Ponedeljek, 6. 6. 2022, 23.30

LIGA ABA, FINALE, 5. TEKMA

Po incidentu navijačev v izpraznjenem Pionirju Zvezda šestič prvak

9

Crvena zvezda Partizan finale navijači | Zaradi neprimernega obnašanja so izpraznili dvorano. | Foto ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic

Zaradi neprimernega obnašanja so izpraznili dvorano.

Crvena zvezda je šestič postala prvak jadranske lige. Na odločilni peti tekmi finala je Partizan premagala z 80:77. Zaradi novega navijaškega incidenta, ko so navijači Zvezde metali predmete v sodnike, so v tretji četrtini izpraznili celotno dvorano. Tekma je bila prekinjena eno uro, skupaj pa je trajala kar tri ure in pol.

Željko Obradović
Sportal Legendarni trener po izgredih oster: Pravila morajo biti jasna od prvega dne

Razburljiva finalna serija v ligi ABA, ki so jo zaznamovali številni sramotni izpadi navijačev, je dobila epilog. Crvena zvezda je dobila prvi dve tekmi, Partizan naslednji dve. Vroče je bilo na tretjem obračunu, ki je bil zaradi razgrajanja navijačev Partizana prekinjen za 40 minut. Še bolj na odločilni peti, ko so za enourno prekinitev poskrbeli navijači Crvene zvezde. Denarne kazni bodo še višje kot na prvih tekmah, ko je Crvena zvezda dobila 27.500 in 35 tisoč evrov kazni, Partizan pa 50 tisoč evrov.

// Izid v zmagah, igrajo na tri zmage.

Crvena Zvezda Partizan finale 5 tekma | Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Živčna peta tekma, boj za vsak koš. Pritisk s tribun, kjer so bili tokrat navijači Crvene zvezde. Tako je bil po prvih petih minutah na semaforju nizek rezultat 6:6. Nato so se le sprostili in začeli so padati koši. S kar desetimi točkami Kevina Punterja je prvo četrtino z 20:18 dobil Partizan. Četrtino je ob zvoku sirene Američan sklenil s trojko več kot meter za črto.

V dvorani Pionir je bilo vse bolj vroče: s tribun so že v drugi četrtini ob vodstvu Partizana začeli leteti predmeti. Vroče pa je bilo tudi dobesedno: velika vlaga v dvorani, slabo zračenje, žoga je bila mokra in spolzka, košarkarji so se potili kot nori. Pa še igrali so zelo agresivno obrambo. Oboji so imeli že ob polčasu po sedem ukradenih žog. Rezultat po 20 minutah je bil 33:37. Crvena Zvezda je imela minimalen zaostanek, potem ko sta Luka Mitrović in Austin Hollins atraktivno zabila.

Aba liga Crvena zvezda Partizan sodniki Pukl | Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Odmor ob polčasu se je podaljšal na pol ure, saj se sodniki niso vrnili na parket. Navijači so se namreč premaknili na zaprti del tribune za klopema. Glavni sodnik Slovenec Saša Pukl je zato zahteval, da se umaknejo nazaj. A tudi ko se je tretja četrtina začela, ni trajala dolgo. Ko je Nikola Kalinić v četrti minuti dobil že četrto osebno napako, se je s tribun usulo. Z različnimi predmeti so začeli obmetavati sodnike, ki so pobegnili v slačilnico in tekma je bila prekinjena. Delegat Slavenko Babić je zahteval, da se izprazni celotna dvorana. Del navijačev je mirno odšel, del jih je vdrl na parket. Tako so se v slačilnice skrili tudi košarkarji.

Crvena zvezda Partizan finale | Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic V praznem Pionirju so oboji zadevali kot za stavo. Rezultat tretje četrtine je bil 26:21. Punter je bil že pri 21 točkah, prvi strelec Zvezde pa je bil z 11 točkami Dejan Davidovac. Crvena zvezda je tako povedla z 59:58. Brez Kalinića, svojega prvega zvezdnika, so Zvezdaši pravzaprav igrali bolje.

Ob začetku zadnje četrtine je minilo tri ure od začetka tekme. Odločilna četrtina je bila izenačena, ekipi sta se izmenjavali v vodstvu. Nate Wolters je 58 sekund pred koncem zadel trojko za vodstvo Crvene zvezde s 78:75. Davidovac je 13 sekund pred koncem metal najpomembnejša prosta meta v karieri. In oba zadel, s čimer je poskrbel za vodstvo rdeče-belih za štiri točke in šesti naslov prvaka jadranske lige je bil njihov. Za končni izid 80:77 je dal največ točk Punter (27), a je sekundo pred koncem zgrešil zelo težek met za tri točke, s katerim bi izsilil podaljšek.

Crvena zvezda Partizan finale ABA peta tekma | Foto: Sportida Foto: Sportida

Tekmo je v prvi vrsti spremljal tudi črnogorski zvezdnik lige NBA Nikola Vučević.

Crvena zvezda
Sportal Tretji polčas kaosa v Beogradu: "Ne bomo več molčali!" #video
Partizan Crvena zvezda
Sportal Kaznovani Partizan razbil Zvezdo in izsilil peto tekmo
Matej Boltauzer
Sportal Zaokrožil posnetek, na katerem se vidi, kdo je udaril slovenskega sodnika