Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
8. 7. 2012,
22.04

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 8. 7. 2012, 22.04

9 let

Šutejeva in Ratejeva suvereni, Osovnikar poražen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Drugi dan atletskega prvenstva Slovenije v Kopru je bila večina tistih, ki so lovili olimpijske norme, daleč od ciljev, največ pa je pokazala Tina Šutej (Mass). V skoku ob palici je zmagala s 440 cm.

Martina Ratej (Kladivar) je bila nezadovoljna kljub zmagi v metu kopja, saj je ostala pri 58,74 m.

V skoku v daljino je zmagala Nina Kokot (Velenje, 6,22 m) pred Snežano Rodić (Mass, 6,11 m), ki je bila druga tudi v soboto v troskoku. Nina Kolarič (Ptuj) je bila v svojem prvem nastopu v sezoni, v kateri so jo zaustavile poškodbe, tretja za DP; v zadnji seriji skoka v daljino je skočila 6,02 m in bila absolutno četrta.

Na 200 m sta naslova osvojila Sabina Veit (Štajerska, 24,00) in Jan Žumer (Mass, 21,15), vendar sta krepko zaostala za normo za OI (23,30 oziroma 20,65). Na 800 m je Sonja Roman, sicer potnica na OI na 1500 m, dva dni po tekmi v Stockholmu naslov osvojila z 2:07,11. Na 3000 m zapreke je Boštjan Buč (Velenje), ki je moral tako kot Kolaričeva potrjevati olimpijsko normo, slavil z 9:06,77. Rožle Prezelj (Kranj) je v skoku v višino skakal v dolgo pozabljeni koračni tehniki in s 'škarijcami' naslov osvojil z 2,05 m.

Na 400 m ovire je prepričljivo zmagal Marko Macuh (Postojna, 52,11), ki je bil praktično brez konkurence, ker se je Američan s slovenskim državljanstvom Brent LaRue odločil, da na nizkih ovirah ne bo nastopil na DP, na 400 m v soboto pa je v nastopu, ki ga je vzel kot trening, dosegel 20. izid. Prav tako ni bilo na DP Primoža Kozmusa, ki bo v Londonu branil olimpijski naslov v metu kladiva. Sprva je načrtoval v soboto nastop na mitingu v Madridu, vendar se je zaradi slabše forme, ki jo kaže v tem času na treningih v Nymburku na Češkem, odločil, da do OI ne bo več tekmoval. V njegovi odsotnosti je v metu kladiva naslov osvojil Nejc Pleško (62,10 m), ki je v absolutni konkurenci zaostal za Hrvatom Mirkom Mičudo (68,25 m).

Šutejeva je bil prvič neuspešna šele na višini 4,55 m. "Rezultat je boljši, kot je bil na EP v Helsinkih, zato je tudi razpoloženje boljše. Moje palice so iz Finske prišle šele v petek, zato nisem mogla skakati z daljšega zaleta. Mogoče bi z nekaj več treninga skočila še eno višino višje. Sem zadovoljna in z lepimi obeti gledam na OI. Sedaj se bom posvetila izvedbi skokov in psihični pripravi," je bila Šutejeva ena izmed redkih zelo zadovoljnih olimpijcev na nedeljski tekmi.

Ratejeva je še v sredo v Novem mestu vrgla prek 60 m, tokrat pa ji to ponovno ni uspelo. "V Novem mestu sem se veliko bolje počutila kot tu. Zadnjega izmeta ne delam pravilno, preveč se sesedem. Upam, da bom to popravila. To je sicer majhna napaka, vendar veliko pomeni in me spremlja že vse leto. Do OI imam še tri tedne časa. Če jo bom popravila, potem bom metala krepko čez 60 m," je dejala Ratejeva.

Najbolj nenavaden je bil potek tekme v skoku v višino. "Blazine so bile štiri cm pod najnižjo dovoljeno mejo. Ponavadi so visoke 70, 80 cm, tu pa so bile le 46 cm. Nisem želel tvegati poškodbe, poleg tega pa so si morali nekateri zaradi prahu izpirati oči. Mislim, da je bilo to podcenjevanje tekmovalcev. Škoda, lahko bi dosegel dober izid. Med škarijcami in flopom je 20 do 30 cm razlike. Skočil sem le toliko, da sem ohranil naslov prvaka," pa je nenavadno odločitev pojasnil Prezelj.

Veitova je zaradi poškodbe gležnja odpovedala nastop na EP v Helsinkih. "Ortopedi so dejali, da bo rehabilitacija trajala tri tedne, v 10 dneh pa je Khalid Nasif poškodbo pozdravil. Tudi psihično sem preveč utrujena, da bi lahko tekla normo. Škoda dveh stotink, ki sta mi zmanjkali na atletskem pokalu," je povedala Veitova.

Olimpijski komite Slovenije se je odločil, da mora Kolaričeva na DP potrditi normo za OI, čeprav ima normo B z OI (6,65 m), od katere pa je bila v Kopru zelo oddaljena; skupno je bila četrta, tudi za Hrvatovo Mirjano Gagić (6,06 m). Atletska zveza Slovenije (AZS) se je vseeno odločila, da bo za olimpijske igre OKS po besedah predsednika zveze Petra Kukovice predlagala tako Buča kot Kolaričevo, saj je, kot je dejal Kukovica, OKS spremenil prvotno določene kriterije za nastop na OI. "Za odločitev sem izvedela iz medijev. Tako sem na DP nastopila na silo, ker se mi terapije končajo prihodnji teden. Upam, da to ne bo pustilo kakšnih posledic. Sicer pa, če ne bom sposobna dobro skakati, bom tudi sama sporočila, da na OI ne potujem," je v solzah povedala Kolaričeva.

Tako kot Kolaričeva je moral tudi Buč potrditi izid na DP. "Od prijatelja Tomaža Pliberška sem to izvedel. Toda čas ni bil definiran. Vračal sem se s priprav v Keniji na 2500 do 3000 m nadmorske višine, sedaj pa sem prišel sem in moral dva dni po vrniti v povsem drugačnih pogojih nekaj pokazati. Trener Mosesa Kiptanuija je potrdil, da sem opravil izvrstne treninge. Tako priznanje mi veliko pomeni. OKS pa nima nobenega strokovnjaka na tem področju," je menil Buč, ki je imel v karieri nekaj vzponov, pa tudi precej nenavadnih odločitev.

Ne spreglejte