Četrtek, 26. 7. 2018, 17.09
6 let, 3 mesece
Ste vedeli, da lahko gorskim reševalcem pomagate tudi s piščalko? #nasvet
Poletna pohodniška sezona je na vrhuncu, pri tem pa ne smemo pozabiti na varnost v gorah, ne glede na to, ali hodimo sami ali v družbi. Gorski reševalci poleg uporabe ustrezne opreme opozarjajo še, da moramo pred odhodom v gore napolnito baterije svojih mobilnih telefonov. V primeru nesreče je ravno ta tisti, ki s klicem zagotavlja vez med ponesrečencem in reševalci. Poleg telefona je nepogrešljiv pripomoček tudi piščalka. Z njo lahko pokličemo na pomoč ali odgovorimo nekomu, ki pomoč potrebuje.
Piščalka je lahko med hojo nameščena na pas, ki spredaj povezuje naramnice nahrbtnika. Dolžina mora biti ustrezno dolga, da nam omogoča, da piščalko v primeru nesreče brez težav vtaknemo v usta in zapiskamo, je za portal Očistimo naše gore povedal Matjaž Šarkezi, gorski reševalec in strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije.
Ob prazni bateriji nas lahko piščalka reši
Piščalka odigra še pomembnejšo vlogo, če nam je na mobilnem telefonu zmanjkalo baterije ali če smo na območju, kjer ni signala. V skrajni sili bi lahko tudi kričali, a tega ne bi mogli početi v nedogled, opozarja Šarkezi.
V odgovor pričakujmo tri piske na minuto, kar pomeni tri piske na vsakih dvajset sekund. Če slišimo tak odgovor, to pomeni, da so nas slišali. Enak dogovorjen znak za klic na pomoč lahko uporabimo ponoči s čelno svetilko. Ko odgovorimo s piščalko na klic na pomoč, pokličemo 112 in počakamo na reševalce.
Piskamo le ob klicih na pomoč, ne takrat, ko naša situacija ni resna. S tem bi namreč zavajali tiste, ki bi naš pisk slišali in domnevali, da se nam je zgodila nesreča. Prav tako bi s piskom po nepotrebnem motili gorske živali in obiskovalce gora.
1