TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 10. 2010,
8.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 10. 2010, 8.30

8 let, 8 mesecev

Sever: Slogan Velenje, mesto priložnosti, je že več let samo lep slogan, brez realnih podlag

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Franc Sever, velenjski kandidat za župana, prihaja iz vrst Slovenske demokratske stranke.

Kot je zapisal v svojem programu, prinaša spremembe: »Po 16 letih SD na oblasti so spremembe preprosto politična higiena, ki odpravlja usedline na vse področjih. Zlasti usedline, kot so osebne interesne povezave in navezave, ki so se zajedle v vse pore občine.«

Vaš moto je Zmoremo več, prinašamo spremembe. Kakšne spremembe se obetajo Velenjčanom in Velenju, če vas izvolijo? Prijazna občinska uprava, ki bo v službi občanov in ne kakšne politične stranke, kot je razvidno zdaj, ko na listi SD kandidira kar šest uslužbenk in uslužbencev občinske uprave. To je sicer zakonito, ni pa na političnem nivoju razvite družbe.

Napovedujete zmanjšanje števila zaposlenih na Komunali in v občinski upravi. Uvedli bomo način, da ne bomo za vsakega, ki se upokoji, na novo zaposlili več oseb, ampak le toliko, kot je res potrebno, saj se med službenim časom ne bodo več delale strankarske zadeve, kar je za nekatere zdaj normalno.

Vaša obljuba je tudi izgradnja mestne tržnice, ki jo Velenjčani res potrebujejo. Zanima me, kaj menite o »umestitvi« Mercatorjevega centra v samo središče Velenja. Mestna tržnica je za Velenje nujno potrebna, in sicer na primerni lokaciji, kjer se bo tudi vedel lastninski delež morebitnih vlagateljev.

Osebno in svetniška skupina SDS smo bili tudi proti izgradnji avtobusne postaje v samem mestu. Ker je bila večina v mestnem svetu interesna in ne projektna, žal ni bilo mogoče ničesar narediti pri obeh projektih. Vedno sem in bom podpiral podjetniške želje, ker sem tudi sam podjetnik. A želje je treba upoštevati le na osnovi vnaprej določenih prostorskih aktov, ne pa, da se spreminjajo na željo investitorjev. Gradnje takšnih objektov bi morale biti skoncentrirane na določenih področjih ob robu mesta, mesto pa bi morali pustiti bolj neokrnjeno za naslednje rodove. V takšnih objektih bi lahko potem, ko ne bodo trgovine tako cvetele, zagotovili prostore za podjetniško dejavnost. To pa zdaj žal ne bo mogoče.

Kako se je občinski SDS odzval na težave in agonijo Vegradovih delavcev? Kaj lahko obljubite njim? Zelo zanimivo je bilo slišati, ko je sedanji župan izjavil, da bi morala biti direktorica že zaprta, a je pozabil povedati, da je tehnični direktor član njegove stranke in je bil tudi v mestnem svetu. Kot da tehnični direktor ni vedel, kaj se dogaja na Vegradu in sta z županom celo sodelovala pri oddaji del za Vilo Bianco. V SDS smo bili pripravljeni sofinancirati dobrodelno prireditev, ki je bila predvidena v Vinski Gori. Zakaj prireditve ni bilo, ne vem. Zbiramo pa podatke, da ugotovimo, kakšne težave imajo ti ljudje in jim bomo pomagali po volitvah, ker bi drugače presegli dovoljena sredstva za volilno propagando.

Obljub nikoli ne dajem, če vnaprej vem, da jih ni mogoče uresničiti. Bomo pa pripravili predloge in jih obravnavali na mestnem svetu, da bodo vsi seznanjeni, koliko in zakaj se bodo porabila določena sredstva, če se problem ne bo rešil prej v zadovoljstvo občanov. Drugi kategoriji delavcev, ki niso naši državljani, pa bomo zagotovili možnost vrnitve domov, če bodo izkazali interes. Sem zagovornik reševanja od primera do primera in brez kakšnih posrednikov.

Se vam zdi, da je Velenje še vedno mesto priložnosti? Očitki gredo v smer, da je to mesto izgubljenih priložnosti. Velenje je in bo mesto priložnosti za določeno skupino, ki je blizu vladajočih, če se volivci na volitvah ne bodo odločili za spremembe, ki so nujne. Drugače je pa to že več let samo lep slogan, brez realnih podlag.

Ali držijo informacije, da naj bi bila občina zelo zadolžena? V zadnjih štirih letih naj bi bil dolg podvojen in naj bi bil že 30-odstoten. Da je občina zelo zadolžena, je res. Bojim se, da je ta odstotek večji, saj v ta dolg verjetno ni vštet dolg komunalnega podjetja in razna poroštva občine.

Minister Vlačič je med obiskom Velenja konec septembra napovedal, da je začetek gradnje hitre ceste od Šentruperta do Velenja predviden za leto 2013. Dobra infrastruktura je za napredek občine in obstoj gospodarstva nujno potrebna. Zakaj si občina ni izborila, da bi bil ta del ceste narejen prej? Strinjam se z vami, da bi si lahko občina to izborila že veliko prej, če bi bil župan gospodarstvenik in bi sledil potrebam za gospodarski razvoj. Tako je še leta 2000 javno govoril, da dokler je on župan, ne razmišlja o obvoznici. Osebno sem že leta 1994 v skupščini zahteval, da si je treba izboriti sodobno cesto do avtoceste. Žal sem bil takrat še osamljen. Seveda so bili enakega mnenja tudi sedanji župan in poslanec in stranke, ki so bile v koaliciji, saj do leta 2004 v DZ o tem problemu niso razpravljali.

Koliko občanov po vaših podatkih še nima urejenih stanovanjskih razmer oziroma koliko je prosilcev za neprofitna stanovanja? Podatke je nehvaležno navajati, saj določeni obupajo, ker delitev ni dovolj pregledna. V Velenju je še vedno potreba po stanovanjih, čeprav se jih skoraj vsako leto nekaj reši. Mislim, da je prosilcev med dvesto in tristo.

Kaj pa zaposlovanje mladih? Kaj jim lahko kot morebitni novi župan obljubite, da bodo v Velenju tudi ostali? Kot župan jim zaposlitve ne mislim in ne morem obljubiti, ker želim birokracijo krepko zmanjšati na minimum v okviru potrebnega za delovanje lokalne skupnosti. To je mogoče doseči tako, da delajo vsi, ki so zaposleni, in ne da jih je nekaj samo zaposlenih.

Z zmanjšanjem komunalnega prispevka in drugih dobrin, ki so v pristojnosti občine, bomo zagotovili možnost za samozaposlitev tudi investitorjev, ki bi odprli kakšen obrat v dolini. Največ je treba narediti na tretjem gospodarskem stebru, to je turizem. Tam bodo tudi dane določene možnosti. Bi lahko občina prispevala k razširitvi zdravstvene dejavnosti tako, da bi v Velenju dobili bolnišnico? Ljudje imajo pripombe na račun tega, da se morajo za »vsako figo« peljati v Celje ali Slovenj Gradec. In v nujnih primerih je vožnja po cesti do Slovenj Gradca ali Celja res mučna.

Mislim, da o tem ni mogoče razmišljati v kratkem času, mora pa biti izziv. Za določene primere bi se lahko uredilo v Topolšici.

Spomenik Tita je preživel tako dobre kot slabe čase. Se pojavljajo kakšne ideje o odstranitvi ali Velenje ostaja še naprej Titovo? Mene osebno spomenik ne moti, saj ga lahko vsak gleda s svojega zornega kota – določeni kot dobro delo nekega kiparja, drugi z nostalgijo in tretji v opomin, če imajo slabe izkušnje iz tistih časov. Res pa bo treba v Velenju v bližnji prihodnosti razmišljati o spominskem parku, kjer bi primerno združili vse te kipe in drugo, če bi omenjeni prostor namenili nečemu, kar bi mesto potrebovalo.

Ne spreglejte