Petek, 11. 11. 2011, 17.21
7 let, 2 meseca
Serijski morilci ali junaki našega časa
Tako meni dr. Karmen Šterk, ki je v knjigi Serijski morilec: normalen psihopat patološke matere osvetlila fenomen skozi prizmo sociologije in antropologije. Kot navaja avtorica, je termin serijski morilec rezerviran za tiste posameznike, ki morijo v civilnem kontekstu, kar v novinarskem diskurzu pomeni "nedolžne žrtve", pri umorih pa gre za popolno odsotnost političnega motiva. Serijski umor je najpogosteje opredeljen kot umor vsaj treh ljudi v časovnem razponu, ki je daljši od 30 dni, med posameznimi umori pa je obdobje pomiritve. Naš kazenski zakonik sicer ne pozna izraza serijski morilec ali serijski umor, določa pa, da lahko storilec umor stori na grozovit ali zahrbten način; iz koristoljubja, zato, da bi storil ali prikril kakšno drugo kaznivo dejanje, iz brezobzirnega maščevanja ali iz kakšnih drugih nizkotnih nagibov, kar se po veljavnem kazenskem zakoniku lahko kaznuje tudi z dosmrtnim zaporom.
Video skupine Trobecove krušne peći: Pravi poklon za svakoga http://www.youtube.com/watch?v=IKgV3mA-akg
V primer Trobec se je, na primer, poglobil razvpiti filozof Slavoj Žižek in ugotovil, da gre pravzaprav za tipičnega Slovenca, ki se je kot osebnost izoblikoval pod socializacijsko težo cankarjanskega kompleksa matere. Svetlana Makarovič je Trobcu spesnila balado, o "bejbah", ki gorijo za Metoda, prepevata Slon in Sadež, zagrebški postpunkerji pa so svoj bend v osemdesetih poimenovali Trobecove krušne peći. Kot je znano, je v najbolj znani slovenski peči konec sedemdesetih končalo najmanj pet žensk, starih od 18 do 52 let, ki jih je Trobec med spolnim odnosom zadavil, polil z bencinom in zažgal.
V 45 strani dolgo pritožbo na odločitev sodišča je Klep leta 1980 med drugim zapisal: "16. novembra letos je največji francoski živeči filozof Luis Althusser zadavil svojo ženo, s katero se je sicer odlično razumel. Blagor njemu, ker ga niso mučili z elektrošoki, je lahko vse priznal." Leta 1974, ko je bil Trobec prvič obsojen zaradi poskusa goljufije, so ga namreč zaradi nevrotične reakcije, značilne za zaporniške razmere, zdravili z elektrošoki. Po lastnih besedah mu je takrat "počil film".
Višji sodniki so Trobcu kazen zmanjšali na 20 let, med njenim prestajanjem pa je dvakrat poskušal ubiti sojetnika, za kar je bil obsojen na dodatnih 15 let. Kar nekaj medijskega prahu je dvignil, ko je zažgal jetniško celico, v zaporu pa je varil tudi alkoholni zvarek, ki ga je poimenoval "mušica". Svoboden bi postal leta 2015, vendar se je 30. maja 2006 na Dobu obesil. Obolel za rakom na prostati, dva meseca po tem, ko mu je umrla mati. Nanjo je bil Trobec še posebej navezan. Tudi ona je med sojenjem povedala, da je bil on njen najljubši otrok, "ker je bil vedno tako bolehen in osamljen". Do svoje smrti je bil Trobec v zaporu 27 let, kar je slovenski rekord. Pokopan je v anonimnem grobu na pokopališču v Šentrupertu.
Za dve tretjini serijskih morilcev naj bi sicer veljala t. i. McDonaldova triada: močenje postelje, mučenje živali in podtikanje požarov. Kot piše Šterkova, gre pri vseh komponentah za trenutek nadzora, s čimer se kompenzira pomanjkanje tega v otroštvu. Zlasti kriminološki vpogledi v fenomen serijskega morilca iščejo in dokazujejo etiološke dejavnike, skupne serijskim morilcem, učinkovite formule pa ni iznašel še nihče. Kot opozarja Šterkova, se biografije serijskih morilcev vedno pišejo za nazaj, selektivno, skozi prizmo razkosanih žrtev. "Na ta način otroške igre skrivalnic ni težko interpretirati kot zgodnje zalezovanje sošolk, zanimanja za biologijo pa kot morbidno fascinacijo z mrtvimi živalmi. "
Za prvi Plutov umor sovaščanke Marjance Matjašič februarja 1990 izvedenec Jože Lokar sklene, "da je šlo za impulzivni agresivnostni preboj, v katerem je uničil in izmaličil vzrok in pričo svojega neuspelega poskusa, da bi se s spolnim odnosom uresničil kot moški". Po mnenju Šterkove je verjetna hipoteza, da je šlo pri Plutu za t. i. pikirizem: doseganje spolne zadovoljitve z zbadanjem, prebadanjem in rezanjem človeškega telesa.
Ko se je po dogodkih v Srbiji znova znašel v Sloveniji, ga je policija aretirala na podlagi tiralice za rop pošte v Polhovem Gradcu, po osmih mesecih v preiskovalnem zaporu pa so ga izpustili, čeprav so iz Srbije prihajala poročila, da naj bi ga iskali zaradi umora Djosićeve. Končno je februarja 2006 na Dolgem Brdu pri Jančah ponoči vdrl v hišo Mirka Ulčarja in njegove žene Ljubice ter ju pričakal s sekiro in nožem.
Oktobra 2006 je bil spoznan za krivega umora Ljubice Ulčar in poskusa umora Mirka Ulčarja, za kar je bil obsojen na takrat najvišjo mogočo kazen, 30 let zapora. Vzporedno s sojenjem v Sloveniji so Plutu za umor Djosićeve v odsotnosti sodili tudi v Srbiji. Sodišče v Nišu ga je 26. aprila 2007 obsodilo na 40 let zaporne kazni, v noči na 28. april pa je Plut v priporu zaužil mešanico zdravil in si sodil sam. Še prej je v poslovilnem pismu izpovedal svojo ljubezen prijateljici Nataši.