Jaka Peklaj Kawasaki Romain Febvre Cozar GasGas Jorge Prado Jeffrey Herlings KTM Jan Pancar Honda Tim Gajser Tim Gajser MXGP motokros

Sobota, 28. 9. 2024, 17.52

VN Kastilje - La Manče, kvalifikacijska vožnja

Slab start Gajserju še otežil boj za prvaka

Tim Gajser Cozar Honda | Starti so že vso sezono odločilni in tu Gajser največ izgublja v primerjavi s Pradom. | Foto Honda Racing/ShotbyBavo

Starti so že vso sezono odločilni in tu Gajser največ izgublja v primerjavi s Pradom.

Še en sončen in vroč dan v španski deželi Kastilja - La Manča. In vroč boj za naslov svetovnega prvaka. Po sobotni kvalifikacijski vožnji se je zaostanek Tima Gajserja za Jorgejem Pradom povečal na devet točk. Španec je bil prvi, slovenski as pa po slabem startu, kjer ga je zmedel Romain Febvre, tretji. Med njima je končal Jeffrey Herlings. Jan Pancar je po dobrem startu v drugem krogu napravil napako in bil zato samo 18.

Cozar Tim Gajser
Sportal Kot mali otroci! Mehaniki poskrbeli, da bo Gajser sproščen.

Jorge Prado | Foto: Guliverimage Jorge Prado Foto: Guliverimage Slovenija nima več le enega voznika v svetovnem vrhu, nov dokaz smo dobili že na treningu. Jan Pancar (TEM JP253 KTM) je odpeljal četrti najhitrejši čas. Pred njim so bili samo trije najboljši v skupnem seštevku letošnjega sezone, najhitrejši Jeffrey Herlings (KTM), drugi Tim Gajser (Honda) in tretji Jorge Prado (GasGas). Oči v Cozarju so sicer usmerjene predvsem na Tima in Jorgeja, ki bosta obračunala za svetovno lovoriko. Pred začetkom 20. dirkaškega konca tedna letos je imel Španec sedem točk prednosti pred Slovencem.

Prve točke na VN Kastilje - La Manče so se v soboto pozno popoldne delile na kvalifikacijski vožnji, za prvih deset od deset do ena. In še enkrat več se je izkazalo, kako pomemben je start, še posebej če ga dobi Prado. In ga je tudi v Cozarju. Domači navijači so kričali od navdušenja (v Španiji je tudi nekaj deset slovenskih navijačev). Nihče več ga ni ogrozil. Gajser je bil na startni rampi med Herlingsom in Pancarjem. Oba sta potegnila bolje od Tima, ki je bil po uvodnem krogu peti. Čeprav je vozil druge najhitrejše kroge, samo Jorge je bil hitrejši, se mu je uspelo prebiti samo do tretjega mesta. Jan je bil po uvodnem krogu sedmi, nato je storil napako, se znašel na tleh in nadaljeval iz začelja. Prehitevanja so bila zelo težka, ni našel pravega ritma in kvalifikacijsko vožnjo je končal na 18. mestu.

Gajser: Start sem malo zas...

Tim Gajser | Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Tim Gajser Foto: Honda Racing/ShotbyBavo "Zagotovo sem malo razočaran. Start sem malo zas... Febvre, dve mesti od mene, je malo prej krenil in sem se malo zmedel. Sem že spustil sklopko in sem nato zamudil celoten start. Potem sem moral priti iz ozadja, na progi pa ni bilo preprosto prehitevati, ni veliko linij. Uspelo mi je priti do tretjega mesta. Hitrost je bila dobra, a sta imela Prado in Herlings že nekaj prednosti, ko sem prišel na tretje mesto in nisem več mogel zmanjšati zaostanka. A jutri je nov dan, čakata nas še dve vožnji. Upam na dobra starta in dobri vožnji," je uro po kvalifikacijski vožnji povedal Gajser. Vmes je bil še na sestanku s člani ekipe. "Nič kaj tako posebnega ni na njem. Kakšen je bil motor, s kakšnimi nastavitvami bomo začeli na dirki. Kakšni so bili občutki na kvalifikacijski tekmi. Na ogrevanju bomo poskušali malo z nastavitvami na vzmetenju. Motor je bil sicer odličen."

O svetovnem prvaku bo najbrž odločeno šele po zadnji vožnji sezone, torej to nedeljo približno 15 minut do 18. ure. Start prve vožnje v MXGP bo ob 14.15, druge pa ob 17.10. Na voljo bo 50 točk, a je zdaj razlika med Pradom in Gajserjem devet točk. Zdi se, da lahko Špancu drugo zaporedno lovoriko vzame samo padec v vsaj eni od voženj.

Pancar: Upam, da bodo progo pripravili drugače

Jan Pancar | Foto: Matej Podgoršek Jan Pancar Foto: Matej Podgoršek Romain Febvre (Kawasaki) je torej na startu zmedel Gajserja, kaj pa Pancarja? "Tudi mene je malo zmotil, a sem se hitro osredotočil nazaj. In mi je vseeno uspel kar dober start. Nato sem padel in moral nadaljevati skoraj z zadnjega mesta. Moja napaka. Obe kolesi sta mi naenkrat zdrsnili. Nisem se mogel niti odzvati, sem že bil na tleh. Škoda, a se zgodi." Če je za kvalifikacije rampo izbiral kot četrti, jo bo v nedeljo kot 18. "Velika razlika, ampak na srečo je tukaj rampa taka, da se da startati tudi z zunanjih mest. Prado je iz sredine startal kot prvi. Se da dobro startati in se bom potrudil maksimalno."

Potrdil je Timove besede, da je bilo zelo težko prehitevati. "Tudi proga je bila zelo suha in se je kadilo. Bila je slaba vidljivost. Ena linija po skoraj celotni progi. In sem prehitel samo dva, kar je žalostno, ampak tako je bilo. Jutri je nov dan. Upam, da bodo progo pripravili drugače, da bo boljša za dirkanje."

Peklaj lahko osvoji točke, de Wolf pred lovoriko

Slovenec ta konec tedna dirka tudi v šibkejšem razredu MX2. Mladi Jaka Peklaj (Husqvarna) je kvalifikacijsko vožnjo v konkurenci 22 voznikov s krogom zaostanka končal na 16. mestu. V nedeljo, ko se točke delijo za prvih 20, ima tako priložnost za prve na svetovnem prvenstvu.

V MX2 se zdi boj za prvaka odločen. Kay de Wolf (Husqvarna) je imel pred zadnjo veliko nagrado letos 36 točk prednosti pred Lucasom Coenenom (Husqvarna), ki je na zadnjih dirkah sicer nekaj boljši. Mladi Belgijec je tudi dobil kvalifikacijsko vožnjo, a je bil Nizozemec tretji, kar pomeni, da ima še vedno dobro prednost (34 točk).

V MX2 v nedeljo dirkajo ob 13.15 in 16.10.