Četrtek, 3. 4. 2008, 18.59
8 let, 7 mesecev
Kasparov o šahu v vseh življenjskih porah
Čeprav se ne namerava več vrniti za šahovske deske, pa se je velemojster Gari Kasparov ob vnovičnem obisku Slovenije vnovič spomnil bogate kariere. "Na Bledu sem pred leti na šahovski olimpijadi nanizal nekaj odličnih iger. Morda mi je celo žal, da nisem nastopal zgolj v tem slovenskem kraju," je v šali dejal večkratni svetovni prvak, ki bo čez dober teden dopolnil 45 let. Tokratni obisk velikega šahovskega uma, ki je že z dvanajstimi leti šokiral sovjetsko mladinsko šahovsko smetano, deset let zatem pa kot najmlajši v zgodovini postal članski svetovni prvak, ni bil tekmovalne narave. Z njegovim predavanjem je namreč skupina Telekom Slovenije premierno priredila Dialoge, ki naj bi ob pomoči strokovnjakov z različnih področij postali tradicionalni, bržkone pa bodo potekali enkrat letno.
Kasparov je po uvodnih besedah Borisa Kutina, predsednika Evropske šahovske zveze, in slovenske velemojstrice Jane Krivec, ki je nato z gosti odigrala simultanko, v zanimivem in razgibanem predavanju spregovoril o šahu v dobesednem in tudi prenesenem pomenu besede. Nazorno je namreč prikazal, da se šahovske prvine pravzaprav pojavljajo na vseh življenjskih področjih, pod poseben drobnogled pa je vzel predvsem poslovni svet in politiko. Predvsem slednja mu v zadnjem obdobju krajša dneve, prazni zalogo živcev, a ga hkrati vseeno napaja z novo energijo. "V življenju imam veliko izzivov. Novih izzivov, ki niso neposredno povezani s šahovskimi polji. Bijem nov boj. Boj za demokratizacijo Rusije. To je boj za svobodo, nemara največji boj. Pripravljen sem mu nameniti vso energijo," je dejal avtor številnih knjig in publikacij ter v isti sapi dodal, da njegovi kremeljski tekmeci vztrajno spreminjajo pravila igre. A opozicijski vodja, ki v očeh mnogih pooseblja Drugo Rusijo, pravi, da ga to ne bo ustavilo. Navsezadnje je bil številnih političnih pritiskov deležen že med šahovsko kariero.
Citiral tudi Prešerna
V razgibanem, na trenutke duhovitem in s pravo mero čustvenosti nabitim predavanjem je Kasparov spregovoril tudi o prežetosti poslovnega življenja s šahovskimi potezami. Razglabljal je o strategiji, taktiki, intuiciji, procesih odločanja, predvidevanjih, znanju, volji, inovacijah, čustvih, objektivnosti in vselej iskal vzporednice s šahom. Ob tem se je na hitro sprehodil tudi skozi bogato kariero, se spomnil legendarnih dvobojev Karpov-Kasparov, v katerih je bilo možno čutiti močan političen pridih, pokojnega Bobbyja Fishcerja, mojstrskih potez Spasskega … V predavanje je vključil tudi kopico citatov, med katerimi se je znašel celo del Prešernove Zdravljice. Tudi sicer je v Bakuju rojeni šahist med predavanjem in v nadaljnjem pogovoru s predsednikom uprave Telekoma Slovenije Bojanom Dremljem pokazal veliko mero poznavanja slovenske družbe in aktualnih težav.
Večno vprašanje o šahu in športu
Ob pogovoru z udeleženci srečanja ugledni gost Telekomove družine ni mogel niti mimo večnega vprašanja o umeščenosti šaha v šport. "V številnih državah je to vprašanje povezano tudi z denarjem. Gre za denar iz loterijskega naslova, ki ga šahovska zveza ni deležna, če ni priznana za športno. Razumem osnovno poanto nasprotnikov vključevanja šaha v športno družino. Strinjam se tudi, da v šahu fizična moč ni pomembna. Res je. Kako pa je v golfu ali curlingu?! Menim, da lahko v šahu najdemo tako primesi športa kot tudi znanosti in umetnosti. A v prvi vrsti je šah boj. Zgodovinske knjige beležijo predvsem zmagovalce. Gre torej za dejavnost, ki vključuje elemente, potrebne za zanimive obračune in privlačnost. Zato sem prepričan, da je treba šahu nameniti pravo veljavo," je dejal Kasparov in se dotaknil še drugega vročega vprašanja. Zatrdil je, da ni nasprotnik dvobojem človeka in računalnika. Potrebna so le jasna pravila, ki upoštevajo specifičnosti obeh "tekmovalcev". "Stroj oziroma računalnik lahko zmoti le izpad električne energije. Na človeka vpliva marsikaj. Od vremena do stanja na borzi. Predvsem pa so dvoboji, ki trajajo več ur, utrujajoči. Pomembno je vprašanje, ali lahko človek na najvišji ravni svoje moči premaga računalnik. Če mu to vsaj enkrat uspe, mora biti 'dvoboja' konec. Sicer pa menim, da so lahko takšni obračuni zanimivi. Računalniška igra namreč vključuje 99 odstotkov izračunov in zgolj odstotek strategije. Pri človeku je obratno," je še dodal eden izmed največjih šahistov v zgodovini.