Zaradi ukrepov predsednika Mohameda Mursija več neodvisnih in opozicijskih časnikov v Egiptu ta teden ne bo izhajalo.
Za tovrsten protest so se, kot so sporočili, odločili zaradi Mursijeve "diktature". Medtem se v Egiptu v znak nasprotovanja proti predsedniku še naprej vrstijo protesti in stavke sodnikov. O sodelovanju na referendumu pa se prav tako še ni odločila opozicija.
Več časnikov, med njimi Al Masri al Jum, Al Vatan in Al Tahrir, je izšlo z naslovnicami črne barve s sliko časnika v obliki človeka, vklenjenega v zaporniški celici, in napisom "Ustava, ki ukinja pravice in vklepa svoboščine. Ne diktaturi". V torek naj ne bi izšlo okoli 11 časnikov.
Stara ustava se od začetka lanskega leta ne izvaja več
Tovrstni protest medijev se začenja na 11. dan demonstracij na trgu Tahrir v Kairu. Demonstranti so se tam utaborili, potem ko je Mursi izdal odloke, s katerimi si je med drugim občutno razširil pristojnosti in sodiščem prepovedal razpustitev ustavodajne skupščine, v katerih imajo večino islamisti.
Sledilo je pospešeno sprejemanje osnutka nove ustave, ki bo nadomestila staro, potem ko se ta od strmoglavljenja nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka v začetku lanskega leta ne izvaja več.
Ustavodajna skupščina je osnutek kljub kritikam sprejela v petek in ga posredovala Mursiju, ta je nato v soboto za 15. december razpisal referendum o ustavi.
Kritiki ob tem menijo, da predlog referenduma ogroža temeljne svoboščine in daje islamu prevelik vpliv.
Referendum bo nadzorovan
Sodniki, ki so bili med najmočnejšimi nasprotniki odločitev predsednika Mursija, so v nedeljo napovedali, da bodo ta referendum bojkotirali oziroma ne bodo nadzirali njegove izvedbe. A vrhovni sodni svet je to napoved že zavrnil in zatrdil, da bodo referendum o novi ustavi nadzorovali. Po besedah Mohameda Gadallaha, Mursijevega pravnega svetovalca, naj bi se Vrhovni sodni svet, ki je največji organ, pristojen za sodnike, zavedel, da je zaradi naroda odgovoren, da referendum nadzoruje.
Kot je še povedal Gadallah, bo za nadzor vsega procesa potrebnih okoli 10 tisoč članov sodstva.
Egiptovsko ustavno sodišče je sicer v nedeljo prav tako sporočilo, da zaradi "psiholoških in materialnih pritiskov" v ponedeljek začenjajo časovno neomejeno stavko. Za ta korak so se ustavni sodniki odločili, potem ko je poslopje sodišča, medtem ko bi moralo to odločati o zakonitosti ustavodajne skupščine, v nedeljo obkrožilo na tisoče islamističnih protestnikov, privržencev Mursija.