Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sreda,
20. 5. 2009,
8.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 5. 2009, 8.19

8 let, 7 mesecev

Bo ''oranžna revolucija'' preplavila Carigrad?

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nogometaši Šahtjorja se bodo v sredo v Carigradu potegovali za prvo evropsko lovoriko v zgodovini samostojne Ukrajine. Predsednik Rinat Ahmetov obljublja bogate nagrade.

Usoda in vsakdanja podoba ''rudarjev'' iz Donjecka je v mnogočem odvisna od Rinata Ahmetova. Mogočni bogataš, ki na bančnem računu premore kar nekaj milijard, se je konec devetdesetih let odločil, da bo najbolj znani klub iz Donjecka, ustanovljen leta 1936, povzdignil do neslutenih višav.

Mesto, ki se je še dobro desetletje nazaj kopalo v breznu ogromnega odstotka brezposelnosti in skromnih življenjskih razmer, hkrati pa z ljubosumnim pogledom spremljalo ''razcvet'' Kijeva, je popeljal v lepše čase. Donjeck je zadnjih pet let po uradnih podatkih najbogatejše mesto v Ukrajini, ''rudarska'' prestolnica pa pospešeno pridobiva obličje zahodnih velemest. S prihodom Ahmetova se je v klubu, ki se je v obdobju Sovjetske zveze štirikrat povzpelo na pokalni prestol, marsikaj spremenilo. Šahtjor je brez lažne skromnosti pridobil enega izmed najboljših trenažnih centrov v Evropi, konec avgusta pa bo slavnostno prerezan trak ob odprtju prelepega štadiona Donbass Arena, ki bo leta 2012 gostil tudi tekme evropskega prvenstva. Obdobje nič kar sramežljivega nakupovanja dragih mednarodnih zvezdnikov je obrodilo sadove tudi pri nabiranju lovorik. Kijevski Dinamo ni več tako suveren vladar ukrajinskih zelenic. Pridobil je (vsaj) enakovrednega tekmeca. Resda je v tej sezoni dobil bitko (beri prvenstvo) na domačih tleh, je pa ostal praznih rok v pokalu UEFA in omogočil ''rudarjem'', da branijo ukrajinsko čast v velikem finalu sredi Carigrada. Naslov zmagovalca pokala UEFA je v zadnjih štirih letih kar dvakrat romal v ruske vode. Bodo uspeh ''vzhodnjakov'' nadaljevali Ukrajinci? Priložnost se je ponudila nogometašem Šahtjorja oziroma Šahtarja. Leta 1992 se je klub namreč preimenoval v Šahtar – ime kluba v ukrajinskem jeziku, se pa v številnih medijih še vedno omenja staro ''sovjetsko'' ime Šahtjor.


Pot do finala:

Polfinale: Dinamo Kijev : Šahtjor 1:1, 1:2;

Četrtfinale: Šahtjor : Marseille 2:0, 2:1;

Osmina finala: CSKA Moskva : Šahtjor 1:0, 0:2;

Šestnajstina finala: Šahtjor : Tottenham 2:0, 1:1;

V jesenskem delu je Šahtjor nastopil v ligi prvakov in v skupini C zasedel tretje mesto (za Barcelono in Sportingom ter pred Baslom), poprej pa je v kvalifikacijah gladko izločil zagrebški Dinamo.


Trener: Mircea Lucescu

Romunski lisjak, ki se je v mladosti dokazoval v konici napada, kot trener pa pred prihodom v Donjeck navduševal v domovini, Italiji in Turčiji, je na čelu Šahtjorja že pet let. V tem obdobju je trikrat osvojil naslov ukrajinskega prvaka in vsaj v zadnjem obdobju pristrigel peruti nadvladju kijevskega Dinama. Ko je prispel v klub, razočaran nad dogodki v turškem nogometu (kot trener Bešiktaša je z rekordnim številom točk ob 100. obletnici kluba osvojil prvenstvo, prihodnje leto pa je zaradi neprestanega nezadovoljstva na sodniške odločitve v škodo njegovih izbrancev napovedal odhod), si je zadal za cilj, da zgradi zgledno moštvo, ki se bo lahko enakovredno merilo z največjimi v Evropi. Neprestani prihodi mladih in obetavnih igralcev, med katerimi so se vedno našli tudi Brazilci, so povzdigovali mit o prerojenih rudarjih in ''oranžni revoluciji'' v Donjecku do trenutka, ko je Šahtjor oddaljen le še ščepec od prve evropske lovorike. Toliko bolj zaradi oslabljenega Werderja. Lucescu se zaveda, da bo napadalni in fizično dovršeni igri Bremenčanov najbolje kljuboval s svojim pristopom. Igrivim, spretnim in hitrim prenosom žoge, s katerim ponavadi predhodno prisili tekmeca k predajo. Vsili mu svoj način igre, pri katerem prednjačijo številni brazilski mojstri. Lucescu je pred finalom poudaril, da vodi mlajšo ekipo, ki bo morala v finalu znati brzdati svoja čustva. Vrnitve v Carigrad, kjer je že osvojil naslov turškega prvaka z Galatasarayjem (z njim tudi evropski superpokal) in Bešiktašom, se je zelo razveselil. Na tribunah bo zanj držal pesti tudi sin Razvan, ki je nedavno postal romunski selektor.

Moštvo

Šahtjor je v tej sezoni že v nečem prvi. Kot edini je v ligi prvakov v gosteh premagal Barcelono (resda slednja ni igrala s polnimi močmi), kot tretjeuvrščeni klub v skupini C pa je evropsko pot nadaljeval spomladi v pokalu UEFA.

''Oranžni'' iz Donjecka, ki so v zadnjih letih izgubili kar nekaj mednarodnih zvezdnikov (Brazilci Elano, Matuzalem in Brandao, Italijan Cristiano Lucarelli, Romun Ciprian Marica ...), imajo še vedno vrsto izjemnih posameznikov. Kapetanski trak je zaupan Dariju Srni, tudi kapetanu hrvaške izbrane vrste, ki je klubu iz Donjecka navkljub neprestanim ponudbam iz bogatega zahoda zvest še šesto leto zapored. Ob prihodu Lucescuja so barve Šahtjorja od sedanjih igralcev poleg Srne branili le še Romun Razvan Rat, Srb Igor Duljaj, Čeh Tomaša Hübschman in Mariusz Lewandowski. Prav češki legionar bo moral finale zaradi kazni kot edini izmed ''rudarjev'' izpustiti, namesto njega pa bo v zvezni vrsti najverjetneje dobil priložnost 30-letni Poljak (jubilej je dopolnil v ponedeljek), ki igra v Donjecku že osem let. Na vratih bo stal ukrajinski reprezentant Andrij Pjatov, v obrambi bosta poleg Srne in Rata še Dmitro Čihrinski in Vjačeslav Ševluh (oba ukrajinska reprezentanta), v zvezni vrsti bodo prvi zvezdnik ekipe Fernandinho, ki je bil v minuli sezoni izbran za najboljšega igralca ukrajinskega prvenstva, njegov brazilski rojak Jadson (v zadnjem obdobju je imel nekaj težav s poškodbo, a je že nared) in Duljaj, za mesta v konici napada pa bodo kandidirali Luis Adriano, Willian (oba Brazilca) in Bolivijec Marcelo Moreno, ki je dosegel enega izmed zadetkov na nepozabni kvalifikacijski tekmi med Bolivijo in Argentino. Slednje se je 1. aprila končala z neverjetnih 6:1 za Bolivijo. Še eden izmed brazilskih tujcev, Ilsinho, strelec odločilnega zadetka na povratnem srečanju s kijevskim Dinamom (takrat je zadel prvič po skoraj šestih mesecih), bo na priložnost v Carigradu čakal na klopi.

Ne spreglejte