Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 7. 2013,
15.10

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 7. 2013, 15.10

9 let, 2 meseca

Kittel eden največjih zagovornikov čistega športa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nemški kolesar Marcel Kittel, ki je na nedavni kolesarski dirki po Franciji zmagal 4 etape, je eden največjih zagovornikov čistega kolesarstva in predstavnik novega vala.

Marcel Kittel, Tony Martin, Andre Greipel in John Degenkolb so v zadnjih letih najboljši nemški kolesarji in predstavniki novega vala mladih kolesarjev, ki so svojo kariero med člani začeli po letu 2004. Kittel je pred kratkim v intervjuju za nemški časopis Die Welt dejal, da v kolesarstvu t. i. omerta ne velja več. Omerta je znan izraz oziroma kod obnašanja predvsem v svetu kriminala, ki prepoveduje razkritje podatkov ali govor o določenih dejavnostih. Te so predvsem kriminalne narave. "Kolesarstvo se je spremenilo. Omerta, kodeks molka, ki je kolesarjem preprečeval, da bi povedali, kaj se je dogajalo, ne velja več. Kolesarji, ki so grešili, so se predvsem bali, da bodo izključeni iz okolja oziroma iz športa, v katerem so nastopali. Pred petimi ali šestimi leti je omerta še obstajala, a zdaj ne velja več, saj so mnogi kolesarji priznali," je med drugim v intervjuju dejal Marcel Kittel.

Nemški mediji so pred leti zaradi obtožb Jana Ullricha in Erika Zabela, da sta uporabljala prepovedana sredstva, prenehali poročati s kolesarskih dirk. Nemška televizija že vrsto let ne prenaša nobene kolesarske dirke, z dirko po Franciji na čelu. Prenos etap dirke po Franciji na televizijski postaji ARD ali Kabel 1 je bil pred leti najbolj celovit prenos dirke v vsej njeni zgodovini. Dirko so v živo pokrivali z več kot 200 ljudmi. "Kolesarji novega vala želimo preganjati doping. Želimo, da se v Nemčiji sprejme nova zakonodaja v povezavi s tem, ki bo imela uporabo prepovedanih sredstev za kriminalno dejanje. Poleg tega bi morale biti kazni za grešnike veliko strožje. Za uporabo krvnega dopinga ali rastnega hormona bi morali dobiti dosmrtno prepoved nastopanja," je dodal Kittel, ki se je tudi dotaknil zadnjega priznanja Erika Zabela. "Ne razumem, kako je lahko živel s tem na vesti in še kar delal v tem športu. Že zaradi mladih kolesarjev bi moral priznati veliko prej. Verjamem, da je bilo priznanje zanj veliko olajšanje. Podobno bi moral storiti tudi Jan Ullrich," je za drug nemški medij dejal Kittel.

A Kittel pri tem pozablja, da je posledično tudi on v preteklosti manipuliral s krvjo. Pred dvema letoma so ga obtožili zaradi sodelovanja pri ultravijoličnem zdravljenju krvi. Kittel je priznal, da je bilo to leta 2007 in 2008. Postopek zoper kolesarje, ki so pri tem sodelovali, je sprožila nemška protidopingška agencija. Ta način je označila za krvni doping. Kittel je bil takrat star 18 let in je bil postopkom podvržen v nemškem olimpijskem pripravljalnem centru. Zadeva je prišla vse do Mednarodnega arbitražnega razsodišča za Šport (CAS), ki je pred dobrim tednom dni razsodil, da omenjeni postopek ni bil doping. A zelo zanimiva je izjava, ki jo je na svojem profilu na Twitterju zapisal farmakolog dr. Lovro Žiberna, član strokovnega sveta Kolesarske zveze Slovenije: "Odvzem krvi, UV-obdelava in ponovno vbrizganje krvi je še vedno transfuzija krvi, torej manipulacija/krvni doping."

Ne spreglejte