12.30

Darko Milanič

Petek, 2. 12. 2011, 12.30

Belgija nočna mora Darka Milaniča

Darko Milanić si je pred enajstimi leti in pol, ko je s Slovenijo proti Jugoslaviji v pičlih šestih minutah zapravil vodstvo proti Jugoslaviji s 3:0, verjetno mislil, da je v nogometu doživel vse …

A v sredo se je zgodba zanj, ki je bil tokrat v vlogi trenerja Maribora, ponovila. V še nekoliko bolj kruti različici. Zanimivo, Darko Milanič je sodeloval pri obeh najbolj dramatičnih tekmah slovenskega nogometa na mednarodnem prizorišču. In pri obeh je skupna točka Belgija. Pred enajstimi leti in pol je bil kapetan slovenske reprezentance, ki je odigrala prvo tekmo na največjih tekmovanjih. Proti Jugoslaviji je v Belgiji v Charleroiju po dveh zadetkih Zlatka Zahovića in golu Mirana Pavlina po slabi uri vodila s 3:0, pri gostih je bil za tem za nameček izključen še Siniša Mihajlović, a to ni bilo dovolj za zmago. Jugoslavija je številčno oslabljena v vsega šestih minutah z zadetki rezervista Sava Miloševića, ki se je med strelce vpisal dvakrat, in Ljubinka Drulovića prišla do izenačenja. Tekma, ki je šla v zgodovino in se je bomo spominjali še desetletja. Današnji trener Maribora, ki je Slovenijo takrat vseh 90 minut vodil na igrišču s kapetanskim trakom na roki, si je bržčas mislil, da je to tekma, ki se ti zgodi enkrat v življenju. Pa se je uštel. V sredo je Maribor v ligi Europa po dobri uri igre prišel do vodstva proti Club Bruggeu s 3:0 in bil je prepričan, da so prve evropske točke tu. Pa se je spet zmotil. Belgijci so na neverjeten način prišli do preobrata, tokratna zgodba pa je šla dlje kot tista iz Charleroija. Gostje so v zadnji minuti tekme celo prišli do zmage s 4:3. Še ena tekma, ki se bo za vselej vtisnila v spomin, čeprav ni imela pretiranega tekmovalnega značaja in je bila v primerjavi s tisto med Slovenijo in Jugoslavijo veliko manj pomembna. Ni kaj, Belgija zagotovo ni država, na katero bi imel Milanič, vsaj kar se nogometa tiče, lepe spomine …