Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
18. 10. 2009,
16.18

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 18. 10. 2009, 16.18

9 let, 3 mesece

Pegan peti na svetovnem prvenstvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenski telovadec Aljaž Pegan se je na svetovnem prvenstvu v gimnastiki v britanski prestolnici na drogu po slabšem seskoku zavihtel na peto mesto. Zlato na Kitajsko olimpijskemu prvaku.

Edini slovenski finalist na svetovnem prvenstvu v športni gimnastiki je odlično opravil s svojo sestavo na drogu, a ponesrečen seskok je "odnesel" preveč točk. Danes 35-letni Pegan se v svoji bogati športni karieri ponaša s kopico odličji z največjih tekmovanj, tako je bil kar trikrat svetovni podprvak, v Melbournu leta 2005 pa je stopil na sam vrh sveta.

Že takoj ko je Pegan po seskoku pristal na blazine, je vedel, koliko je ura. Vedel je, da ob tako izjemnih nastopih tekmecev tokrat ne bo dovolj za kolajno, kar se mu je poznalo tudi na izrazu. "Škoda, res škoda. Vaja je bila zelo dobra, nikjer nisem imel večjih težav, bila je precej tekoča in pri nobeni prvini, niti pri novi kombinaciji, s katero sem še povečal težavnost vaje, ni bilo bojazni, da je ne bi naredil. Škoda, da mi seskok ni uspel, niti ne vem, zakaj je prišlo do tega, morda sem bil tokrat proti koncu sestave nekoliko bolj utrujen kot sicer in tudi letel sem dlje od droga," je vtise iz Londona po nastopu strnil Aljaž Pegan.

"Generalno gledano, z nastopom na prvenstvu nisem zadovoljen. Zadovoljen sem, ker sem naredil tako lepo vajo, a ostaja grenak priokus. Resda sem imel precejšnje težave s hrbtom, ampak na te sem pozabil v istem trenutku, ko sem lahko spet normalno telovadil, brez bolečin. Res nisem zadovoljen - lažje bi tako uvrstitev 'požrl', če bi kje med vajo naredil kakšno napako, kot pa da sem vse super naredil, nato pa mi je kolajno odnesel neposrečen seskok. Škoda, saj mi je šel seskok letos zelo dobro 'od rok'. Očitno res nikoli ne veš, kje te doleti nesreča," je po nastopu razmišljal telovadec Trnovega, ki se bo zdaj do konca sezone udeležil še obeh tekem svetovnega pokala v Osijeku in Stuttgartu.

Romun ob vrnitvi izvrsten

Marian Dragulescu je postal rekorder po številu zmag na preskoku, saj jih je na SP nabral že štiri. Romun je blestel že v soboto, ko je na parterju prav tako osvojil še četrti naslov svetovnega prvaka v karieri.

Edini, ki bi lahko Dragulescuja spravil s prestola, je bil severnokorejski telovadec Ri Se Gwang. A ko je pri prvem skoku, izjemno zahtevnem poskusu še nadgrajenega dragulescuja (izhodiščna ocena 17,2) pristal na tleh, sta se Romuna (srebro si je okoli vratu obesil Flavius Koczij) lahko začela veseliti. Dragulescu je "dvojčka" (zlato tako na parterju kot preskoku) osvojil že na SP leta 2001 in 2006, nato pa se je po lanskih olimpijskih igrah v Pekingu "upokojil" zaradi kroničnih težav s poškodbo vratu in hrbta. A pozneje se je odločil, da gimnastiko preveč pogreša, tako da se je vrnil na tekmovališča in to v velikem slogu šampiona.

Finale na bradlji, ki je minil brez Mitje Petkovška, saj je slovenskemu šampionu prvič po SP leta 2001 v Gentu, kjer je bil deveti, ni uspelo uvrstiti v finale na prvenstvih, na katerih je nastopil, je dobil Kitajec Wang Guanyin (15,975 točke) pred rojakom Feng Zhejem (15,775). To je bila do takrat še peta zlata kolajna za Kitajsko na tem SP. Nizozemec Epke Zonderland, ki je eden redkih, ki na bradlji izvaja težko prvino E - pegana -, je finale končal na šestem mestu. Zanimivo je, da nihče izmed finalistov na bradlji sploh ni posegel po oceni preko 16 točk.

Kitajka Deng Linlin, olimpijska prvakinja z ekipo iz Pekinga, je bila dolgo časa nedosegljiva, saj je za izjemno predstavo prejela 15 točk. Prav zadnja je z izjemno težko sestavo nastopila Avstralka Lauren Mitchell, ki bi še lahko ogrozila zmago drobne Kitajke. A Mitchellova sestave ni izvedla povsem brez izvedbenih napak, prejela je 14,875 točke, kar je pomenilo, da je osvojila srebrno kolajno, prvo za Avstralijo na tem orodju. Ivana Hong na tretjem mestu je osvojila še četrto kolajno na tem prvenstvu za ameriške telovadke.

Na parterju, kjer je kolumbijska telovadka Jessica Gil Ortiz med sestavo grdo padla na glavo, tako da so tekmovanje za nekaj časa prekinili (k sreči je že znano, da ne gre za hujšo poškodbo), je za veliko veselje v dvorani O2 poskrbela domačinka Elizabeth Tweddle, ki je nastopila prva in na prvem mestu tudi ostala do konca finala na parterju (14,65). Svojo drugo srebrno kolajno tega prvenstva je osvojila Mitchellova (14,55), tretja pa je bila Kitajka Sui Lu (14,3).

Ne spreglejte