Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 5. 2013,
10.58

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 5. 2013, 10.58

8 let, 8 mesecev

V tretje gre rado. Slovenski kolektivni duh nad češki individualizem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nobena reprezentanca prvenstva ni začela po željah. Češka in slovenska izbrana vrsta bosta ob 16.15 odigrali tretji medsebojni obračun med elito. Na prvih dveh je slavila trenutno tretja ekipa sveta.

Varovanci Alojza Hadamčika imajo po štirih tekmah na računu le pet točk, vsekakor manj, kot si je moštvo pred prvenstvom želelo. Njihova igra je daleč od tiste, s katero so na zadnjih treh svetovnih prvenstvih vselej okusili slast medalje. Kolektivni duh v češki reprezentanci je po pisanju čeških medijev močno načet, a imajo v svojih vrstah individualiste, ki ne potrebujejo prav veliko, da tekmo obrnejo v svoj prid oziroma jo celo odločijo. Polovico češke čete sestavljajo NHL-ovci, med zadnjimi je 50-letni strateg v sredo na uradni seznam dodal še vratarja iz severnoameriške hokejske lige Ondreja Paveleca (Winnipeg Jets). Šesterica Čehov si kruh služi v ruski KHL, štirje igrajo v domači Extraligi, trije pa so razpršeni v najmočnejši švedski, finski in švicarski ligi. Čehi so po razdružitvi od Slovaške na svetovnih prvenstvih šestkrat zmagali, bili enkrat srebrni in petkrat bronasti. Če bodo še četrtič zapored želeli poseči po medalji, bodo morali strniti vrste. Na drugi strani pa tudi Slovenija za obstanek v eliti potrebuje zmago.

Dva poraza med elito

Reprezentanci sta se do zdaj srečali le dvakrat. Na obeh obračunih, ki sta jih odigrali na svetovnih prvenstvih elitne skupine, so zmagali Čehi. Prvič sta palice prekrižali na uvodni tekmi predtekmovanja v Helsinkih leta 2003, ko je po tekmi na semaforju pisalo 2:5 za naše nasprotnike. Za Slovenijo sta zadela Marcel Rodman in Grega Por. Za Čehe sta med drugim zadela Radim Vrbata in Jirži Hudler, ki sta del reprezentance tudi deset let kasneje.

Na drugem srečanju so bili Slovenci veliko bližje zmagi, a jih je v latvijski Rigi leta 2006 pokopala slaba prva tretjina, v kateri so prejeli štiri zadetke, na koncu pa izgubili s 4:5. Zadetke za slovensko reprezentanco so prispevali Tomaž Razingar, Aleš Kranjc, Egon Murič in Mitja Sotlar, pri Čehih pa je ob Plekanecu, Balaštiku in Eratu dvakrat zabil Zbinek Michalek, ki igra tudi v Stockholmu.

Igra z igralcem manj bolj ustreza Čehom

Če naredimo še nekaj primerjav s prvih štirih tekem Slovenije in Češke. Prvi vratar Čehov Aleksander Salak je na prvenstvu odigral tri tekme (dobrih 176 minut) in je s 93,33 odstotki ubranjenih strelov na petem mestu med vratarji, Robert Kristan je na ledu preživel še dvajset minut več in bil pri tem 86,67-odstotno uspešen. Tako Čehe kot Slovence muči neučinkovitost – zasedajo namreč spodnji del lestvice. Čehi so povsem na dnu, od 125 strelov proti nasprotnikovim vratom so bili uspešni le sedemkrat. Slovenci pa so ustrelili več kot 40 strelov manj (83) in prav tako sedemkrat zadeli. Obe reprezentanci imata podoben izkoristek "power-playjev", in sicer sta bili v igri z igralcem več uspešni v 22,22 (Slovenija) oziroma 22,00 odstotkih (Češka). V igri z igralcem manj so uspešnejši Čehi, saj so imeli 12-krat igralca manj, prejeli pa le en zadetek, medtem ko je Slovenija po tekmi s Švicarji povsem na repu razpredelnice. Štirinajstkrat so "risi" igrali z igralcem maj in prejeli pet zadetkov – tri proti Švici.

Ne spreglejte