13. 8. 2022,
19.45

1 leto, 8 mesecev

Thermometer Blue 0,17

Luka Potočar Anže Peharc Jernej Kruder balvansko plezanje evropsko prvenstvo 2022

Sobota, 13. 8. 2022, 19.45

EP, športno plezanje, finale na balvanih (M)

Zamejski Slovenec je novi evropski prvak, Kruder šesti v Evropi

Jernej Kruder EP 2022 | Jernej Kruder, danes šesti na balvanih, je evropsko krono predal zamejskemu Slovencu Nicolaiu Užniku. | Foto Guliverimage

Jernej Kruder, branilec naslova evropskega prvaka iz Moskve leta 2020, je na evropskem prvenstvu v športnem plezanju v Münchnu na balvanih osvojil šesto mesto. Naslov evropskega prvaka, prvega v karieri, je osvojil zamejski Slovenec Nicolai Užnik. Drugi je bil Francoz Sam Avezou, tretji pa Čeh Adam Ondra. Druga dva slovenska polfinalista Anže Peharc in Luka Potočar sta osvojila 12. oz. 14. mesto.

"Po pravici povedano, nisem ciljal na najvišja mesta, nikoli sicer nočem kar tako vreči upov stran, da se to lahko zgodi, ampak gledano za nazaj, sem zadovoljen že s tem, da mi je uspelo priplezati do finala," je po koncu današnjega tekmovalnega dne povedal Jernej Kruder, ki v finalu ni rešil niti enega od štirih balvanskih problemov.

Zmagovalna trojka EP na balvanih: evropski prvak Nicolai Užnik, podprvak Francoz Sam Avezou in tretji Čeh Adam Ondra.  | Foto: Dimitris Tosidis/IFSC Zmagovalna trojka EP na balvanih: evropski prvak Nicolai Užnik, podprvak Francoz Sam Avezou in tretji Čeh Adam Ondra. Foto: Dimitris Tosidis/IFSC

Rezultati finala EP na balvanih (M):

1. Nicolaj Užnik (AUT) - 2 vrhova 2coni 6 poskusov za dosego vrha, 6 poskusov za dosego cone
2. Sam Avezou (FRA) - 2 vrhova 2 coni 7, 4
3. Adam Ondra (ČEŠ) - 2 vrhova 2 coni 12, 10
4. Mejdi Schalck (FRA) - 1 vrh 3 cone 3, 6
5. Filip Schenk (ITA) - 1 vrh 2 coni 1, 10
6. Jernej Kruder (SLO) - brez vrha 2 coni 0, 6

Celjan se je uvrstil v svoj prvi finale na velikih tekmah v zadnjih dveh letih, šesto mesto pa je njegov drugi najboljši dosežek po zmagi na evropskem prvenstvu v balvanih 29. novembra 2020 v Moskvi, na katerega ga vežejo grenki spomini, saj je v Moskvi ostal brez olimpijske vstopnice za Tokio 2021.

Pred tem je na Kraljevem trgu v bavarski prestolnici naslov evropske prvakinje v težavnostnem plezanju osvojila Janja Garnbret, druga slovenska finalistka Mia Krampl je bila četrta.

Janja Garnbret EP 2022
Sportal Zdaj ima tudi naslov, ki ga še ni imela: Janja Garnbret je evropska prvakinja!

Jutri bodo v središču bavarske prestolnice na sporedu odločilne polfinalne in finalne preizkušnje v balvanih za ženske in težavnosti za moške.

Zamejski Slovenec Nicolai Užnik je postal evropski prvak na balvanih. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Zamejski Slovenec Nicolai Užnik je postal evropski prvak na balvanih. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V balvanih bodo nastopile Katja Debevec, Vita Lukan in Janja Garnbret ter v težavnosti za moške Milan Preskar, Domen Škofic in Luka Potočar.

Po nedeljskih finalih bosta znani tudi osmerici najboljših med ženskami in moškimi, ki se bosta 17. oziroma 18. avgusta pomerili za premierna evropska naslova v novi olimpijski disciplini, kombinaciji balvani-težavnost.