Četrtek, 8. 10. 2020, 21.17

Alpska liga, 8. oktober

Remi Jesenic in Olimpije, točke pa v Ljubljano

2

Hdd Jesenice HK Olimpija | Jeseničani in Ljubljančani so se razšli z remijem, a točke so po seštevku dveh derbijev (8:3) pripadle zmajem.  | Foto HK SŽ Olimpija

Še drugič v manj kot tednu dni sta obračunala največja slovenska hokejska tekmeca Jesenice in Olimpija. Ta je tekmo v Podmežakli začela z veliko prednostjo. Rezultat današnje tekme se je namreč seštel s sobotnim iz Tivolija (zmaga Ljubljančanov s 6:1) in šele nato so podelili prve alpske točke sezone. Te so pripadle Ljubljančanom, ki so sicer na Gorenjskem igrali neodločeno 2:2, a zmagali s skupnim izidom 8:3.

Hdd Jesenice HK Olimpija
Sportal Seštevanje prepuščajo nogometašem: hokej je povsem drug svet

Nov tekmovalni dan v Alpski ligi in nov slovenski derbi, po katerem so podelili prve točke. Moštva v predtekmovanju letos igrajo v štirih skupinah po štiri in šele po seštevku dveh medsebojnih srečanj ekipa dobi točke. Hokejisti HK SŽ Olimpija so prvi polčas obračuna s HDD Sij Acroni Jesenice zanesljivo dobili, v soboto so v Tivoliju zmagali s 6:1, v drugem pa remizirali z 2:2 in tako prišli do skupne zmage z 8:3.

Moštvi sta na drugi tekmi v jeseniški Podmežakli igrali okrnjeni, pri domačih so manjkali Mirko Djumić, Maj Tavčar, Bine Mašič in drugi vratar Urban Avsenik, pri Olimpiji pa kapetan Aleš Mušič, Miha Zajc, Jure Sotlar, David Planko, Mark Čepon in Anej Kujavec. Prvi trije naj ne bi bili odsotni dlje časa.

Mark Sever je dosegel prvi zadetek, nato so padli še trije. | Foto: HK SŽ Olimpija Mark Sever je dosegel prvi zadetek, nato so padli še trije. Foto: HK SŽ Olimpija Prvi del je pripadel zmajem. Tudi zaradi več izključitev na domači strani, a gostje prednosti igralca več niso znali izkoristiti. Na pravem mestu pa je bil že v osmi minuti ob izenačenih močeh Mark Sever in še povišal vodstvo gostov v skupnem seštevku. Domači pa so imeli lepo priložnost, da bi izid na tekmi izenačili ob koncu prve tretjine, toda potem ko je Miha Logar v prodoru zrušil Žana Jezovška, ta ni izkoristil kazenskega strela oziroma je njegov poskus vratar Paavo Holsä ubranil.

Nadaljevanje je prineslo še več težav Olimpiji, ki je v 26. minuti ostala še brez vratarja Holsäja, ta je zaradi poškodbe moral z ledu, med vratnici pa je stopil Tilen Spreizter. Po prvih ocenah ima Finec zvin gležnja.

Ljubljančani so pozneje dosegli še en zadetek, ko je bil po hitrem protinapadu uspešen Tadej Čimžar. Še pred iztekom drugega dela pa so tudi železarji le izkoristili "power-play" in vzbudili upanje na ugoden izid vsaj na drugi tekmi.

Jasno je bilo, da bodo Jeseničani v seštevku le težko prišli do preobrata, vsaj na "povratni" tekmi pa so pokazali željo. Z izenačujočim zadetkom je prizadevanja kronal Jaka Sodja v 51. minuti, potem pa so gostje dvakrat v dveh minutah stresli okvir gola Žana Usa. Izid pa se ni več spremenil.

V zadnjem delu fizično padli

"Šli smo na zmago, čeprav smo imeli toliko golov prednosti, a to je derbi, ki ga je treba zmagati. Na začetku je bilo veliko energije, borbe in strasti. Mislim, da smo kar dobro nadzorovali potek srečanja do zadnje tretjine, v kateri smo fizično sicer malo padli in posledično delali napake, ki so pripeljale do dveh prejetih zadetkov. Obe ekipi želita biti boljši, mislim, da smo oboji pokazali svoje dobre in slabe lastnosti," je po povratni tekmi razmišljal strelec Olimpijinega drugega gola Tadej Čimžar.

Bolje kot v Ljubljani, a rezerv je še ogromno

"Že na prvi tekmi v Ljubljani bi morali pokazati več. Odigrali smo bolje kot na prvi, ni pa bilo to to, saj imamo še veliko rezerve v svoji igri. Na pokalu smo dosegli nek vrhunec, potem smo nekoliko padli, tako da se bo treba dvigniti in začeti zmagovati prihajajoče teme. Popraviti se moramo drsalno, zmagovati duele, fokus mora ostati vseh 60 minut, toliko izključitev si ne smemo privoščiti. Ne vem, kaj so mislili s tem formatom. Dve tekmi, tri točke. Ne razumem povsem. Jutri je nov trening, že proti Linzu pa bo treba prikazati boljšo igro in zmagati. To so šele prve tekme v sezoni, točk bo še veliko, glavo gor in na zmage," je po remiju dejal jeseniški napadalec Timotej Kočar.

Dve današnji tekmi sta zaradi okužb z novim koronavirusom odpovedani (Fassa - Asiago, Cortina - Gardena).

Jesenice v soboto doma, Olimpija v gosteh

Predvideno je, če bodo razmere to dopuščale, da se slovenski ekipi za naslednji par točk na dveh tekmah pomerita z drugima ekipama Linza in Celovca. Jeseničani bodo tako v soboto pričakali Linz, Olimpija pa bo gostovala na Koroškem.

Železarji bodo, podobno kot lani, ves oktober igrali v rožnatih dresih, navijači pa se bodo za drese potegovali na spletni dražbi, izkupiček bodo v jeseniškem klubu namenili združenju Europa Donna Slovenija.

Zakaj seštevek dveh tekem?

Dejan Kontrec pojasnjuje, da so se za seštevek tekem odločili, ker ekipi Olimpija in Jesenice nastopata v na papirju najlažji skupini in bi si v primeru točkovanja na vsaki tekmi lahko priigrali veliko prednost. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Dejan Kontrec pojasnjuje, da so se za seštevek tekem odločili, ker ekipi Olimpija in Jesenice nastopata v na papirju najlažji skupini in bi si v primeru točkovanja na vsaki tekmi lahko priigrali veliko prednost. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Novost letošnje sezone Alpske lige, ki se bo razvijala v skladu z razvojem epidemiološke slike v državah udeleženkah, je predtekmovanje v štirih mini "lokalnih" skupinah s po štirimi udeleženci, ki igrajo po dve medsebojni tekmi. Slovenska kluba imata v svoji skupini še drugo celovško ekipo in drugo moštvo iz Linza. V drugih skupinah so Bregenzerwald, Lustenau, Kitzbühel in Feldkirch; Pustertal, Red Bull Juniors, Wipptal Broncos in Ritten; Asiago, Fassa, Val Gardena in Cortina Hafro.

Posebnost te mini skupine je, da bodo po dve tekmi istih nasprotnikov rezultatsko sešteli in šele ti seštevki bodo ekipam prinesli točke (tri za zmago, dve za zmago, če bo po skupnem neodločenem izidu na dveh tekmah odločal podaljšek, ter eno za poraz po tej drugi možnosti).

Nekateri so se po sobotni visoki zmagi Olimpije nad Jesenicami obregnili ob seštevanje dveh tekem, saj je težko verjeti, da bi Jeseničanom lahko uspel zasuk. Na to so se odzvali pri Hokejski zvezi Slovenije.

"Sistem pridobivanja točk v tem delu je tak zato, ker imata Olimpija in Jesenice v skupini kluba, ki sta bila zadnja leta pri dnu lestvice, zato je skupina lažja kot katera od italijanskih. Če bi štela vsaka tekma, bi si tako Olimpija ali Jesenice lahko nabrala tudi 18 točk in s tem veliko prednost v primerjavi z drugimi klubi, predvsem italijanskimi, ki so v težjih skupinah, v katerih je težje priti do točk. Tak sistem ne bi bil pošten do drugih. Ene same medsebojne tekme pa tudi nismo želeli, saj bi se lahko gostujoči ekipi zdelo nepošteno, da ni bila gostiteljica sama," je seštevanje dveh tekem pojasnil generalni sekretar HZS Dejan Kontrec.

Alpska liga, povratne tekme

Četrtek, 8. oktober
HDD Sij Acroni Jesenice : HK Olimpija 2:2 (0:1, 1:1, 1:0) /3:8/
Svetina 35. (PP1), Sodja 51.; Sever 8., Čimžar 32.

Lustenau : Bregenzerwald 2:0 /6:1/
Kitzbuhel : Feldkirch 4:3 /7:8/
Ritten : Vipiteno 2:5 /8:10/
KAC II : Steel Linz II 5:1 /7:2/
Red Bull Salzburg II : Val Pusteria 5:4 /6:7/

Cortina - Gardena /2:6/ - prestavljeno zaradi okužb z novim koronavirusom v taboru Cortine
Fassa - Asiago - prestavljeno, zaradi okužb z novim koronavirusom so člani Asiaga v karanteni, prestavili so že uvodni obračun

// - rezultat po seštevku obeh tekem, ekipa v odebeljenem tisku je prejela točke