Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 3. 2009,
10.08

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 3. 2009, 10.08

8 let, 9 mesecev

Vajgl: Izidi volitev na avstrijskem Koroškem slaba novica

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Avstrijski vladajoči socialdemokrati (SPÖ) so poraženci nedeljskih deželnih volitev v zveznih deželah Koroška in Salzburg. Za slovensko manjšino to ni dobra novica, meni poslanec Ivo Vajgl.

Na Koroškem, kjer je s 45,48 odstotka glasov zmagalo Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ), so izgubili 9,84 odstotnih točk podpore, v Salzburgu pa so sicer zmagali, a so izid glede na prejšnje volitve krepko poslabšali.

SPÖ veliki poraženci Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) je po začasnih končnih rezultatih na deželnozborskih volitev na avstrijskem Koroškem s 45,48 odstotka glasov prepričljivo zmagalo. Socialdemokrati (SPÖ) so v primerjavi s prejšnjimi volitvami izgubili 9,84 odstotnih točk podpore in so s 28,59 odstotka dobljenih glasov veliki poraženci volitev. Ljudska stranka (ÖVP) je dobila 16,50 odstotka glasov, Zeleni pa so po začasnih rezultatih izpadli iz deželnega zbora.

Tudi na lokalnih volitvah, ki so na Koroškem potekale istočasno, je SPÖ zabeležil poraz, a ne tako usoden kot na deželnozborskih: od dosedanjih 70 je zaenkrat uspel ohraniti 54 županov, nekaj pa jih lahko pridobi še v drugem krogu volitev 15. marca. ÖVP ima zaenkrat sedem, BZÖ pa 19 županov. Drugi krog volitev županov bo sicer potekal v 37 občinah.

Najslabši izid po letu 1945 za socialdemokrate Vodja socialdemokratov na Koroškem Reinhart Rohr je že izrazil razočaranje nad izidom volitev, ki je bil najslabši po letu 1945 oziroma je stranka prvič dobila manj kot 30 odstotkov glasov podpore.

Na volitvah v deželni zbor v Salzburgu so socialdemokrati s priljubljeno deželno glavarko Gabi Burgstaller sicer zmagali - prejeli so 39,5 odstotka glasov, vendar so svoj rezultat glede na zadnje volitve poslabšali za 5,9 odstotne točke.

Glede na prejšnje volitve je na Salzburškem nekaj izgubila tudi ljudska stranka, za katero je glasovalo 36,4 odstotka volivcev oziroma najmanj v zgodovini stranke v tej zvezni deželi. Po drugi strani so precej glasov pridobili svobodnjaki (FPÖ), za katere je glasovalo 13 odstotkov volivcev. V salzburškem deželnem parlamentu pa ne bo Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ), ki je v nedeljo prepričljivo slavilo na Koroškem.

Poslanec Zares Ivo Vajgl meni, da so izidi volitev slaba novica za vse, ki so si obetali strpnejših odnosov večine do slovenske manjšine. Premik politične scene proti nacionalistični desnici kliče po razmisleku Slovenije, kako na konstruktiven, evropski in zakonit način zavarovati interese koroških Slovencev, dodaja Vajgl.

Vajgla skrbijo Dörflerjeve izjave Kot poudarja Vajgl, so bolj kot samo politično razmerje med avstrijskimi strankami, ki je odraz trenutnega notranjepolitičnega položaja v sosednji državi, in prioritete tem, ki vplivajo na odločitve volivcev, zaskrbljujoče izjave koroškega deželnega glavarja Gerharda Dörflerja, ki cinično napoveduje, da bo zreduciral pomen dejstva, da na Koroškem živi avtohtona narodnostna manjšina. Koroški voditelj mimogrede v stari maniri spregleda obveznosti Avstrije do manjšine, ki izvirajo iz 7. člena Avstrijske državne pogodbe, meni Vajgl.

Vajgl: Slovenija bo morala razmisliti o zaščiti manjšine

"Premik politične scene proti nacionalistični desnici kliče po razmisleku Slovenije kot države matičnega naroda o tem, kako na konstruktiven, evropski, zakonit in prizadet način zavarovati interese koroških Slovencev. Avstrija je to za svoje manjšince znala storiti zelo učinkovito," še dodaja poslanec Zares in predsednik odbora DZ za zunanjo politiko.

Petek: Skrb matične države bo zdaj še bolj pomembna Tudi poslanec SDS in predsednik parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Miro Petek je ocenil, da rezultati volitev zbujajo zaskrbljenost, še posebej na deželni ravni, kjer je visoko zmagala slovenski narodni skupnosti izrazito nenaklonjena politična opcija. "Slovenska vlada bo tako morala še bolj pozorno spremljati položaj slovenske narodne skupnosti v Avstriji, saj bo v novih razmerah skrb in pomoč matične države še toliko bolj pomembna," je zapisal v sporočilu za javnost.

Petek: Situacijo vseeno lahko vidimo kot priložnost

Po oceni Petka pa pomenijo rezultati volitev "tudi priložnost, da slovenska narodna skupnost ponovno preveri svojo notranjo organiziranost in najde model, da bi se lahko zoperstavila vse bolj neugodnim razmeram in zagotovila obstoj ter razvoj slovenske narodne skupnosti". Petek je še napovedal, da se bo komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu s posledicami rezultatov volitev podrobno seznanila na redni seji 10. marca.

Ne spreglejte