Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 2. 2009,
7.09

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 2. 2009, 7.09

8 let, 9 mesecev

Vzporedne volitve v Izraelu kažejo tesno vodstvo Kadime

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Stranka Kadima zunanje ministrice Cipi Livni je zmagovalka parlamentarnih volitev v Izraelu, vendar le za las pred stranko Likud Benjamina Netanjahuja.

Slednje kažejo vzporedne volitve. Na tretje mesto se je uvrstila skrajno desna stranka Izrael Bejtenu, laburistična stranka pa naj bi dosegla najslabši rezultat v zgodovini.

Volilna udeležba nekoliko višja glede na zadnje volitve leta 2006 Kadima naj bi glede na projekcije dveh izraelskih televizij osvojila med 28 in 30 sedežev v 120-članskem knesetu, Likud pa med 26 do 28. Na tretje mesto se je uvrstila stranka Izrael Bejtenu Avigdorja Liebermana, ki ji projekcije napovedujejo 14 sedežev, sledijo pa laburisti Ehuda Baraka.

Volišča so se zaprla ob 21. uri po srednjeevropskem času, do 20. ure pa se je volitev udeležilo 59,7 odstotka volilnih upravičencev. To je bilo pravzaprav presenetljivo, saj so analitiki tokrat napovedali nižjo udeležbo, predvsem zaradi slabega vremena. Toda današnja volilna udeležba je bila za 2,5 odstotne točke višja od zadnjih volitev 2006

Za prave rezultate bo potrebno počakati Analitiki sicer opozarjajo, da je še prezgodaj za odpiranje šampanjcev, saj rezultati za zdaj kažejo le vzporedne volitve, razlika med Kadimo in Likudom pa je pravzaprav znotraj merske napake, zato bo potrebno počakati do jutra, ko naj bi bili že znani prvi neuradni rezultati preštetih glasovnic. Ne glede na to pa te vzporedne volitve kažejo na dramatičen zasuk za Netanjahuja, ki so mu javnomnenjske raziskave pred volitvami napovedovale zmago.

Livnijeva naj bi imela težko delo pri sestavljanju koalicije V Kadimi so kljub tesnemu izidu že začeli proslavljati, toda rezultati po drugi strani kažejo, da bo imela Livnijeva težko delo pri sestavljanju koalicije. Liberalne stranke so namreč glede na rezultate vzporednih volitev zbrale le 54 sedežev, medtem ko bi desni blok lahko zbral tudi 66 sedežev.

Zmago si pripisujejo tudi v Likudu Zmago si medtem pripisujejo tudi v Likudu, kjer so že sporočili, da bo kljub prednosti Kadime prihodnji izraelski premier njihov vodja Netanjahu. Kot je menil poslanec Likuda Gilad Erdan, ima Netanjahu jasno prednost, ker so desne stranke dobile več glasov.

Odločitev o tem, kdo bo sestavil prihodnjo vlado, bo v prihodnjih dneh sprejel izraelski premier Šimon Peres. Mandat bo poveril tistemu, ki se mu bo zdel najbolj sposoben sestaviti koalicijo.

Palestinci se bojijo ohromitve mirovnega procesa Na izide vzporednih volitev so se že odzvale palestinske oblasti. Glavni palestinski pogajalec Sajeb Erekat je v prvem odzivu pesimistično ocenil, da bodo ti, glede na to, da so največ glasov pobrale desne stranke, ohromili mirovni proces. "Očitno je, da so Izraelci volili za ohromitev mirovnega procesa," je povedal Erekat.

Volitve naj bi začrtale prihodnost Bližnjega vzhoda Današnje predčasne parlamentarne volitve v Izraelu so sicer potekale v senci izraelske ofenzive na območju Gaze, ki se je končala pred tremi tedni. Oba politična pola sta volitve označevala kot volitve, ki bodo začrtale prihodnost Bližnjega vzhoda.

Glavni boj se je, kot napovedano, bil med dvema priljubljenima politikoma in glavnima pretendentoma za premierski stolček, 59-letnim nekdanjim premierom in vodjo Likuda Netanjahujem ter 50-letno zunanjo ministrico in vodjo sedaj vladajoče Kadime Livnijevo ali, kot ju ljubkovalno imenujejo v Izraelu, Bibi in Cipi.

Livnijevi je že enkrat spodletelo oblikovanje vlade Livnijevi je lani po odstopu Ehuda Olmerta s premierskega položaja - v to ga je prisilila preiskava o korupciji, ki že več mesecev teče proti njemu - spodletelo oblikovanje vlade, zaradi česar so bili v Izraelu tudi prisiljeni sklicati predčasne parlamentarne volitve. Zadnje volitve so potekale marca 2006.

Netanjahu poudaril predvsem pomen varnosti Netanjahu je pred volitvami obljubljal oblikovanje vlade narodne enotnosti, sicer pa je bila njegova ključna beseda varnost. Glavni cilj njegove politike bo odbiti iransko grožnjo, obljubljal pa je tudi poraz gibanja Hamas, ki ni po njegovem mnenju nič drugega kot podaljšek Irana, glavnega sovražnika judovske države.

"Potolči skrajneže, z zmernimi govoriti," pa je na drugi strani dvojna strategija Livnijeve v odnosih s Palestinci. Livnijeva je tudi poudarjala, da bodo parlamentarne volitve v Izraelu glasovanje za ali proti miru. Livnijeva bi, če bi ji uspelo zasesti premierski stolček, postala šele druga premierka v zgodovini Izraela po Goldi Meir.

Za vstop v parlament se je potegovalo 34 strank Na volitvah se je sicer za vstop v parlament potegovalo skupaj 34 političnih strank in list. Kolikim se je uspelo uvrstiti v kneset, bodo pokazali končni rezultati. Javnomnenjske raziskave so sicer napovedovale, da bo dvoodstotni volilni prag uspelo prestopiti približno polovici.

Olmert ne daje izjav V Jeruzalemu je svoj glas oddal tudi odhajajoči premier Ehud Olmert, ki je septembra zaradi obtožb o korupciji odstopil s premierskega položaja, a pri tem ni dajal nobenih izjav.

Livnijeva pozvala na volitve Zunanja ministrica in vodja sedaj vladajoče stranke Kadima Cipi Livni je ob oddaji svojega glasu v Tel Avivu medtem vse Izraelce pozvala, naj odidejo na volišča ne glede na dež in oddajo svoj glas - "ne iz strahu in ne iz obupa", ampak "upanja". Obenem je izrazila prepričanje, da bodo tako kot ona svoj glas Kadimi namenili še mnogi drugi volivci.

Aretirali skrajnega desničarskega judovskega aktivista Policija je pridržala skrajno desničarskega judovskega aktivista Baruha Marzela iz stranke Nacionalna unija, ki je bil na poti v večinsko arabsko mesto Um al Fam na severu Izraela. Marzel je vztrajal pri vodenju ekipe državne volilne komisije na enem od volišč v mestu, s čimer bi zagotovil, da njegovi stranki ne bodo kradli glasov.

Mestne oblasti so v naprej napovedale, da "rasistu" in "fašistu" Marzelu vstopa v mesto ne bodo dovolile, njegovo izbiro volišča v večinsko arabskem kraju so kritizirale tudi izraelske oblasti, državna volilna komisija pa ga ni diskvalificirala, saj naj bi s tem ustvarila nevaren pravni presedan. Policija naj bi ga sicer danes pridržala, ker "predstavlja grožnjo javnemu redu in miru" ter "ogroža lastno življenje".

Ne spreglejte