Četrtek, 6. 5. 2010, 18.08
9 let, 3 mesece
V okrnjeni konkurenci na očeh Slovenci

Prvi imeni že 45. Šalamunovega memoriala in šestega svetovnega pokala v gimnastiki bosta nedvomno slovenska telovadca Aljaž Pegan in Sašo Bertoncelj, ob njiju pa finski tekmovalec, evropski prvak na preskoku Tomi Tuuha. Ljubitelji gimnastike pa bodo lahko spremljali tudi nekatere nekdanje prvake in še kopico Slovencev in Slovenk. "V Mariboru bo tekmovalo štirinajst reprezentanc, le ena neevropska (Kanada, o.p.). Predstavilo se bo 60 telovadcev in telovadk," pravi predsednik organizacijskega odbora Miran Fišer, ki je ob tem poudaril, da je zadnji dve leti silno težko organizirati tekmovanje na tako visokem nivoju.
Čeprav gre za svetovni pokal ranga B znaša proračun okoli 200.000 evrov, ob tem pa je potrebno dodati še 50.000 švicarskih frankov za nagradni sklad (5000 za vsako orodje). "Čeprav je večina sponzorjev ostala, so se njihovi prispevki znižali. Kljub temu gre zahvala vsakemu posebej, ki nam pomaga. V tem letu smo uvedli stroge varčevalne ukrepe in delujemo z minimalnimi stroški," je še pred začetkom razložil Fišer.
Med petkom, 7. maja in nedeljo, 9. maja, bodo v dvorani Lukna tekmovali po standardnem vrstnem redu z začetkom v petkovih kvalifikacijah. V soboto (16.00) in nedeljo (14.20) pa s finali po orodjih. Slovenske barve bo skupno branilo 13 reprezentantov in reprezentantk, ki bodo tekmovali v konkurenci, ter trije izven konkurence. Med moškimi se bodo za najmanj finale borili: Aljaž Pegan, Sašo Bertoncelj, Rok Klavora, Žiga Britovšek, Gregor Saksida in Alen Dimec, izven konkurence pa bo nastopal še Andraž Lamut.
Pri ženskah pa je ekipa ob odsotnosti Saše Golob in Adele Šajn popolnoma pomlajena, vodja Andrej Mavrič pa računa na same finalne nastope Carmen Horvat, Fione Novak, Ivane Ravnikar in Teje Belak, ki bodo nastopile v konkurenci, izven pa Alenka Dolničar ter Tjaša Kysselef. "Ekipa je sestavljena tako, da ima možnost uvrstiti se v finale. Od vsake pričakujem dobro izvedbo in finale," pravi Mavrič. Vsi ljubitelji gimnastike bodo tako lahko na lastne oči videli najboljše slovenske tekmovalce in tekmovalke, ki bodo zagotovo navdušili. Za Gimnastično zvezo Slovenije je Šalamunov memorial tradicija in pa: "Priložnost, da se predstavijo naši tekmovalci slovenski publiki, hkrati pa lahko pokažemo, da v gimnastiki dobro delamo in si zaslužimo več pozornosti kot tudi končno izpolnitev obljub o športnem centru Pegan&Petkovšek," pa ni skrival zadovoljstva nad premiki v tej smeri tudi predsednik GZS Klemen Bedenik. Mesto ob Dravi torej vabi v tem koncu tedna, da vidite slovensko gimnastično preteklost in prihodnost.