeju premagala Anglijo z 2:0 in ima pred zadnjim krogom druge skupine v elitni ligi A dve točki prednosti pred Dansko, ki je bila v Köbenhavnu boljša od Islandije z 2:1.

Rdeči vragi iz Belgije so sijajno odprli obračun v Heverleeju ter z goloma Yourija Tielemansa v 10. in Driesa Mertensa v 24. minuti hitro povedli z 2:0. V nadaljevanju dvoboja se izid ni spremenil, Belgijci pa so pred zadnjim krogom zadržali dve točki pred Danci.

Belgija Anglija | Foto: Reuters Foto: Reuters

Na drugi tekmi v tej skupini je bil junak dvoboja dvakratni strelec Christian Eriksen, ki je oba gola dosegel po izvajanju 11-metrovk. Prvi gol je zabil v 12. minuti, drugega in odločilnega pa v samih izdihljajih tekme, v tretji minuti sodnikovega podaljška. Za Islandijo je zadel Vidar Orn Kjartansson v 85. minuti.

Italija je po zmagi nad Poljsko z 2:0 napredovala na prvo mesto na razpredelnici v skupini 1. Za "azzurre" je prvi gol v Reggio Emilii prispeval v Braziliji rojeni Jorginho v 27. minuti z 11-metrovke, piko na i pa je v 84. minuti postavil Domenico Berardi.

Na drugi današnji tekmi na Johan Cruyff Areni v Amsterdamu je Nizozemska zanesljivo premagala BiH s 3:1. Za "oranje" je dva gola prispeval Georginio Wijnaldum (6., 14.), enega pa Memphis Depay (55.). Za Bošnjake je častni gol na tekmi dosegel Smail Prevljak (63.).

Svetovnim podprvakom Hrvatom grozi izpad

Razočarani kapetan Hrvaške Luka Modrić je s svetovnimi podprvaki izgubil tudi na Švedskem. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Razočarani kapetan Hrvaške Luka Modrić je s svetovnimi podprvaki izgubil tudi na Švedskem. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V soboto je bilo zanimivo predvsem v elitni ligi A, v kateri so v obračunu svetovnih in evropskih prvakov Francozi premagali Portugalce. Svetovni podprvaki Hrvati so na Švedskem doživeli nov poraz in so v zelo slabem položaju.

Derbi sobotnega večera je bil v tretji skupini lige A, v kateri so evropski prvaki Portugalci, ki branijo tudi naslov v ligi narodov, gostili svetovne prvake Francoze. Ti so z golom N'Gola Kanteja na začetku drugega polčasa zmagali z 1:0 in krog pred koncem skočili na vrh lestvice. Cristiano Ronaldo, ki je že pri 102 golih v portugalski reprezentanci, je še na šesti tekmi proti Francozom ostal brez gola.

V isti skupini so bili na delu tudi svetovni podprvaki Hrvati in doživeli še četrti poraz na petih tekmah lige narodov, ki so jih odigrali. Varovanci selektorja Zlatka Dalića so imeli na Švedskem veliko težav, saj so zaradi okužb s koronavirusom najprej ostali brez branilca Domagoja Vide, potem pa še pomembnega vezista milanskega Interja Marcela Brozovića. Švedi so zmagali z 2:1, enega od golov pa je zabil novopečeni 20-letni zvezdnik Juventusa Dejan Kuluševski, ki je prišel do prvega gola v reprezentančni majici. Hrvati so po novem porazu na zadnjem mestu svoje skupine in jim grozi izpad v nižji razred.

Sergio Ramos
Sportal Nočna mora Ramosa, selektor mu je stopil v bran

Neverjetno, kaj se je zgodilo novemu rekorderju Ramosu

V četrti skupini so na vrh skočili Nemci, ki so doma brez težav s 3:1 odpravili Ukrajince. S prvega mesta so sestopili Španci, ki jih je pred porazom z golom v zadnji minuti rešil napadalec Villarreala Gerard Moreno. Z 1:1 so remizirali v Švici.

Kapetan Španije Sergio Ramos po eni izmed enajstmetrovk, ki ju je zapravil v Baslu. | Foto: Reuters Kapetan Španije Sergio Ramos po eni izmed enajstmetrovk, ki ju je zapravil v Baslu. Foto: Reuters
Tam je bil v središču pozornosti izkušeni španski kapetan Sergio Ramos, za katerega je bil to 177. reprezentančni nastop, s  katerim je na večni evropski lestvici prehitel legendarnega Italijana Gianluigija Buffona in postal evropski rekorder. Še bolj kot s tem, je zvezdnik Real Madrida nase opozoril z enajstmetrovkami. Branilec Reala, ki slovi kot izjemen izvajalec najstrožjih kazni in je pred tem v gol spremenil 25 prejšnjih poizkusov, je tokrat zapravil kar dva strela z bele točke.

Liga narodov, 5. krog:

Nedelja, 15. november:
Liga C, skupina 3:
Slovenija : Kosovo 2:1 (0:0)
Kurtić 63., Iličić 90.+3/11-m; Muriqi 58.

Švedska : Hrvaška 2:1 (2:0)
Kuluševski 36., Danielson 45.; Danielson 82./a. g.

Malta : Andora 3:1 (0:1)
Garcia 56./a. g., Degabriele 59., Dimech 93.; Rebes 3.

Liga A, skupina 1:

Nizozemska : Bosna in Hercegovina 3:1 (2:0)
Wijnaldum 6., 14., Depay 55.; Prevljak 63.

Danska : Islandija 2:1 (1:0)
Eriksen 12./11-m, 90+2/11-m; Kjartanssin 85.

Severna Makedonija : Estonija 2:1 (1:0)
Trickovski 29., Stojanovski 68.; Sappinen 52.

Gruzija : Armenija 1:2 (0:1)
Vako 65./11-m; Ghazaryan 33., Adamyan 86.

1. Severna Makedonija 5 – 9
2. Armenija 5 – 8
3. Gruzija 5 – 6
4. Estonija 5 – 2

Liga C, skupina 4:
Albanija : Kazahstan 3:1 (2:1)
Cikalleshi 16., Ismajli 23., Manaj 62./11-m; Abiken 25.

Potek srečanja v Stožicah:

KONEC TEKME! Slovenija je zmagala z 2:1!

90. minuta: Igral se je sodnikov dodatek, ko so gostje, natančneje Aliti igral z roko in sodnik je pokazal na belo točko. Enajstmetrovko je izkoristil Iličić.

68. minuta: Prva menjava pri Sloveniji. Iz igre je odšel Vučkić, vstopil pa je Andraž Šporar.

63. minuta: GOOOL! 1:1! Slovenija se vrača! Iličić je lepo zaposlil Stojanovića, ki je kot blisk prodrl v kazenski prostor gostov in lepo našel Kurtića, ki je le podstavil nogo in poskrbel za hitro izenačenje na 1:1.

58. minuta: GOOOL! 0:1! Če ne daš, dobiš! Nekaj minut prej je skoraj nemogoče zgrešil Lovrič, zato pa so praktično s prve prave akcije v polno zadeli gostje. Šlo je za pravo mojstrovino. V slogu Brazilcev. Lepo sta kombinirala Berisha in Muriqi, ki je na koncu brez težav premagal Belca. To je bil prvi zadetek v mreži Slovenije po kar 607 minutah.

54. minuta: Slovenija je spet zagrozila. Iličić je lepo našel Boharja, ta pa nato povsem samega Lovriča, ki z dobrih petih metrov ni uspel premagati Murica. Njegov poskus je oplazil tudi Vojvodo, žoga pa je končala le v kotu.

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA!

KONEC PRVEGA POLČASA! Slovenci so bili v prvem polčasu boljši nasprotnik. Sprožili so osem strelov, dva tudi v okvir Muricevih vrat, medtem ko so vsi trije poskusi gostov šli mimo vrat. V rumenih kartonih je 2:1 za Kosovo, pri Slovencih je porumenel Sandi Lovrič.

27. minuta: Le nekaj sekund kasneje je prek Edona Zhegrove zagrozilo tudi Kosovo. Napadalec Basla je lepo prodrl, a njegov strel je šel mimo Belčevih vrat.

26. minuta: Nova priložnost za Slovenijo. Sam se je proti kosovskemu golu podal Vučkić, a na koncu mu je zmanjkalo moči za boljši zaključek. Žogo je Muric brez težav ujel.

17. minuta: Velika priložnost za Slovenijo. Po veliki napaki vratarja gostov Arijaneta Murica je do žoge prišel Damjan Bohar, nato pa lepo podal do Harisa Vučkića, ki je lepo streljal z glavo, a je napako vratarja z borbeno obrambno akcijo popravil Amir Rrahmani. Ostalo je pri 0:0.

20.30: Tik pred začetkom obračuna v Stožicah je odjeknila vest, da se je na ogrevanju poškodoval kapetan Jan Oblak, ki ne bo mogel zaigrati. Zamenjal ga bo Vid Belec. Belec bo še sedmič branil v ligi narodov, zanimivo pa je, da Slovenija z njim v vratih še ni zmagala (3 remiji, 3 porazi).