Četrtek, 11. 11. 2010, 18.21
8 let, 9 mesecev
Rak pljuč med najpogostejšimi oblikami raka
Ozaveščenost, prenehanje kajenja, zgodnje odkrivanje bolezni ter celovita oskrba in informiranost bolnikov so ključni v boju proti bolezni, menijo partnerji v akciji Ne zasenči svoje usode.
V Sloveniji letno za rakom pljuč zboli več kot 1200 ljudi, prek 1100 jih letno zaradi te bolezni umre. Zadnjih pet let rak pljuč med moškimi ne narašča več, pri ženskah pa je še vedno v strmem porastu. Pri velikem deležu bolnikov je rak pljuč posledica kajenja, zbolevajo pa tudi nekadilci, navajajo.
Tumorji pljuč v začetnem stadiju običajno ne povzročajo težav, prvi znaki bolezni so neznačilni in zelo raznoliki in bolniki velikokrat pridejo k zdravniku šele, ko je bolezen že napredovala. Zaradi neznačilnih znakov običajno odkrijemo bolezen v napredovali fazi.
Prav zato bi morali biti predvsem kadilci, ljudje, ki se z rakotvorni snovmi srečujejo v delovnem in bivalnem okolju in tisti, ki so rakom pljuč dedno obremenjeni, na zgodnje znake bolezni toliko bolj pozorni in se pravočasno pogovoriti s svojim zdravnikom, opozarjajo.
Samo Pitamic iz civilne pobude Na-Vdih je predstavil raziskavo v izvedbi svetovnega združenja za boj proti raku pljuč, v kateri je sodelovalo tudi 1000 naključno izbranih Slovencev in ki je pokazala, da smo tudi na tem področju v Sloveniji manj strpni od večine prebivalstva sodelujočih držav.