Sreda, 17. 11. 2010, 23.11
9 let, 1 mesec
Gruzijska zlata minuta utišala Bonifiko

Zanimiv občutek. Pred srečanjem med Slovenijo in Gruzijo se je le malokdo ubadal s tem, katero enajsterico bo poslal v ogenj selektor Matjaž Kek. Beseda je tekla predvsem o skrivnostnem odstopu predsednika NZS mag. Ivana Simiča. Odhaja ali ne odhaja? Kakorkoli že, na prenovljeni Bonifiki so že ponosno sijali žarometi, tribune so se pridno polnile, vse je bilo pripravljeno za spektakel v Kopru. Prvič na domačih tleh brez prisotnosti predsednika krovne nogometne zveze. V začetni postavi se je znašel Armin Bačinovič in na ''prijateljskem'' preizkusu z Gruzijci na klop potisnil Aleksandra Radosavljeviča. Čeprav se je soigralcem pridružil šele v torek, je od prve minute začel tudi ljubljenec koprskega občinstva, ''domačin'' Zlatko Dedič. V napadu je združil moči z Milivojem Novakovičem, na priložnost pa je med rezervisti čakal Tim Matavž. Na novinarski tribuni so se nam pridružili trije gruzijski reprezentanti, ki niso prišli v ožji izbor za zadnji dvoboj v letu 2010, na slovenski klopi pa se je našlo dovolj prostora za preostalih devet izbrancev s Kekovega seznama. Čeprav je bila prvotna želja, da bi sredi novembra v Sloveniji gostoval Wales, je dogovor padel v vodo. A majhna otoška državica, ''članica'' Združenega kraljestva, je bila vseeno zastopana na Primorskem. Glavni delivci pravice so bili namreč Valižani.
Prijateljski uvod na Bonifiki
V prvem polčasu niso imeli težkega dela. Igra na zelenici se je vseeno razplamtela v zaključku, ko je bilo pred vrati gostov tudi najbolj nevarno. Selektor ''križarjev'' iz Gruzije, Temuri Ketsbaia, v novi vlogi še ni izgubil. V sedmih srečanjih. Bo prvič na kolenih prav na Bonifiki, kjer se je zbralo dobrih 4.000 gledalcev? Dvoboj se je začel v prijateljskem ''tonu'', brez izrazitejših trših prijemov in prekrškov. V domači vrsti ni bilo težko spregledati velike želje po zmagi, s katero bi se poslovili od rezultatsko najboljšega leta v zgodovini slovenske samostojnosti. Uvodnih 20 minut ni prineslo niti ene priložnosti. Na obeh straneh. Vratarja sta ostala brez dela. Terensko premoč so imeli gostitelji, a v zaključkih napadov niso bili dovolj zbrani. Če se takrat na zelenici še ni prepoznala razlika med 15. in 75. reprezentanco sveta, če upoštevamo svetovno jakostno lestvico Fife, pa je nadaljevanje prineslo obleganje gruzijskih vrat.
Obleganje gruzijskih vrat
Bodisi po bočnih položajih, na desni sta veliko nemira povzročala predvsem Mišo Brečko in Valter Birsa, ali pa po sredini, kjer se je v zaključku polčasa razigral Armin Bačinovič … Nevarnih akcij je bilo vedno več. Mi smo jih našteli kar nekaj. V 24. minuti je smrtno priložnost zapravil Novakovič. Birsa je domiselno zaposlil Brečka, slednji je po nekaj neuspešnih poizkusih končno pred vrata gostov poslal pravi predložek, njegov klubski soigralec iz Kölna pa je v navideznem ''mat položaju'' le z nekaj metrov nastreljal vratarja. Razpoloženi Birsa je nekaj minut kasneje občinstvo dvignil na noge z atraktivno podajo med nogami tekmeca. Po ''prodanem predoru'' se je kmalu znašel v priložnosti ''Nova'', a je Akaki Khubutia pred njim žogo izbil v kot. Sledila so duhovita preigravanja in kombinacije v režiji Slovencev. Brečko je v 38. minuti lepo našel ''desnega'' kolega Birso, Primorec se je s svojo ''zlato'' levico odločil za strel z razdalje 20 metrov. Gruzijski vratar, nesporni junak prvega polčasa je strel s skrajnimi močmi zaustavil in žogo izbil v kot. Že v naslednjem napadu je zvezni igralec Auxerra z desne strani poslal imeniten predložek. Žoga je našla Novakoviča, ki pa je neoviran streljal z glavo preveč medlo, neposredno v naročje Lorie.
Zapravljena 11-metrovka
Pritisk Kekove čete se je še stopnjeval. V 40. minuti je sodnik pokazal na belo točko! Bačinovič je prodiral, pri tem izigral dva Gruzijca, nato pa ga je v kazenskem prostoru nepravilno oviral kapetan gostov, dolgoletni ''Milančan'' Kakha Kaladze. Čeprav je del občinstva potihoma navijal, da bi žogo v roke vzel Koprčan Dedič, je slednja končala pri Novakoviču. Drugi najboljši slovenski strelec vseh časov pa ni bil kos nalogi. Odločil se je za oster strel v desni spodnji kot, a ga je vratar Dinama iz Tbilisija ''prebral'' in svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Po vodi je splavala najlepša priložnost, občinstvo pa je domače junake, ki so nadigrali Gruzijce (v kvalifikacijah še neporaženi, tudi po tekmah z Izraelom in Grčijo), nagradilo s srčnim aplavzom.
Cesar zatresel mrežo
Med polčasom, ko je bil v ospredju pogovorov ponovno Simič, se je slovenski selektor odločil za tri menjave. Kapetana Roberta Korena je zamenjal ''stanovski kolega'' Radosavljevič, izčrpanega Dediča, ki je ponovno iz sebe iztisnil vse atome moči, mladi adut Matavž, razigranega Birso pa na desni strani zvezne vrste Josip Iličič. Kranjčan se je tako po nekaj letih, ko je v mlajših kategorijah branil barve Bonifike, znova znašel na koprski zelenici. Kapetanski trak je prevzel Novakovič. Njegovi soigralci so kmalu poskrbeli za vodstvo. Povsem zasluženo. Iličič je izvajal strel s kota, našel osamljenega Boštjana Cesarja, ki je z glavo suvereno zatresel mrežo. Loria je bil tokrat nemočen. Če so v prvem delu prevladovale ''francosko-nemške'' kombinacije, je bila sedaj za Gruzijce usodna ''italijanska'' naveza Iličič - Cesar. V 63. minuti je mojstrsko svoj dinamit v nogah predstavil Andraž Kirm. Z roba kazenskega prostora se je odločil za močan strel, znova pa se je izkazal Loria, ki je s konicami prsti žogo preusmeril v okvir vrat.
Gostje sprejeli darilo
Ko se je zdelo, da ima Slovenija zmago že v nogah, pa je nogomet še enkrat več predstavil svojo nepredvidljivo plat. Po osnovnošolski napaki Bojana Jokiča, pred kazenskim prostorom je neprevidno podal žogo na pladenj prodirajočemu gruzijskemu napadalcu, Alexandru Guruliju, ki je navdušeno sprejel darilo in z lepim strelom v diagonalni kot premagal nemočnega Jasmina Handanoviča. Tako je Ljubljančan, ki si je v Kopru postavil družinski dom, le nekaj minut po tem, ko je med vratnicama zamenjal mlajšega bratranca, moral po žogo v gol. Ko se še ni poleglo začudenje na tribunah, pa je sledila nova hladna prha. Že po 30 sekundah. Zaspano obrambo je izigral Jano Ananidze in s podobnega mesta kot Guruli povedel goste v vodstvo.
Ketsbaia ostaja nepremagan
Kek je reagiral, ''osmoljenca'' Jokiča zamenjal z Brankom Iličem, Brečko pa se je preselil na levi bok. Slovenija je krenila po izenačenje, a naletela na strnjeno obrambo ''rdečih''. V 77. minuti se je ustvarilo nekaj praznega prostora za Iličiča, a je Gorenjec meril nenatančno. Cilja nista zadela tudi Novakovič in Matavž, na semaforju pa so se minute hitro bližale končni številki 90. Iličič si je za nameček prislužil rumeni karton, ko je po mnenju sodnika z zaigranim padcem hotel izsiliti enajstmetrovko. Ostalo je pri 1:2 in spretni zmagi gostov. Izkoristili so svoji priložnosti. Za razliko od Slovenije, ki je pridno polnila rubriko zapravljenih in obetavnih napadov. Selektor Kek bo tako rekord v zmagah, ki si ga zaenkrat deli s Srečkom Katancem (18) lovil prihodnje leto, čudežni niz Ketsbaie pa se še ni zaključil. Če bo selektor Kek iz poraza izluščil napake in jih do nadaljevanja kvalifikacij, sledi domača poslastica z Italijo, odpravil, bo Slovenija na dobri poti. To je navsezadnje tudi osnovni namen prijateljskih obračunov.