Sreda, 15. 10. 2014, 11.12
8 let, 11 mesecev
Zakaj Francozi bežijo iz Francije

Francija je bila dolga desetletja dežela priseljevanja. Vanjo so se med drugim priseljevali Italijani, Španci, Portugalci in zlasti Arabci iz Magreba. V deželo galskih petelinov so se, zlasti po prvi svetovni vojni, priseljevali tudi Slovenci – po podatkih spletne strani slovenskega veleposlaništva v Franciji jih tam živi okoli 20 tisoč.
Kot na spletni strani centra za politične študije CapX piše Sorman, krizo za zdaj manj občutijo družine srednjega razreda, ki so od svojih prednikov podedovale kapital in pogosto tudi hišo na podeželju.
Tako se je zgodilo, da prvič v francoski zgodovini na milijone mladih, med njimi tudi veliko podjetnikov, odhaja v tujino, da tam začnejo novo življenje in nov posel. Po nekaterih ocenah zunaj Francije živi okoli tri milijone Francozov. Najbolj priljubljene destinacije so: Velika Britanija, ZDA, Kanada in Kitajska.
V Londonu (nekateri mu ironično pravijo tudi Severni Pariz) je po podatkih francoskega konzulata registriranih 120 tisoč Francozov, po nekaterih ocenah pa v Veliki Britaniji živi od 300 tisoč do 400 tisoč francoskih državljanov, od tega največ v britanski prestolnici.
Zaposlovanje mladih je bila ena od predvolilnih tem zdajšnjega francoskega predsednika Hollanda. Ta je pred volitvami leta 2012 obljubljal, da bodo mladi nova delovna mesta dobili v javnem sektorju. Te obljube ni uresničil, mladi Francozi še vedno odhajajo s trebuhom za kruhom.
Njen primer je postal znan, ko so lani vprašanje o Catherine postavili Hollandu v intervjuju za spletno televizijo M6, piše časopis The New York Times. "Kaj bi odgovorili mlademu Francozi ali Francozinji, ki ne more najti službe in zaradi tega obupuje?" ga je vprašal novinar.
Hollandov odgovor je bil zelo splošen in brez prave rešitve: "Mladeniču ali mladenki bi odgovoril, da je Francija njihova domovina in da jih ima domovina rada. Moja dolžnost je reči temu mlademu dekletu, da je Francija dežela, kjer vam mora uspeti."