Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sreda,
15. 5. 2013,
17.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 5. 2013, 17.03

8 let, 7 mesecev

Bleda kopija lige prvakov, kjer najraje zmagujejo Španci. Pardon, po Uefi Italijani

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Tako Benfica kot Chelsea še nista osvojila lige Europe. Niti pokala Uefe, niti pokala velesejemskih mest, obeh predhodnikov evropske lige, ki se ne zmore znebiti medijske sence lige prvakov.

Pokal UEFA se je leta 2010 preimenoval v ligo Europa, ki pa doživlja udarec za udarcem. Vsakodnevne primerjave z ligo prvakov, skromnejši marketinški prijemi, skoraj desetkrat slabše finančne nagrade kot v ''ligi šampionov'' in nihajoča motivacija klubov iz najmočnejših lig ne predstavljajo dobrodošle popotnice za nadaljevanje tekmovanja, v katerem se je v zadnjih dveh sezonah izkazal tudi Maribor. Predsednik Uefe Michel Platini razmišlja o spremembah, ki bi četrtkove večere v Evropi naredile bolj svečane. Ena izmed idej je tudi ta, da bi si zmagovalec lige Europa zagotovil neposredno udeležbo v ligi prvakov. Če bi obveljala že letos, ne bi bistveno vplivala na motivacijo finalistov, saj sta Chelsea in Benfica (portugalski naslov je najverjetneje s prvim porazom izpustila iz rok šele v soboto!) v svojih ligah med najboljšimi, tako da bosta prihodnje leto (tako kot na začetku te sezone) spet sestavljala evropsko elito v ligi prvakov. Pred tem pa še odločila o tem, kdo bo osvojil ligo Europa in prvič okusil zmagoslavje v evropskem tekmovanju, ki že nekaj časa velja za ''drugorazrednega''.

Predhodnik pokala UEFA se je imenoval pokal velesejemskih mest (1958 – 1971), a evropska krovna zveza zaradi tega, ker ni potekal pod njenim okriljem, ne upošteva rezultatov. Tako je 13 zmagovalcev ostalo brez uradnih pet minut slave, med njimi tudi Barcelona, trikratni prvak. Španija je bila kar šestkrat najboljša, poleg katalonskega velikana je dvakrat zmagala še Valencia, enkrat pa Zaragoza. Dvakrat je pokal osvojil Leeds United, po enkrat pa kar nekaj slovenskih sosedov. Zagrebški Dinamo, ki je leta 1967 seveda zastopal še Jugoslavijo, madžarski Ferenvcaros ter italijanska Roma. Na vrhu sta se pojavila tudi otoška predstavnika, Arsenal in Newcastle.

Če upoštevamo tudi obdobje pokala velesejemskih mest, potem ima največje število zmagovalcev Španija (13), nato pa sta na drugem mestu Italija in Anglija (oba 10). Lovoriko je osvojilo le 13 različnih držav, med njimi tudi tri slovenske sosede (Italija, Madžarska in Hrvaška). Na seznamu brez pokala velesejemskih mest pa je najuspešnejša Italija, ki ima devet lovorik, dve manj ima Španija, Anglija pa deli tretje mesto z Nemčijo. Chelsea lahko domovini zvečer zagotovi, da prehiti nemške klube.

Ne spreglejte