Petek, 4. 9. 2009, 20.09
8 let, 9 mesecev
Zlata pogača na tri dele
Nastopiti morajo le še na svetovnem atletskem finalu, ki bo potekal 12. in 13. septembra v grškem Solunu, in zlata pogača bo njihova. V tem primeru bo vsak prejel tretjino ''jackpota'' (333.333,33 USD).
Na atletskem mitingu v spomin na belgijskega zveznika Iva Van Damma si je skupno zmago prva pritekla Sanya Richards. Američanka se ni niti za trenutek pustila ogroziti in prepričljivo zmagala z najboljšim izidom sezone na svetu (48,83) ter se hkrati že štiridesetič v svoji karieri spustila pod mejo 50 sekund. Povsem se je približala tudi osebnemu rekordu (48,70), ki bo v boljših vremenskih razmerah, v Bruslju je bilo namreč zelo hladno, lahko ogrožen že v Solunu prihodnji konec tedna.
En skok za zmago in zlato
Jeleni Isinbajevi je tokrat za zmago zadoščal zgolj en skok. V prvem poizkusu je zmogla 470 centimetrov, višino, katero so sicer preskočile še tri tekmovalke, a na naslednji od njih ni bila nobena uspešna. Ruska nabiralka svetovnih rekordov je nato letvico pričakovano postavila na višino novega rekorda (507 cm), a je bila neuspešna. Aktualni svetovni rekord na višini 506 cm je postavila pred tednom dni na mitingu za zlato ligo v Zürichu.
Še največ dela v boju za zlato pogačo pa je imel etiopski tekač Kenenisa Bekele. V teku na 5000 metrov bi mu zmagoslavje skoraj preprečil rojak Imane Merga, ki je za njim zaostal zgolj 35 stotink. Bekele je ciljno črto prečkal v času 12:55,31. ''Zmagati vseh šest tekem je nekaj fantastičnega. Tokrat je šlo res na tesno. V zadnjem času sem veliko tekmoval, celo preveč,'' je po zmagi dejal dvakratni svetovni prvak iz Berlina.
Svetovni rekord Kenijcev
Na sporedu je bila tudi nekoliko neobičajna disciplina, moški štafetni tek 4 x 1500 metrov, v katerem so naskok na svetovni rekord napovedali kenijski tekači. V postavi William Biwott, Gideon Gathimba, Geoffrey Rono in Augustine Choge jim je s časom 14:36,23 to tudi uspelo, popravili pa so najstarejši uradni svetovni rekord, ki ga beleži mednarodna atletska zveza IAAF. Prejšnji rekord so si lastili Nemci, ki so 17. avgusta 1977 v Kölnu tekli 14:38,8.
Svetovni rekord je napovedovala v teku na 2000 metrov tudi osmoljenka letošnjega svetovnega prvenstva Gilete Burka, ki pa v deževnem in hladnem Bruslju ni bila uspešna. Kljub vsemu je dokazal, da je odlično pripravljena, saj je z rezultatom 5:30,19 postavila najboljši izid sezone na svetu, krepko pa je na drugem mestu prehitela Kenijko Vivian Cheruiyot, svetovno prvekinjo v teku na 5000 metrov. V tem teku je bila za narekovanje tempa zadolžena Slovenka Sonja Roman.
Na mitingu je nastopil še en slovenski predstavnik. V teku na 3000 metrov z zaprekami je tekel Boštjan Buč, ki pa je s časom 8:46,18 končal na zadnjem, 15. mestu. Zmagal je Kenijec Paul Kipsiele Koech (8:04,05).
Bolt ponovno hiter
Eden vrhuncev je bil ponovno nastop jamajškega superzvezdnika Usaina Bolta v teku na 200 metrov. Slednji je v brezvetrju tekel 19,57, kar je četrti najboljši izid vseh časov. Hitreje je dvakrat tekel sam, enkrat pa legendarni Američan Michael Johnson. V teku na 100 metrov je obračun s Tysonom Gayjem zlahka dobil Jamajčan Asafa Powell, ki je kljub rahlemu vetru v prsi dosegel odličen razultat, 9,90. Gay, ki se po sezoni odpravlja na operacijo, je zaostal deset stotink sekunde. Med dekleti je bila na isti razdalji najhitrejša Carmelita Jeter (10,88). V skoku v višino je novo zmago dosegla Blanka Vlašić, ki je že na enainosemdeseti tekmi preskočila mejo dveh metrov.
Z mitingom v Bruslju se zlata liga po dvanajstih letih poslavlja, v letu 2010 pa jo bo nadomestila diamantna liga, ki bo sestavljena iz 14 mitingov širom sveta. Začela se bo 14. maja v Dohi, končala pa 27. avgusta v Bruslju.