Liga NHL, 26. oktober

Anže Kopitar prispeval podajo, LA pa še petič v sezoni z zmago

Anže Kopitar | Anže Kopitar in kralji so na domačem ledu premagali kojote v novi preobleki. | Foto Reuters

Anže Kopitar in kralji so na domačem ledu premagali kojote v novi preobleki.

Slovenski hokejski zvezdnik Anže Kopitar in njegovi soigralci iz moštva Los Angeles Kings so na domačem ledu s 3:2 premagali novinca v ligi NHL Utah. Ekipa iz Salt Lake Cityja še nima povsem izdelane klubske identitete, nima niti imena niti maskote, njen trener in igralci pa so vseeno prekaljeni NHL-ovci, še lani so se namreč v ligi skupaj borili kot člani moštva Arizona Coyotes, ki je po lanski sezoni ugasnilo.

Stuart Skinner
Sportal Skinner zaprl vrata, Edmonton zmagal na domačem ledu

Franšiza Arizona Coyotes je po sezoni 2023/24 nehala obstajati, njeno moštvo, trenerski štab in podporno osebje pa se je preselilo v Salt Lake City v ameriško zvezno državo Utah, kjer je Ryan Smith, lastnik košarkarskega moštva lige NBA Utah Jazz, od lige NHL pridobil še pravico ustanoviti hokejsko franšizo.

Kapetan Kopitar prispeval točko

V prvi tretjini tekme navijači v dvorani Crypto.com niso videli golov, prvič se je mreža zatresla v osmi minuti druge tretjine, ko je domače v vodstvo popeljal Brandt Clarke. Kralji so imeli "power-play", moštvo Utaha so stisnili v njegovo obrambno tretjino, Adrian Kempe in Kevin Fiala sta sodelovala s podajama, Clarke pa je sprožil strel od daleč z desne strani igrišča, ploščku je med letom smer nekoliko spremenil še Mihajl Sergačev, ki je podstavil palico in gostujoči vrata Connor Ingram je bil nemočen.

Kralji so poleteli, v 14. minuti druge tretjine so izpeljali novo bliskovito akcijo, tokrat pa je bil ob Quintonu Byfieldu podajalec tudi kapetan Anže Kopitar. Strelec gola za vodstvo z 2:0 je bil Joel Edmundson. Hrušičan je vknjižil že 1.220 točko v ligi NHL. Vodilni v zgodovini franšize, Kanadčan Marcel Dionne, jih je v karier zbral 1.307.

A dobri dve minuti kasneje so si domači privoščili nekaj površnosti v obrambi, ušel jim je Clayton Keller, premagal vratarja Darcyja Kuemperja in znižal zaostanek Utaha na 1:2. To je bil izid po drugi tretjini, a že po minuti in devetih sekundah tretje je LA spet vodil z dvema goloma prednosti. Adrian Kempe in Clark sta bila takrat podajalca, strelec pa sper Edmundson. Tudi Kopitar je opravil del naloge in pred golom zakrival pogled gostujočemu vratarju Ingramu.

Kralji so še naprej napadali, a v 50. minuti tekme so zopet zadeli gostje. Dylan Guenther in Michael Kesselring sta bila podajalca za zadetek Logana Cooleyja. Gostje so v zaključku močno pritisnili in poskušali do izenačenja priti tudi brez vratrja in s šestimi možmi v polju, a je obramba kraljev zdržala in četa trenerja Jima Hillerja je vknjižila peto zmago v sezoni, s to pa poskočila po lestvici zahodne konference na četrto mesto.

"Moraš streljati, da zadeneš, a mislim, da nam letos to uspeva bolje," je varovance pohvalil trener Jim Hiller. Glavni trener kalifornijske zasedbe je pohvalil Edmundsona, ki je na tekmi prvič dosegel dva zadetka za Los Angeles. "Pripeljali smo ga iz več razlogov in če želi zadevati, bomo to seveda sprejeli," je o Edmundsonu, ki je 1. julija podpisal štiriletno pogodbo za 15,4 milijona dolarjev, dejal glavni trener kraljev.

Panthersom gre odlično

Odlično gre prvakom iz Floride. Panthers so na krilih Matthewa Tkachuka, ki je dosegel dva zadetka in podajo, dosegli šest zaporednih golov za zmago s 6:3 proti New York Islanders.

Mackie Samoskevich je dosegel svoj prvi gol v ligi NHL, Anton Lundell je prispeval dve asistenci, Spencer Knight pa je zbral 25 obramb za panterje, ki so dobili tri od zadnjih štirih tekem.

Hokejski večer v Calgaryju je bil povsem v znamenju gostov iz Winnipega. Jets so bili s 5:3 boljši v obračunu proti domačim Flames. Winnipeg je ohranil niz nepremaganosti in vpisal osmo zaporedno zmago na prav toliko tekmah.