Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 5. 2014,
15.27

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

referenčne ambulante

Četrtek, 8. 5. 2014, 15.27

5 let, 2 meseca

Evropska zdravnica leta, ki ji je uspelo razbremeniti družinske zdravnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Naziv evropska zdravnica leta je družinska zdravnica in strokovna direktorica Zdravstvenega doma Ljubljana Antonija Poplas Susič prejela zlasti zaradi uvedbe referenčnih ambulant družinske medicine.

Tako je prepričana predsednica Združenja zdravnikov družinske medicine Danica Rotar Pavlič. Dodala je, da je Svetovna zdravstvena organizacija letos poudarila, da je treba krepiti interdisciplinarno sodelovanje, saj se s tem lahko pomembno zmanjšajo stroški v zdravstvu. "Pri nas takšno sodelovanje zelo šepa tako po vertikalni kot tudi horizontalni ravni. Antoniji Poplas Susič pa je s projektom referenčnih ambulant uspelo doseči tovrstno sodelovanje. S tem so se začele ambulante družinske medicine tudi deloma razbremenjevati, saj so diplomirane sestre prevzele skrb za določene kronične bolnike in preventivo."

Z imenovanjem se je Poplas Susičeva uvrstila tudi v izbor za svetovnega zdravnika leta Omenjeno nagrado sicer podeljuje Evropsko združenje zdravnikov družinske medicine Wonca. S tem imenovanjem se je Poplas Susičeva uvrstila tudi v izbor za svetovnega zdravnika leta, ki ga bodo čez dve leti razglasili na konferenci svetovnega združenja zdravnikov družinske medicine v Riu de Janeiru v Braziliji.

Kandidate predlagajo nacionalna združenja, izbere pa jih mednarodna komisija omenjenega evropskega združenja, in sicer na podlagi številnih kriterijev, tako človeških, strokovnih kot tudi raziskovalno-akademskih. Nagrado skratka prejmejo tisti zdravniki, ki so pustili pomemben pečat tako pri zdravljenju ljudi oziroma njihovi zdravstveni oskrbi kot tudi v stroki. In projekt referenčnih ambulant družinske medicine zagotovo ustreza vrsti teh kriterijev.

"Znotraj stroke, torej zdravniki družinske medicine, smo potrebovali kar od dve do tri leta, da smo dorekli vsebino. Treba je bilo definirati področje in ga razdelati tako, da smo lahko videli, kje lahko z omenjenimi ambulantami pridobimo. Prav tako je bilo treba definirati cilje, nosilce, ključne partnerje itd. S tem je veliko dela," nam je pojasnila Poplas Susičeva.

Ob tem je poudarila, da je uspeh tega projekta timsko delo velikega števila ljudi. "Zlasti pomembno pa je, da smo se držali ciljev, ki smo si jih zastavili, kakor tudi dejstvo, da je bila stroka zelo enovita in vsebinsko enotna. To je pravzaprav nagrada slovenski družinski medicini."

Leta 2011 je začelo delovati 67 referenčnih ambulant, danes jih je že 352 Po njenih besedah so najprej mislili, da bodo za začetek oblikovali le okoli 40 takšnih ambulant in preizkusili, kako se bo njihovo delovanje izkazalo v praksi. "Ko pa smo januarja 2011 zdravnikom predstavili projekt, se jih je od 127, kolikor se jih je udeležilo te predstavitve, kar 117 odločilo, da to želijo imeti."

Prvega aprila leta 2011 je tako začelo delovati 67 referenčnih ambulant, danes pa jih je že 352. V njih je trenutno registriranih približno 660 odraslih Slovenk in Slovencev, kar je več kot četrtina populacije. Do konca leta naj bi se odprlo še 82 novih referenčnih ambulant. "Začetni načrt je bil, da se vsako leto odpre 164 tovrstnih ambulant, tako da bi bila do leta 2017 z njimi pokrita vsa Slovenija. Toda zaradi ekonomskih razlogov je številka vsako leto na novo določena," je pojasnila Poplas Susičeva.

Kot je dejala, ekonomski stroški na referenčno ambulanto, kjer se izvaja veliko laboratorijskih raziskav, pri čemer je treba upoštevati tudi plačo diplomirane medicinske sestre, znašajo od 40 do 42 tisoč evrov na leto. "Ob tem naj poudarim, da upam, da bodo slovenske oblasti vendarle prepoznale, kam je treba vlagati, da se zdravstvo razbremeni. In referenčne ambulante so eden izmed takšnih primerov."

Kaj pravzaprav je referenčna ambulanta? Referenčna ambulanta je naziv za ambulanto družinske medicine z razširjenim timom zdravstvenega osebja. Zdravniku in srednji medicinski sestri se je pridružila še diplomirana medicinska sestra, zato se je spremenilo ime, torej ni več splošna, temveč referenčna ambulanta.

V referenčnih ambulantah po besedah Poplas Susičeve sodeluje veliko strokovnjakov z različnih področij, tako znotraj zdravstvene stroke kot tudi zunaj nje, na primer iz nevladnih organizacij, kot je društvo sladkornih bolnikov ali društvo za osteoporozo.

"Diplomirana medicinska sestra ima dve vrsti dela, izrazito določeno vso preventivo in spremljanje parametrov določenih kroničnih bolezni pri urejenih bolnikih. To pravzaprav pomeni pisanje receptov za eno leto, enkrat na leto pa mora pri bolnikih, ki se sicer čutijo zdrave, preveriti, ali imajo res urejen pritisk, lipide, sladkor itd. Če od tega odstopajo, jih napoti k zdravniku, da ta pogleda, ali je morda treba prilagoditi terapijo ali je potrebno kaj drugega."

Bolniki so referenčne ambulante sprejeli za svoje Tudi po njenem prepričanju referenčne ambulante pomenijo veliko razbremenitev zdravnikov. "Sama imam tovrstno ambulanto od junija 2012. Z njo mi dnevna frekvenca stikov z bolniki v povprečju pade z okoli 45 na približno 30."

Prav tako je poudarila, da so bolniki referenčne ambulante povsem sprejeli. Dogaja se celo, da kakšen sicer urejen bolnik, ki se mu na primer nekoliko poruši krvni tlak in ga diplomirana medicinska sestra napoti k zdravniku, takoj vpraša, kdaj se bo lahko vrnil k sestri.

Ne spreglejte